השארו מעודכנים

הכניסו לתיבה את כתובת הדואר האלקטרוני שלכם, ותקבלו התראה בכל פעם שמתפרסם עדכון כשרות חדש באתר. אין יותר פשוט מזה

הצטרף
MichaelTyler-cc-by-sa

בקרוב בכותל: מחיצות שקופות

רב הכותל תומך בהחלפת המחיצה הקיימת בכותל המערבי למראה חד-כיוונית, שתאפשר לנשים לצפות אל עזרת הגברים

אורי פולק
כ"ב אב תש"ע, 02/08/2010 00:00

האם המחיצה הוותיקה בכותל המערבי תוחלף בקרוב במראה חד-כיוונית שתאפשר לנשים המתפללות לצפות במתרחש בעזרת הגברים? רב הכותל ו"הקרן למורשת הכותל המערבי", בוחנים באחרונה את האפשרות להתקנת המראות החד-כיווניות, שתקל על ציון אירועים משפחתיים המשותפים לשני המינים.

 

עד כה פנו נשים רבות אל הקרן בבקשה לפתרון הבעיה, כשהמחיצה הקיימת איננה מאפשרת להן לצפות במתרחש בעזרת הגברים. במקרה הטוב, הציצו הנשים דרך המחיצה הקיימת, מבעד לפתחי הברזל הצרים המותקנים בה; במקרה הגרוע הן נמנעו לחלוטין מהשתתפות בשמחת בר-מצווה או עליות לתורה. כעת, החליטה הנהלת הקרן להציב את הפתרון החדש, אלא שהדבר טרם הגיע לכדי יישום ממשי.


בוחנים את הפתרון (צילום: Nesher Guy -cc-by)

האפשרות של התקנת מראות חד-צדדיות כבר נוסתה בעבר בהצלחה והיא פועלת זה שנים במנהרות הכותל, באופן קבוע. הנהלת הכותל אף ערכה לאחרונה "ניסוי כלים" באתר, במהלכה התברר כי בעת החשיפה לשמש מאבדות המראות את היכולת החד-צדדית, כך שניתן לצפות דרכן משני הצדדים. הרעיון החדש, אפוא, עדיין סובל מכשלים טכניים משמעותיים, אך בהנהלת הקרן בוחנים פתרון של הצללת המחיצות, דבר שעשוי לפתור את הבעיה.

 

מלשכת רב הכותל, הרב שמואל רבינוביץ', נמסר לכיפה כי הפתרון נמצא בבדיקה אך ייתכן והמגבלות הפיזיות ימנעו את הקמתו. עם זאת, נסמר כי הרב מעוניין לקדם את הנושא, זאת משום הצורך שיש בדבר, כדי לאפשר לנשים הבאות אל הכותל לצפות באירועים המשפחתיים ולשפר את אווירת הביקור במקום.

לחצו על הלייק ותקבלו את כל הסיפורים לפייסבוק שלכם
תגובות
כתוב תגובהתמונה
1. ו...
למה נשים צריכות להידחס?! 8/2/2010
אפשר באותה הזדמנות להרחיב גם את עזרת הנשים!!
תמונה
2. תגידו, לפני שמציעים את ההצעה האווילית הזו
יואב 8/2/2010
לא כדאי לבדוק איך המראות האלה עובדות?
תמונה
3. ראיון מעולה! (ל"ת)
גבר גבר 8/2/2010
תמונה
4. לאאאאאא
אני 8/2/2010
זה ישנה ממש מלא!!

ומסכימה עם 1...
תמונה
5.
8/2/2010
הגיע הזמן לפיתרון הולם למצב האבסורדי והמבזה שנוצר. יישר כוח.
תמונה
6. שאלה של רצון
א"א 8/2/2010
כשרוצים משהו, תמיד אפשר למצוא פיתרונות, כולל פיתרונות הלכתיים. אפשר לחשוב שגברים לא רואים נשים בכותל או ברחוב. הרי אפשר לזוז 20 מטר מהגדר וברחבת הכותל כולם ניפגשים. אפשר לעשות מחיצה בגובה נורמלי כדי ששני הצדדים יראו אחד את השני. לכולנו יש שמחות ואירועים ורוצים שכל המשפחה תהייה יחד. לא?
תמונה
7. אוי לא,
יש כמה כמוני 8/2/2010
עכשיו אשתי תוכל לראות כמה אני מדבר בתפילה...
תמונה
8. ראבק.לא מבין למה לא לעשות חד כיווני לעזרת נשים
ברגרי 8/3/2010
נשגב מבינתי.אם כבר שהחד כיווני ישנה כיוון.
תמונה
9. סוף סוף!
לילי 8/3/2010
נוכל לראות את האחים\אבות\ושאר בני משפחה עולים לתורה למשל, בלי להידחק ולהציץ בין חרכי המחיצה...
תמונה
10. שירחיבו את עזרת הנשים באותה הזדמנות (ל"ת)
יוגב 8/6/2010
תמונה
11. אילו מחיצות היו בבית המקדש?
ריי 8/6/2010
אולי אפשר לשחזר?
תמונה
12. ברור ושקוף
אפס שתיים 8/9/2010
שהגברים, היהודים הרציניים, הם החשובים פה בכותל והנשים? חלילה להם מלקחת חלק בריטואל הדתי בצורה אחרת ממה שהחרדים מורים לה. (ללא שום קשר להלכה) אני מחרימה את הכותל מזמן.
תמונה
13. פלפול שקוף-מבט חדש בניחוח עתיק
יאיר הררי 8/11/2010
נשים יקרות,נראה לי שברגע שתיהיה מחיצה שקופה זה יגרום לכן ליהיות הרבה פחות מרוכזות בתפילתכן האישית ובמפגש עם הכותל,בצורה טבעית אתן תסתכלו הרבה על המתרחש אצל הגברים וזה תמיד מסקרן לראות איזה קבצן שנראה מוזר או איזה אחד שחושב שהוא השליח ציבור של כל המדינה וצועק כאילו אלוקים חרש,אז נכון שגם אצל הנשים יש מה שיכול להסיט את הריכוז,אבל ביננו,יותר יסקרן אותכן מה שקורא אצלנו..בלי לקרוא את מחשבת הקורא אני מנחש שמן הסתם צצה השאלה:לפי זה גם בבית כנסת רגיל שלא תיהיה מחיצה שקופה מעין זו המדוברת? אז נכון ולא נכון.נכון, אולי באמת יש לשקול זאת גם בביהכ"נס מהטעם הנ"ל. ולא נכון,כי בכ"ז זה לא דומה משלוש סיבות עיקריות א.בבית כנסת הנשים מצטרפות למהלך התפילה ודוקא כשהן רואות את המתרחש(הרב המדבר,החזן,פתיחת ההיכל וכו´)זה מחבר אותן לקורה ומוסיף ריכוז. בכותל רוב הנשים מתפללות יחיד(נראה לי)וגם אם יש כאלו(מן הסתם) שמתקרבות למחיצה כדי להצטרף למינין זה ודאי חלק קטן מהנשים. ב.מבחינת דברים המושכים את תשומת הלב אז ודאי שבכותל יש יותר דברים(ניתן לעירעור חלקי,אבל בנינו מה אכפת לכם להסכים איתי..) ג.לבית כנסת תסכיכימו איתי שלא באים בגלל הכותל המערבי היפה שלו,אבל לכותל אנו באים בגללו לגמרי,כי יש בו קדושה וזכר לבית המקדש ולכן אשה שבאה להתפלל בכותל עדיף שתתרכז בכותל ופחות במחיצה,ובמיוחד שנשים חייבות רק בתפילה אחת וגם היא אנה צריכה ליהיות במינין,אז דחילק כשאת בכותל אל תרדפי לי אחרי מנין,(נכון גם טענה זו ניתנית למיקוח אך שוב,מה אכפת לנו להסכים עם עצמי) לאור הטיעונים הנ"ל נראה שבשביל פעמיים בחיים שאת מגיעה לבר מצוה בכותל(כי מי שבא לבר מצוה בכותל זה רק משפחות חילוניות עם ילד וכלב ומכיון שלכלב עדין לא עושים ב"מ{האמת שזה יכול ליהיות נחמד ליזרוק עליו דוגלי)אז באים פעם אחת לילד, והפעם השניה שבאים זה אולי לנכד,ובשביל פעמיים בחיים של נוחות מסוימת את מוותרת על כל הואי ומורשת הכותל,ריכוז בתפילה וכו´ זה גובל בכפירה קלה לא? ולמה אני אומר אולי פעמיים? א.כי לרוב בן יחיד לא מתחתן ב.גם אם הוא יתחתן מי אמר שלא תהיה לו בת ג.גם אם זה כן יהיה בן,מי אמר שהסבתא תשרוד עד אז,היא מן הסתם התחתנה בגיל 39 וכשלבן שלה(שמן הסתם יתחתן לפחות בגיל כזה)נולד ילד אז היא בסביבות גיל ה80..וגם אם היא התחתנה בגיל 14 אולי הכלב נשך אותה והיא מתה לפני שהנכד נולד,לכו תדעו..איך אומרים"היום הכל יכול לקרות"ומסימים בהנחה כזאת הההחחח..ואם תקשו עלי הרי מן הסתם אשה מגיעה גם לשמחות של הקרובים אז זה יהיה יותר מפעמיים אז:א.המחקר העדכני אומר שאמא לבן יחיד היא גם בת יחידה ואז אין לה ממש קרובים(לכאו´ דברים אלו עומדים בסטירה לנאמר לעיל שלרוב בין יחד לא מביא ילדים? אך לא קשיא כי א.אפשר לתרץ שמארז שכתבנו את העינין הקודם המחקר התעדכן והשתנה. אפשרות שניה שאין סתירה בין המקורות והאא הזאת היא מן המיעוט שכן זוכים להוליד אף שהם היו יחידים להורים(ומדויק מהלשון"רוב" משמע שהמיעוט לא ודו"ק)} ב.גם אם יש לה קרובים מן הסתם הם חזרו בתשובה ועושים בבית כנסת של השכונה, ג.גם אם הם לא חזרו בתשובה אולי בכלל כולן בנות ו-ד.גם אם יש בנים בקרובים,תחל´ס אכפת לך אם תשמעי את הילד או לא כשהוא לא הבן שלך?.. טוב יש עוד המון מה להאריך בסוגיה כבדה זו וכמובן שהדיון צריך להמשיך ליהיות בצורה ´שקופה´ וכנה אך אני יקצר ואומר ש"מה שרואים מכאן לא רואים מישם"וטב שלא...
נ.ב.בין הזמנים עושה את שלו..אם לא מפלפלים בגמרא מפלפלים בסוף ´על הגדר´....
תמונה
14. למה במקום כזה קדוש
... 8/11/2010
אם אסור לבנים לראות בנות רצוי ולא יהיה מחיצה שקופה וברור מאיליו שלא במקום קדוש איך אנשים יכולים להיסתדר בשהם לא יכולים להיסתכל לכל הכיונים כי בצד יש נשים חס וחלילה אני לא מזלזלת בדברו שלאף אחד רק מה שאני חושבת
ויכול ליהיות שזה רעיון טוב אשמח אם מישהו יסביר לי לעומק

כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד