משאל כיפה

למי תצביעו בפריימריס של "הבית היהודי"

  • נפתלי בנט
  • יצחק זאגא
  • יונתן ברנסקי

הרב שרלו: הציבור שבור מהמרוץ לרבנות, לא כך נביא יותר תורה

הרב יובל שרלו מגיב לדבריו של הרב עובדיה יוסף נגד הרב סתיו: "מה לומד הציבור ממתקפה כזו, מה התוצאה של שנאה כזו? אינני יודע אם תהיה תקומה לעולם הרבנות אחרי השבר הזה". האזינו

יונתן אוריך, כיפה
ח תמוז תשע"ג, 16/06/2013 10:55

הרב יובל שרלו, ראש ישיבת אמי“ת פתח תקווה, מתייחס היום (א‘) לדבריו של הרב עובדיה יוסף ולמתקפה שהוביל אמש נגד הרב דוד סתיו. בראיון ל“גלי ישראל“ אמר הרב שרלו כי ”לא צריך להתייחס להבלים, בסופו של דבר המטרה איננה מי יהיה הרב הראשי, הוא צריך להיות מייצג התורה כלפי הציבור הישראלי. השאלה היא מה יהיה ביום שאחרי, אם זה השיח ואלו הדברים“. 

טוען מוזיקה...

”הוא בכלל לא פגש אותו מעולם, מה לומד הציבור מזה?“, שאל הרב שרלו, ”זה מה שצריך לחשוב עליו וכל יתר השאלות הם חסרות משמעות. מהן התוצאות הציבוריות של שיח כזה, של שנאה כזו ולשון הרע שכזה? אלו השאלות שצריך לשאול. מישהו שאל אותי לאחרונה אם אני מתגאה בתואר רב - ושם נשברתי“.

הרב שרלו הסביר כי ”יש קבוצות בציונות הדתית שמתנגדת לרב סתיו ויש להן נימוקים כבדים משקל שצריך להתחשב בהם. אלו שאלות מורכבות ולא חד ממדיות. הבעיה שחלק מהן יעשו כל פעולה אפשרית כדי למנוע את בחירתו של הרב סתיו - והבעיה היא לא רק מי יהיה הרב הראשי, אלא האם הציונות הדתית מצליחה לנהל מחלוקת בעולם הרבני... במבט רחב אני טוען שהשאלה על היום שאחרי שייכת גם לגבי הציונות הדתית. ככל שאנחנו נמשיך לדבר על משהו שהוא לא נכון כמשהו שהוא לא לגיטימי - זה פילוג, זה קרע, נמצא עצמנו מרוסקים עוד יותר“. 

”לדעתי רוב הציבור שבור מהמציאות הקיימת, לא זו הדרך שבה נביא יותר תורה לעולם“, סיכם הרב שרלו, ”אינני יודע אם תהיה תקומה לעולם הרבנות אחריו“.

"מישהו מלעיט אותו בדברי בלע", הרב לאו (צילום: אנתן גוטוירט)

גם הרב בני לאו התייחס לדבריו של הרב עובדיה יוסף וכתב בעמוד הפייסבוק שלו כי ”הרב דוד סתו נלחם על הרבנות הראשית כי הוא מיצב עצמו כראש ארגון צהר במחנהו של אהרון - אחריות ליצירת חיבור עמוק וממשי בין החברה הישראלית כולה ותורת ישראל. המקטרגים שלוחמים בו לא יכולים לשאת את הרעיון שעל כס הרבנות הראשית ישב אדם שלא מתחייב ליישר קו עם הרבנות הליטאית-חרדית“.

”אתה קורא את הדברים שפרסם הרב עובדיה יוסף הערב ומתמלא כאב“, הוסיף הרב לאו, ”מישהו מלעיט אותו בדברי בלע על הרב סתו, בלי שהוא פגש בו אפילו פעם אחת. אתה מבין שהגיע הזמן שהחברה הישראלית, זו שמבקשת להיות מדינה יהודית ודמוקרטית, תבחר את מי שיוביל את קולה של התורה בישראל למחוזות של אהבה וחיבור ולא של קטטה וריחוק“.

לחצו על הלייק ותקבלו את כל הסיפורים לפייסבוק שלכם
תגובות
כתוב תגובהתמונה
1. מה חשב הרב שפירא זצ"ל על הרב שרלו
משה נ. 6/16/2013 12:57:00 PM
קיבלתי מכתבכם, ונצטערתי על כך, ששאלות אלו נהפכו לאלות המצריכות לדעתכם תשובה עליהן. באשר כל מי שגדל בין ברכי התלמידי חכמים וכל תופשי התורה היו יודעים לחשוב עליהן, אולי עצם הצורך לשאול שאלות אלו, מעידות על ההשקפות הנבובות שמנסות לחדור לתוך המחנה פנימה. פשוט וברור כי כל מי שאינו בר סמכא, ואינו יונק את כל הגיונותיו ותורותיו מהתורה שבכתב ומתורה שבע"פ, ובפרט, מי שלא שימש כראוי תלמידי חכמים, והמפקפק על המסורת שבידנו בכל הקשור להשקפת התורה על ענייני הפרט וענייני הכלל, ועל הדרכת הציבור, הריהו מאותם שעליהם זעקו בעבר על סכנת "הרבעלך" המתיימרים לקפוץ להורות ולהדריך, את היחיד וכלל ישראל מבלי שהגיעו להוראה באלו העניינים מבלי עמלה וגדלות של תורה. בשעתו חשבתי כי אין לנו להתייחס לאלו ושכמותם, בעלי דרגה נמוכה בתורה ובחוכמה, אולם אני רואה כי שתיקתנו מתפרשת שלא כשורה, ועל כן הכרחתי את עצמי לענות על שאלתכם. וברור
ופשוט כפי שציינתי לעיל, כי אותם אלה הכותבים על ישיבות שהם מוסד לא נורמלי, ר"ל וח"ו, אלו המנצלים כל בימה ועיתון לדבר נגד רבנים ודעותיהם, להטיל דופי בקדשים ובמסורת החכמים, לדבר על הלכות נבואיות או התאבנות ההלכה, אלו המלעיטים את הנוער בדעות זרות בהלכות נבובות ובענייני צניעות בפרט, בשאלות שנשאלו ובשאלות שלא נשאלו. וכי על פי אלו נגדל את בנינו ובנותינו? ותמיהני מאוד על כמה רבנים צעירים המצטרפים ליוזמות המוצגות כביכול לטובת הציבור, הלזה "תורת ארץ ישראל" ייקרא? הרי אפילו ריח של תורה אין כאן. (ואין כאן מקום לפרט את ההלכות המוזכרות שיצאו מתחת ידו, ואין בהן לא גדרי רשות הרבים ולא גדרי רשות היחיד, אלא מקום פטור בלבד). ...תפקידנו בתקופה זו, לחנך ולקרב את בני הנוער ללמוד מנופת תורת הקודש בישיבות ואך ורק בישיבות, להדירכם בגרכי נעם, בחיבה ובאהבה, לראות כל אחד מעלת חברו ולא חסרונו, מתוך צניעות ןמתוך קדושה, וככל שנרבה אורה של תורה, יבקע כשחר אורנו
תמונה
2. 2 הרב שרלו שירת בצהל בניגוד לבנו של הרב שפירא (ל"ת)
יש מי שרק מדבר ויש מי שעושה 6/16/2013 2:51:00 PM
תמונה
3. השירות זו תעודת עניות ןלא תוטר אצולה (ל"ת)
שועל 6/16/2013 3:00:00 PM
תמונה
4. הרב שרלו אמיץ. צדיק יחיד בסדום הרבנית הזו (ל"ת)
אנה אנו באים 6/16/2013 3:31:00 PM
תמונה
5. למשה נ תגובה 1
ענת 6/16/2013 3:58:00 PM
קראתי בתדהמה את המכתב של הרב שפירא זצ"ל.
אני מציעה שתחביא אותו מהר מהר. הוא ביזיון גדול של הרב שפירא.
איזו בושה שרב גדול בישראל כותב ככה.
סילוף מוחלט של מה שהרב שרלו שליט"א אומר.
שקר על זה שהוא כותב שאלות שלא נשאלו
ובכלל זה נראה כמו מלחמה של הדור הישן בדור החדש וצרות עין וקטנות.
אז למה לפרסם את זה כל פעם מחדש ? אתה דווקא רוצה לבזות את הרב שפירא זצ"ל ?

זה מה שיש לך להגיד ביום קשה כזה ?

בושה. פשוט בושה.
תמונה
6. צודק מאוד
קני 6/16/2013 4:14:00 PM
גם אני מרגיש ככה בעקבות ההתנהלות של הרבנים סביב הבחירות לרבנות הראשית: נמאס לי מרבנים, הם לא רלוונטיים לחיי, שיסתגרו בתוך המחילות שלהם ולא יטרידו את הציבור במופעי הקנאות ואטימות שלהם.
תמונה
7. 1- ישר כח חיפשתי את המכתב, הרב שרלו צריך להתבייש
אביחי חיים 6/16/2013 5:20:00 PM
אביחי

כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד