"בשביל הנופלים": צועדים בעקבות החללים

משפחות שכולות בשיתוף מרכז הסיור והלימוד "בשבילוד", חונכים מיזם חדש המנציח נופלים באמצעות סיורים בין נופי ילדותם ובשבילי הטיולים שאהבו. "החלטנו להחיות את זכר הנופלים ע"י צעידה קדימה"

חדשות כיפה 12/04/18 17:42 כז בניסן התשעח

הר הרצל, צילום: מרים אלסטר/פלאש 90
הר הרצל, צילום: מרים אלסטר/פלאש 90

לקראת יום הזיכרון לחללי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה יקיים מרכז סיור ולימוד "בשבילוד", בשיתוף עם "עמיתים לטיולים", מיזם הנצחה של סיורים בהשראת נופלים. מיזם "בשביל הנופלים" יפגיש את המטיילים עם סיפור חייהם של הנופלים.

מטרתו של כל סיור הוא להכיר את שבילי הארץ הקסומים והחיבור שלהם לסיפור חייו של הנופל, לנוף ילדותו, לטבע שאהב או למקום נפילתו. הסיורים יועברו ע"י מדריכי טיולים ומורי דרך ונבנו בשיתוף המשפחות השכולות, שייקחו חלק בסיורים לזכר יקיריהם. 

בין המסלולים בהם ניתן לצעוד במסגרת המיזם ניתן למצוא שבילים במנזר סן סימון ובאזור בן שמן לזכר נופלים בקרבות תש"ח, את המצפור והשביל שהוקמו ליד מושב גמזו לזכר בן המקום סמ"ר יונתן איינהורן שנפל במלחמת לבנון השנייה, מסלול ברמת הגולן לזכר בן הרמה רס"ן חגי בן ארי שנפל במבצע צוק איתן ומסלול העובר בנוף ילדותם של סמ"ר דביר עמנואלוף, סגן אוריאל פרץ ואחיו רס"ן אלירז פרץ בגבעת זאב ונבי סמואל, שלוש תחנות בשטח המועצה האזורית שפיר בין נופי ילדותה של הנווטת סרן תמר אריאל.

המיזם נולד לאחר חשיבה עם בני משפחה וחברים כיצד ניתן לשלב בין הסיפור המיוחד של הארץ ללוחם שנפל למענה. זוהי בעצם צוואה בלתי כתובה אך כ"כ ברורה שביקשו הנופלים. תמשיכו בשבילנו. לכו בדרך, תצעדו בשבילים. תאהבו את הארץ ותכירו אותה. כי אין לנו ארץ אחרת. במיזם משתתפים חברים לנשק, בני משפחה ומורי דרך בכירים, שיסיירו יחד עם הקהל הרחב,  צעירים ומבוגרים. במסלולים קסומים מצפון ועד דרום.

מי שעומד מאחורי המיזם הוא רועי תנעמי, מנהל מרכז סיור ולימוד בעיר לוד, שסיפר: "בכל שנה יום הזיכרון עבורי הוא יום טעון, קדוש, שמחייב אותנו מלבד הזיכרון הטקסי, להחיות את הדרך שהנופלים הלכו בה ונעצרה. הרבה אנשים מרגישים בימים הללו את הצורך להתחבר יותר לסיפור הנופלים. אנחנו החלטנו להחיות את זכר הנופלים ע"י צעידה קדימה, שלא משאירה אותנו רק עם העצב והחלל שנשאר אלא עם תנועה שמזכירה לנו כי החיים והקשר לארץ שהם כ"כ אהבו, ממשיכים ומזמינים אותנו לזכור אותם.

"אני מודה לכל השותפים לדרך. משפחות וחברים, מורי דרך שפשוט התגייסו וביקשו להצטרף למיזם. ומזמין את הקהל להצטרף לדרך ולצעוד בשבילים. ללכת בדרכם של הנופלים".   

המיזם הינו וולונטרי והסיורים ללא עלות אך בהרשמה מראש. מפת הסיורים הארצית והרשמה באתר מרכז סיור ולימוד בשבילוד. הסיורים יחלו במוצאי יום השואה ויסתיימו במוצאי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל.
 

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר