השארו מעודכנים

הכניסו לתיבה את כתובת הדואר האלקטרוני שלכם, ותקבלו התראה בכל פעם שמתפרסם עדכון כשרות חדש באתר. אין יותר פשוט מזה

הצטרף

יש רבנים בירושלים

הרב אפרתי, על "תחומין" ותלמוד "הלכה ברורה", שמעת? מי שחושב שאין כיום בקרב הרבנות הציונית-דתית לימוד בעיון ושתשובות הלכתיות ניתנות באופן לא תורני, כנראה לא מכיר את שני המפעלים הללו

רב צעיר
כ"ט חשון תשע"ג, 14/11/2012 09:32

ישנו סיפור ששמעתי פעם על אחד מגדולי האחרונים, כמדומני שהוא סופר על הנודע ביהודה או על החתם סופר. אותו גדול הסביר שהסיבה שהתורה פרטה את כל הסבל הרב שמשה רבינו סבל מהעם במדבר הינו כדי שהרבנים יידעו שהעם מאז זמנו של משה לא השתנה הרבה. אך יש בזה גם צד שני, אם העם לא השתנה מאז זמנו של משה, אנו מוכרחים לומר שגם הרבנים לא השתנו יותר מדי מאז זמנו של משה, שאם לא כן העם לא היה מוכן לקבל אותם כרבנים...

בימים האחרונים אנחנו עדים מעל גבי כיפה להתקפות מצד הרב ברוך אפרתי על רבני הדור שלנו. זה התחיל לפני מספר ימים כאשר, הרב ברוך אפרתי החליט למנות ברבים שלושה חטאים שיש לדעתו בקרב הרבנות הציונית:

א.       שנאה יוקדת כלפי חרדים.

ב.       מתן תשובות הלכתיות באופן לא תורני השם את המוסר לפני ההלכה.

ג.        מיעוט העיסוק בגמרא בעיון רציני.

דבריו הצליחו להוציא אותי משלוותי. לא כי אין בי את החטאים שהוא מונה, אלא מפני שאצל רוב הרבנים שאני מכיר (ואני מכיר) אין אפילו אחד מהחטאים הללו.

גם לא הבנתי מיהם "הרבנים" שאת חטאיהם החליט הרב אפרתי לחשוף. "רבנים" זה שם כולל למקצועות הבאים: רבני ערים, רבני שכונות, רבני קהילות, ר"מים בישיבות גבוהות, ר"מים בישיבות תיכוניות, ראשי אולפנה, חוקרים במכוני מחקר תורניים, דיינים בבתי דין לממונות, דיינים בבתי דין של המדינה, מומחי כשרות, ראשי מדרשות ומכללות, ראשי כוללים, ועוד ועוד. האם כל אלו חוטאים, לדעת הרב אפרתי, בשלושת החטאים?

יתרה מזאת, יש להוסיף ולשאול: גם אם נניח שחטאים אלו אכן קיימים, מי התיר לרב אפרתי לפרסם אותם ברבים? (עי' חפץ-חיים הל' לשון הרע כלל א,ה וכלל ד,ט וכלל ה,ד)

אמש, הבהיר הרב אפרתי (לאחר שקרא טיוטה של המאמר המופיע לפניכם) שתלונותיו אינם כנגד כלל רבני הציונות הדתית, ואפילו לא רובם, אלא רק נגד מספר כוכבים, שחטאיהם אינם מסתכמים רק בשלושה המנויים לעיל אלא מגיעים עד לדיוטה התחתונה של "עגיבה על אופניים עם חיוך שובב". אין לי רצון להתייחס לדבריו האחרונים, גם מכיוון שבמיעוט שכלי לא הבנתי איך הם מתקשרים לדבריו הראשונים, וגם כי אין דרכי להתייחס לפרצי זעם. ייתכן והדברים הבאים שאכתוב ידועים היטב לרב אפרתי, ואני מאמין שאכן כך, אך מעיון בטוקבקים על דבריו נראה שהרבה אנשים ימצאו בהם חידוש.

בשבת בצהריים, בזמן המוקדש ללימוד עצמי, ניגשתי לספרייה התורנית הזמינה לי ולגמרי במקרה הוצאתי ממנו שני ספרים שנזקקתי להם: גמרא הלכה ברורה, וכרך ל"ב של תחומין. מי שחושב שאין כיום בקרב הרבנות הציונית-דתית לימוד בעיון ושתשובות הלכתיות ניתנות באופן לא תורני, כנראה לא מכיר את שני המפעלים הללו. 

גמרא הלכה ברורה מביא סיכומים של סוגיות הש"ס. סיכומים אלו מכילים חומר רב ומסכמים את דעות הראשונים והאחרונים על הסוגיא. ספרים אלו יצאו מבית מדרש ציוני-דתי למהדרין וכותבים אותם רבנים ציונים-דתיים. רבנים אלו אכן עוסקים בגמרא בעיון רציני. לא נסתפק בזה, בכל זאת זה לא ה"עיון הקלאסי", אלא לימוד אליבא דהלכתא, אני מזמין כל אחד שחושב שה"חטאים" דלעיל רווחים במחוזותינו, לעקוב אחר מדור "נתקבלו במערכת" של כתב העת התורני "המעיין" ולראות שבכל גליון יש סקירה של לפחות ספר אחד העוסק בלימוד סוגיות גמרא בעיון. כך לדוגמא, בגליון האחרון נסקר הספר "תלמוד ירושלמי, מסכת פסחים רינת שושנים" (כמובן, יש גם ספרים שנדפסים שראוי להם שלא באו לעולם, אך מדוע להסתכל על חצי הכוס הריקה?).

כרכי המאמרים של תחומין עוסקים בסוגיות הלכתיות מודרניות ורלונטיות במגוון רחב של תחומים. כותבי המאמרים הינם תלמידי חכמים ציונים-דתיים (ברובם), צעירים ומבוגרים. אני לא ראיתי שם עיסוק הלכתי באופן לא-תורני השם את המוסר לפני ההלכה. כן ראיתי שם התמודדות כנה ואמיתית עם מקורות ההלכה לנוכח המציאות המשתנה מול עינינו. גם כאן, תחומין בודאי איננו יוצא דופן, די אם נזכיר את סדרת הספרים "חבל נחלתו", המאמרים ההלכתיים המתפרסמים בכתבי העת המעיין ואמונת-עתיך, ועוד ועוד.

אינני בוחן כליות ולב, כך שבניגוד לרב אפרתי אינני יכול לומר אם הרבנים שאני מכיר שונאים חרדים, אך ההתרשמות שלי היא שאין שנאה. יש מחלוקת סביב הרבה נושאים, ואפילו מחלוקת עזה, אבל שנאה אין.

ומה בכל זאת הם חטאי הרבנים? יש אכן רבנים שחוטאים בחטאים שמנה הרב אפרתי, יש גם רבנים שחוטאים בלשון הרע, יש רבנים שנכשלים בעבירות שבממון, ויש אחרים שמזלזלים ברמת המשכל של הציבור הרחב. לצערנו, יש גם רבנים שנכשלו באיסורי עריות. אני מקווה שכל אחד יודע שרב אינו חסין מעבירות ומחטאים. ועם זאת, ישנם גם רבנים הדומים למלאכי אלוקים.

בשנה וחצי האחרונות אני שותף בפורום רבנים אינטרנטי. בפורום חברים מאות רבנים, מכל קצות הארץ (וגם כמה מחוץ לארץ), רבנים העוסקים בכל מגוון המקצועות הרבניים שפרטתי לעיל. אני יכול לומר בבטחה: יש תלמידי חכמים בישראל. ישנם רבנים הבקיאים, לא בשלושה סדרים, אלא בששה סדרים – מזרעים ועד טהרות, יש רבנים הבקיאים בספרים שאני מעולם לא שמעתי עליהם, יש רבנים השולטים שליטה ללא מצרים בעיון הבריסקאי, יש רבנים הממשיכים את דרכי העיון שהיו מקובלים בקהילות הספרדים, יש רבנים היודעים לתת נקודת מבט תורנית מחודשת בכל נושא שמתעורר, יש רבנים המצטיינים במידות תרומיות, רבנים אלו אינם מיעוט שאינו ניכר, הם אינם רק זקני הדור, הם באים מבתי מדרש שונים ומגוונים. הצד השווה שבהם הוא שהם רבנים ציונים-דתיים (הגם שישנם בפורום רבנים ותלמידי חכמים גם מהמגזר החרדי).

מעבר לכך שלמדתי להיווכח שיש בינינו רבנים תלמידי חכמים גדולים מסוגים ורקעים שונים, למדתי שניתן לקיים דו-שיח בין רבנים שמתלבשים וחושבים אחרת. למדתי שמשיח זה כל הצדדים יוצאים מורווחים, ומצליח ללמוד ולהפנים מה מפריע לצד שכנגד. למדתי ששינויים יתרחשו כנראה רק מתוך דיאלוג המכיר איש בגדולתו של חבירו, ומתוך כך גם מסוגל למקד את ביקורתו לנקודות הרלוונטיות, ולא מתוך פרצי זעם, החרמות ופשקווילים. לדעתי, מי שבאמת רוצה לחולל שינוי לא יעדיף להטיח האשמות כנגד כל מי שחושב או מתבטא מעט שונה ממנו, אלא ינצל את האפשרות לנסות ולהיכנס עמם לדיאלוג.

הכותב הינו בעל הבלוג "רב צעיר".

לחצו על הלייק ותקבלו את כל הסיפורים לפייסבוק שלכם
תגובות
כתוב תגובהתמונה
1. מעורר השראה
יוסף ק. 11/14/2012 9:47:00 AM
תודה רבה!
תמונה
2. הרב אפשרתי נלחץ כי יש רבים שלא מוכנים לחיות לפי החרד"לות הכפייתית (ל"ת)
דעתו לא קובעת 11/14/2012 10:00:00 AM
תמונה
3. זה לא עונה למאמר שלו על הרבנים הלייטים!
רב לא צעיר 11/14/2012 10:08:00 AM
הוא לא דיבר על הרבנים והמפעלים שאתה מתפאר בהם, תקרא מה הוא כתב לפני שאתה כותב תגובה כבוד הרב הצעיר!
תמונה
4. איך אתה יכול להעביר ביקורת מתוך אנונימיות?
אבינועם 11/14/2012 10:11:00 AM
יש בכך פסול אדון רב צעיר שאתה לא אומר מי אתה ומסתתר מאחורי האנונימיות ומתוך המקום הזה אתה מגיע לענות לרב אפרתי.
יקום נא כבודו, יתפשט מגלימת החשאיות שלו, יגיד את שמו ואז יוכל להיות גם חשוף לתגובות נגד ולביקורת לגיטימית. ממש כמו הרב אפרתי.
כל עוד לא תעשה את זה, כל המניפסט שכתבת ייחשב לעוד טוקבק.
תמונה
5. איך זה מסביר את סינפלד?
מנחם 11/14/2012 10:12:00 AM
ואת הרפורמים ואת הדיבור השיטחי? ומה זה קשור להלכה ברורה? הביקורת שלו היתה על הלייטים בכלל
תמונה
6. אם הרב כותב שיש בו מהחטאים האלה
אלי פאם 11/14/2012 10:15:00 AM
אז איך הוא כותב בהמשך שאין רב אחד עם חטאים כאלה?.... זה נשמע צדקנות קצת
תמונה
7. יפה מאוד דיברת. (ל"ת)
מיכל 11/14/2012 10:19:00 AM
תמונה
8. ישר כח עצום
משה 11/14/2012 10:20:00 AM
די להשמצות של הרב אפרתי.
תמונה
9. ואולי, אם כולם צועקים שהמלך עירום הוא באמת עירום?!
בניה 11/14/2012 10:21:00 AM
אולי הרבנים הלייטים באמת הגזמתם? יכול להיות?
תמונה
10. מי התיר לרב אפרתי? החפץ חיים בעצמו!
43+ 11/14/2012 10:25:00 AM
זה פורסם בעיתון שהם מתנהגים ככה והם גם גאים בזה, מה לשון הרע פה? דוגמא לרב שלא מכיר הלכות ממש כאן
תמונה
11. אכלו לי שתו לי (ל"ת)
ל 11/14/2012 10:30:00 AM
תמונה
12. אני אמורה לאהוב מי שמתשמט בעוד הבנים שלי יכולים ליהרג בצבא?
איפה המוסר? 11/14/2012 10:33:00 AM
השתמטות מהגנה על עם ישראל זה הכי גרוע
החרדים הם הציבור הכי ימני. לשלוח אחרים להסתכן זה הכי נורא
תמונה
13. הנה הרשימה של הרבנים שהרב אפרתי התכוון אליהם כנראה:
ח"ח 11/14/2012 10:34:00 AM
http://www.scribd.com/fullscreen/76447973?access_key=key-9oxgnptu44a9smjmbqn
תמונה
14. קודם כל
Noob Saibot 11/14/2012 10:54:00 AM
א. אין במאמרו של הרב אפרתי לשון הרע כי:
1. זה לתועלת.
2. הרב אפרתי לא כתב שמות, ולכן אין לשון הרע. ומי שיודע במי מדובר, כנראה בגלל שהתפרסם ברבים (ע"י אותם רבנים עצמם) ולרוב האחרונים אין כאן דין לשון הרע.
ב. וזו הטענה העיקרית נגד המאמר של רב צעיר - הרב אפרתי בעצמו הזכיר את תחומין, ואת החידושין של רבנים גדולים וצדיקים וגאונים. לא על זה מדובר!
מדובר על רבנים צעירים שמתחמקים מעיון ופארם הוא בדיבורים על מוסר ופילוסופיה ופוליטיקה.
המאמר הזה לא אומר כלום, כמו כל המאמרים נגד הרב אפרתי.
תמונה
15. כמה דמגוגיה..
PitterPen26 11/14/2012 10:55:00 AM
חבל על הזמן. הרסתם את הוויכוח והדיון.
הרב אפרתי לא בא להגיד שאין מאות ואלפי תלמידי חכמים בציבור שלנו.
הוא בא לצאת נגד תופעה של קבוצת רבני אינטרנט מסוימים, שמביעים דעה ופוסקים הלכה שאינה ממקורה וגורמים לחילול ה´ גדול.
הוא אמר א´, והכותב פה עונה על ב´, נגמר הדיון וחבל.
תמונה
16. יישר כח על הדברים הנכונים והיפים! (ל"ת)
פלוני 11/14/2012 11:00:00 AM
תמונה
17. במקום לעשות תשובה תוקפים את מי שהצביע על הבעיה
יהונתן 11/14/2012 11:09:00 AM
חבל שרבנים לא יכולים לחזור בתשובה גם
תמונה
18. בידוע שהפוסל במומו
שמואל 11/14/2012 11:28:00 AM
ובאשר לרב אפרתי, נהוג, בין רבנים, שאם יש לך ביקורת על רב מסויים, תדבר איתו. ועכ"פ אל תתקוף אותו ברבים, כי נהרא נהרא ופשטיה, ומי ידע דדמך סמיק טפי, והמוסר דינו לשמים הרי זה חוטא (ק"ו לשיפוט האינטרנט).
מה גם שהציבור של כ´ הר´ אפרתי אינו דומה לציבור שאותם רבנים מובילים, ומי יודע אם לא צודקים הרבנים בהנהגתם זו את הציבור.
לענ"ד מן הראוי שהרב אפרתי יתנצל, אך, דומני, לצערי כי רב, כי הסיכויים לכך, לא גבוהים.
תמונה
19. דבריך ברורים ולא סותרים את דבריו
אחד מיני רב(נ)ים 11/14/2012 11:39:00 AM
הרב אפרתי ירה חצים מפורשים לכיוון רבני בית הלל וכד´ ואם נעלבת ממנו ראה ירייה זאת כמבוטלת...
נ.ב- טוב היית עושה אם היית מזדהה ולא ממשיך לפחד כמו מירב הרבנים (בשונה מהרב אפרתי)
תמונה
20. אבל למה לא עונה הרב לטענות עצמם?
רואי 11/14/2012 12:05:00 PM
רבנים באמת רואים סדרות כאלה בלילה? ובאמתהצעירים מתלבשים במותגים?
תמונה
21. הרב אפרתי צודק - כנסו
משה 11/14/2012 12:16:00 PM
יש רבנים שיודעים לכתוב אולם תהליך הפסיקה מהעשית אצל הרבנים הצעירים נעשה בקלות ראש. רב דת"ל מודאג
תמונה
22. ללא נושא
אחד שאכפת לו 11/14/2012 12:24:00 PM
הרב המכובד והמכונה רב צעיר (למה לא מזדהה בשמו ?) טועה בהבנת דברי הרב אפרתי. הרב אפרתי כתב בפירוש ובהדגשה יתירה שדבריו אינם מכוונים כלפי "הלכה ברורה" ו "תחומין" ואפילו התבטל בענווה גדולה לפניהם ואילו הרב הצעיר מציג את דבריו בצורה מסולפת כאילו דיבר נגדם. אני מניח שלא הבין את דברי הרב אפרתי לאשורם
תמונה
23. אנו לא עורכים דיאלוג עם רבני סיינפלד !!!!!
11/14/2012 12:29:00 PM
מי שהמוסר שלו מושפע ממקורות זרים, אין נושאים ונותנים עמו בשום עניין תורני. הוא מחוץ למחנה. אומנם, ראויי למי שמתאים לכך להחזירם בתשובה.
תמונה
24. אבל הרב אפרתי כן הבהיר על מי הוא דיבר..
נתנאל 11/14/2012 12:32:00 PM
וזה אפילו צוין במאמר. אז למה בכל זאת להתנגח בו?
תמונה
25. אתה סותר את עצמך
חן 11/14/2012 12:35:00 PM
אמרת שהרב אפרתי מתייחס לרבנים מסויימים ואח"כ אתה מביא דוגמאות של תחומין והלכה ברורה שעל זה הרב אפרתי לא התכוון בביקורת שלו, הביקורת הייתה על הרבנים מהזרם הלייטים/מתונים. ומותר לו להעביר ביקורת, לא כל הזמן שמדובר בבקורת על רבנים דוסים זה בסדר גמור ושמבקרים על רבנים לייטים פתאום זה אסור ונזכרים בכל כללי החפץ חיים... אנחנו כבר לא שק החבטות שלכם... קצת להיות אמיתי בבקשה
תמונה
26. רב צעיר. אתה דמגוג
יוסי 11/14/2012 12:36:00 PM
אתה לא עונה לשום טענה של הרב אפרתי. ברור שישנם רבנים ציונים דתיים רציניים, הטענה הייתה כנגד תופעה של רבנים צעירים שעוגבים אחרי התרבות המערבית וכו´. במקום לטפל בבעיה ובביקורת כרגיל נשלף הנשק הפוסמודרני המצוי (בגרסתו הדתית): ´לשון הרע´ (כאילו שאתה לא מכיר שמותר לגנות לןצורך תועלת); ´שלכל רב יש חטאים´ (רק שאסור שיעשה מזה אידיאולוגיה) וכו. בקיצור קוזק נגזל, ובמקרה שלנו רב צעיר קוזק נגזל. בכלל אולי עדיף שתכתוב ספרי הלכה במקום בלוגים?´
תמונה
27. חומד. תירגע
משה 11/14/2012 12:39:00 PM
רוב הספרים שהזכרת (הלכה ברורה, חבל נחלתו כו´) הם באמת שייכים לבית מדרש שהרב אפרתי בא ממנו. הטענה הייתה אחרת ואתה יודע אותה. ותפסיק להתלהם ´שלא להטיח האשמות´, ותענה עניינת לביקורת שנראה לי שנפגעת כי אתה אולי חלק מהתופעה (לא זכור לי גדולי דור שכתבו הגיגים בבלוג)
תמונה
28. ועל הרבנים האלה באמת לא דיבר הרב אפרתי. הוא דיבר על תופעה אחרת
חי 11/14/2012 12:40:00 PM
מה אתה רוצה ממנו?
תמונה
29. זה מדהים. אותו דפוס פעולה חוזר כל פעם אצל הלייטים
רונן 11/14/2012 12:45:00 PM
כל פעם שמטיחים בפניהם ביקורת, מיד מתחילים הזמירות הפבלאויות: איך אפשר להשמיץ? תקבלו דעות שונות? ןוכו´ . אף פעם לא טענה עניינית. הרב אפרתי הבהיר שאין כוונתו לכל רבני הציונות הדתית. הוא דיבר על תופעה שלצערנו תופסתתאוצה של רבני מחמד. תתיחס לזה רב צעיר ואל תקפוץ להגיב שלא מבקשים ממך
תמונה
30. תן לנחש איך לבוש "רב צעיר" דנן
צייר בדימוס 11/14/2012 1:10:00 PM
בלי זקן, עם משקפי מותג, מכנסיים לבנות, חיוך מלוקק, וכיפה בינונית עד קטנה בין התלתלים...
תמונה
31. אברך
אברך 11/14/2012 1:13:00 PM
לא שאני מסכים עם כל מה שכתב הרב אפרתי, אבל יש בדבריו אמת רבה לעומת ההתנצלות שנכתבה פה
תמונה
32. תחומין, הלכה ברורה
אחד 11/14/2012 1:14:00 PM
לא קראתי את המאמר הארוך אך הטענות על הרב אפרתי ´שלא מכיר´ את תחומין וכו´ הלא הוא בעצמו כתב מפורשות במאמר שפירסם כאן שאין כוונתו לתחומין ועוד שאלו מפעלים כבירים, אלא לצעירים שעליהם ביקר את הביקורת החשובה.
תמונה
33. רפלקס של המגיבים מטעם כאן מעורר בחילה
מנקה הביבים 11/14/2012 1:24:00 PM
כולם מתנבאים בצרורות כמעט אותו שטנץ
לא משנה מה היה כותב הרב הצעיר הם היו מגיבים כפי שהגיבו כאן.
מספר 1 במיוחד מגעיל
הוא מודל ומושא ראוי לשנאה.
כך מתבטאים לרב :"חומד תרגע"
בז לכם כולכם
תמונה
34. כנראה רבנים צריכים קורס בהבנת הנקרא
שמנטון 11/14/2012 1:26:00 PM
אחרת לא ברור
תמונה
35. באמת רב ´צעיר´. אין לגוש תוצרים יותר מוצלחים? (ל"ת)
עידו 11/14/2012 1:28:00 PM
תמונה
36. תודה רבה, עשית המון ! (ל"ת)
ilraz 11/14/2012 1:35:00 PM
תמונה
37. מה זה קשור למה שהוא כתב?
רייס 11/14/2012 1:53:00 PM
בית הלל לא יכולים לענות נורמאלי?
תמונה
38. מי מסתתר מאחורי המסכה
בורג 11/14/2012 1:56:00 PM
חתול, מפלצת או ילדה יפה? פורטיס מפורש
תמונה
39. ל28: כנראה מפלצת שחושבת שהיא יפה (ל"ת)
חני 11/14/2012 2:06:00 PM
תמונה
40. 13- ישר כח גדול! (ל"ת)
מויש 11/14/2012 2:17:00 PM
תמונה
41. על הרבנים בקישור בהערה 13
קרמר, סינפלד 11/14/2012 2:50:00 PM
אפשר לשיר עליהם "אשרי מי שגדול בתורה ועמלו בתורה"? או לשיר איזה שיר של ביונסה יותר מתאים? חחח
תמונה
42. רב לא צריך להראות ככה, על זה יש ויכוח בכלל?
יוסף 11/14/2012 3:03:00 PM
?
תמונה
43. מספר שלוש עשרה, יש מקור ברור שנראה מה כתוב בבירור?
שני 11/14/2012 3:23:00 PM
קובץ? משהו? יש חלק שקשה לקרוא
תמונה
44. "הם יקבלו אתכם לבית הכנסת גם אם באתם במכונית"...
אפי 11/14/2012 3:26:00 PM
נאורפורמים כבר אמרנו? הידיעה של 13 לא יאומן
תמונה
45. לך תספר לשי פירון שאין שנאה לחרדים...
פ 11/14/2012 3:27:00 PM
שישאל את לפיד על אהבת חרדים
תמונה
46. ל-4! מי שרוצה לדעת יודע בקלות
אישיהודי 11/14/2012 3:30:00 PM
ל-6! לך תלמד דיבורם של ת"ח
תמונה
47. לכבוד רב צעיר
שי 11/14/2012 3:51:00 PM
ראשית, הגבה העירו לך שהרב אפרתי תקף זרם מסוים של רבנים ועל כך לא ענית. כשהרב חיים נבון/הרב בני לאו/הרב טהר לב/הרב פירון יחברו ספר למדני נתחיל להסתכל לכיוון שלהם. עד אז הם בגדר רבני בית כנסת חמודים שלא ראויים להביע דעה בפומבי אלא רק בקהילה שלהם!
דבר שני שום למדנות לא מצדיקה רב שרואה סיינפלד
תמונה
48. גם בהר עציון יש ביקורת על הרבנים החדשים
גושניק 11/14/2012 4:08:00 PM
אבל זה לא עולה לכותרות
תמונה
49. די להגיב אליו.צריך פשוט להתעלם
11/14/2012 4:44:00 PM
והרב אפרתי יוכל להמשיך להפיץ את תורתו בקהילתו לתלמידיו, ולא מעל דפי האינטרנט
תמונה
50. תגובה למגיבים
רב צעיר 11/14/2012 5:00:00 PM
מכיוון שיש הרבה תגובות, אשתדל להתייחס לדברים העיקריים שעלו בתגובות ולהסביר יותר את עמדתי.

כפי שכתבתי בפנים לא הבנתי את הקשר בין שני המאמרים של הרב אפרתי. אינני מייחס הרבה חשיבות למאמר השני משום שאינני רואה בו משהו חדש. הרב שכטר כבר אמר דברים דומים לפני כמה חודשים, ואם אני זוכר נכון גם התפרסמו בשעתו תגובות שונות. המאמר הראשון לעומת זאת היה משונה מאד בעיני ועליו כתבתי כאן. כפי שכתבתי גם בפנים המאמר השני של הרב אפרתי נכתב בעקבות הדברים שכבתי כאן, ומכיוון שלא הרגשתי שהוא הבהיר משהו ביחס למאמר הראשון ומכיוון שקראתי את הטוקבקים למאמר הראשון (שאני מתייחס אליהם בכבוד, כפי שהייתי רוצה שיתייחסו אלי) בחרתי לפרסם את המאמר הזה.

אני גם מסתפק בזה שנוכל להסכים שאנחנו מסכימים על הדברים שכתבתי, שהם מנוגדים למאמר הראשון של הרב אפרתי, ולא מסכימים (או לפחות לא יודעים אם אנחנו מסכימים) על המאמר השני של הרב אפרתי.
אם נוכל להסכים על זה אולי נוכל להמשיך ולדון על המאמר השני.
תמונה
51. חבל שהרב אפרתי לא הביא את הקישור של 13
דודי 11/14/2012 5:14:00 PM
אחרי כזה דבר לא צריך שום מאמר להבין מה הבעיה
תמונה
52. אתם פשוט מעוררים רחמים
11/14/2012 7:03:00 PM
כל היום רבים איזה רב גדול יותר.
אני שואל בשיא הרצינות כמה ההבדל יכול להיות גדול בינכם.
ובכלל למה אתם מתעסקים בלהקטין אחד את השני?!
תגביהו את עצמכם תגדילו תורה כל אחד לפי שיטתו ב"ה העם והציבור גדולים ויש מספיק לכולכם.
נמאס מההשמצות והמריבות הילדותיות האלו גם אם הם מוצגות כעניין שברומו של עולם. סתם וכחנות מעצבנת שמורידה בעיני את הערך של לימוד התורה ושמירת ההלכה.
תמונה
53. למגיב 13 מגיע ח"ח... (ל"ת)
יעקב 11/14/2012 7:05:00 PM
תמונה
54. הרב אפרתי צודק וחבל שזה המצב
ארז 11/14/2012 9:16:00 PM
ארז
תמונה
55. דווקא מי שמככב בתחומין
יוני 11/14/2012 10:32:00 PM
הוא הרה"ג זלמן נחמיה גולדברג שבא מהציבור החרדי.
תמונה
56. השאלות של הרב אפרתי בעינן עומדות
הרצי 11/14/2012 10:37:00 PM
דיון קריטי לרבנים בישראל
תמונה
57. האם הרב אפרתי היה מעיז לומר את הדברים שהוא כותב כאן
11/15/2012 12:07:00 AM
ובתשובותיו השונות גם מעל בימת בית הכנסת שלו?
תמונה
58. מגיב 50, רב צעיר, פשוט תגיד טעיתי
דנילוב 11/15/2012 10:12:00 AM
ותכתוב מאמר חדש, למה להתפתל?
תמונה
59. הרב הצעיר לא קרא את דברי הרב אפרתי לפני שהגיב כנראה
יוסי ש 11/15/2012 10:27:00 AM
מה הדברים קשורים בכלל?
תמונה
60. האתר שתגובה 13 הביא, פשוט ידיעה מזעזעת
ק. 11/15/2012 10:29:00 AM
רבני מחמד
תמונה
61. למה הרב צעיר מפחד להגיד מיהו?
דובי 11/15/2012 10:44:00 AM
ממה הוא חושש? מזה שהציבור יוקיע אותו?
תמונה
62. למה אתם מתעלמים מהעיקר?
ישי 11/15/2012 10:24:00 PM
הרב הצעיר מזמין את הרב אפרתי להתדיין עם יריביו לדעה וגם מספר על פורום מתאים. זה הדבר הנכון לעשותו ואולי הרב אפרתי היה מגלה שלא כצעקתה; או היה ממחיש להם בלמדנותו עד כמה הם לא רציניים, כטענתו.
תמונה
63. די מאכזב. זאת התחמקות ולא התיחסות לטענות.
בורג דוד 11/16/2012 10:32:00 AM
כנראה שאתה מודה שחבריך באמת כבולים לסינפלד.
תמונה
64. חבל שלא אמרת
יעקב 12/19/2012 1:43:00 PM
שזכית ללמוד בישיבת הסדר אצל גדול תורה אמיתי - הרב שבתי רפפורט, ועוד יותר חבל שהציבור שלנו לא יודע להעריך גדולי תורה אמיתיים
תמונה
65. כרגיל הפוסל פוסל במומו
הרב ישעיהו 6/30/2013 9:54:00 AM
גיולי נאות - איני רב, אבל בעידן הנוכחי כל הבא ליטול את השם יבוא ויטול אז גם אני בעניין.

נראה שביקורתו של "רב צעיר" אנונימי זה על התיחסות מתלהמת ולא עניינית כביכול של הרב אפרתי מבטאת בעיקר את התיחסותו לרב אפרתי.

יש פופוליזם הלכתי, ואכן הלכה ברורה ובירור הלכה לא שייכים לז´אנר הזה אבל פסקי דין שונים של "בית הילל" שייכים לז´אנר פסול זה בהחלט.

פרסום פסק הלכה על איסור תפילה במניין במטוס הוא זילות ההלכה, וככל הנראה לא יצוטט בפסקי הדורות הבאים אלא יישאר בYNET שם מקומו

כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד