סגור

הם מפחדים: 'ארץ נהדרת' מחקים את סיון רהב מאיר כי הם מזהים איום

לכאורה, סיון רהב מאיר הייתה אמורה להיות השיח הכי רלוונטי לאדם חילוני שחפץ לקבל יהדות מונגשת. ההגחכה של דמותה בארץ נהדרת רק מוכיחה שהפחד הוא זה שמוביל את השיח. הרב רן שריד מנתח את החיצים שמופנים לרהב מאיר

הרב רן שריד
יג בחשון התשעח
,
02 בנובמבר, 2017 15:20
רהב מאיר בארץ נהדרת

רהב מאיר בארץ נהדרתצילום: צילום מסך

חברים יקרים. היום נדבר על דיוק ופחד, על סיוון וארץ נהדרת.

כאשר אנו מפחדים, התועלת הגדולה ממתעוררות הפחד היא, שבזכותו אנו מזהים בחושים מחודדים את המקור ממנו מגיע האיום והאתגר. הפחד יוצר גאונות ממש לזיהוי מקור הפחד. מי השילוח, הרבי מאיז'ביצא, מסביר שאם תרצה לדעת מה מקור החולשות והבעיות שבך, הקשב לשונאך. הוא יגיד לך אותם במדוייק.

הבעיה בפחד שהוא מזהה את מוקד הבעיה, אך מרוב פחד הוא לא מזהה פרטים. ואז אדם ישר יורה לכל הכיוונים מרוב פחד, ולא מתמודד ופותר את הבעיה.

למה אני אומר את זה? כי מגיע מזל טוב גדול לסיוון. סיוון רהב מאיר, ש"ארץ נהדרת" החליטה לבנות לה דמות בסדרה. ארץ נהדרת, שכשמה מדירה מעצמה שיח ימני ואמוני, ובדיחותיה, המצויינות אגב, מגיעות מכיוון התקפה של ימין ודת, סימנה את סיוון כיעד חדש, אולי הדבר הבא. 

והדבר הזה מדהים ומקומם כאחד, לכאורה. מה?! סיוון, שכל כך מקפידה על שיח טוב ופתוח, שומרת לדבר חיובי, ואף במפעל החדש והאדיר שלה לא מלמדת תורה, אלא מדברת תורה בגובה כל אדם, ומטעמת אותם לא בקטע דתי, כמו בהנגשה של רלוונטיות לכל אדם בכל מצב עם מסרים מוסכמים ולא נגד רק בעד. בעד כולם. הרי אם הייתי שמאלני וליברל אמיתי רק כך הייתי רוצה ללמוד יהדות ולשמוע יהדות. ואיזו איכות של מקורות. מי היה מנגיש לי את אוצר המידות והערכים של העם הזה בצורה כזו? בן גוריון היה מתמוגג ממש. סיוון היא הדמות שמצילה את כולם מהשיח הפלגני, שנוצר מבורות ופחד, ומנסה לתת מענה מחייה ומאחד לכולם.

אך, גם בעיתון הארץ, וכעת גם בארץ נהדרת - סימנו אותה והחלו לירות. לא ממש לירות, אך כן בהחלט לנסות לנטרל את השפעתה הברוכה כמה שרק אפשר. ונשאלת השאלה: מה? אפילו שיח כזה זה הדתה? אז מה כן יהדות שטובה לכולנו? סיוון היא אחד הדברים הטובים ביותר שצמחו כתופעה וכמענה לרצח רבין ז"ל! למה גם את זה לעקר?

אני רוצה לנסות ולתת השערה. יוצא לי להתפלמס עם אנשים מן השמאל. אני משתדל להיות בתוך עמי ולשמוע וללמוד מן הצד כשנגדי. זה מדהים. לא פחות מדיונים נגד שחיתות ביבי הם מתחילים לדבר על הפחד מהתנך והסכנה שבשלילת האיבולוציה מצד הדת. מצאו להם על מה לדון. בתחילה גם תמהתי. מה לדיון זה שאינו רלוונטי, ולפוליטיקה של כאן ועכשיו. אז הבנתי שהם בפחד אמיתי ושורשי. הם חשים שהולכת ונוצרת מדינה שונה בטעם שלה. לא חופש, ושיוויון ותרבות ואוניברסליות, אלא מדינה חשוכה, מגבילה, ושונאת אמת מדעית. לא משנה מה האמת - הם בחרדה. וכמו בפחד, האינסטיקט עובד ומזהה כל מוקד אפשרי לכניסת דת למרחב הציבורי ומנסה ליירט. אני מאמין לפחד הזה. אני גם נדהם לזיהוי שלהם למוקדים המשובחים והאיכותניים של אמונה יהודית, כמו סיוון רהב מאיר, הפעילויות של זהות יהודית בבתי הספר ועוד. למרות שוב, שזה יהדות שאמורה להלום בימי שקט את צרכיהם כחילוניים דורשי זהות. הפחד השתלט.


הפתרון לדעתי יהיה נעוץ בשיח. שיח ארוך שבו הצד הדתי מבהיר לעצמו ולזולתו את מחוייבותו העמוקה לערכי החופש של המחשבה, את מחוייבותו לשיח ולנתינת מקום לכל זולת. לא להסכים לדעה, אך לא להפעיל כוח להשתקה. רק כשערכים אלו יבוררו וייושמו בצד המאמין ניראה לי שהשמאל יקבל ביטחון שלא גומרים לו את מה שהוא רואה כבסיס החיים.


ובינתיים, זו סיוון שעושה את החיבורים שבין דת לחופש, שבין אמונה למדע, שבין שיח אונליין לבין שפת הלב, השפה העתיקה ביותר שלנו כעם.

אל תפחדי סיוון. כל העם איתך. סליחה שלפעמים חלקו מפוחד, חזקי אותו והוסיפי אור. חזקי ואמצי!

02.11.2017

1. תוכנית מגעילה (לא יפה )

שנוצרה ע"י אנשים שפלים. פעם אחת, ברוב עוונותי, יצא לי לראות קטע מתוכנית זו והבנתי שאין מה לחפש שם. הלבנת פנים ללשון הרע. בושה וחרפה.

דווח על תגובה לא ראויה
02.11.2017

2. כתבה יפה ונכונה (שלום)

דווח על תגובה לא ראויה
02.11.2017

3. "השמאלנים שכחו מה זה להיות יהודים" (שאול)

זוכרים את ההתבטאות הזאת של נתניהו? היא נכונה ב-200 אחוז. ככל שאנשי השמאל מתרחקים מהזהות היהודית, ככה שנאתם ליהדות הולכת וגוברת. הם ישמחו לדקלם את מחמוד דרוויש, יבנו דמות חיובית של רוחקת ערבייה, אבל יגחיכו מתנחלים, חרדים ודתיים. אין מנוס מלומר כי יש לנו עסק עם גרסה מעודכנת למושמדים.

דווח על תגובה לא ראויה
03.11.2017

4. הדת היא שורש הרע, הרצח ואי השוויון בעולם (עודד)

עדיף שתאמינח בחייזרים. זה יותר מחובר למציאות.
אתם מחרבים את המדינה ושכמותכם מחרבים את העולם.

דווח על תגובה לא ראויה
03.11.2017

5. דת היא עניין פרטי, לא ציבורי (שון)

סיוון ושכמותה מתעקשים להפיץ את האמונה הפרטית שלהם לכל מי שרוצה ובעיקר לא רוצה לשמוע. אין לי בעיה עם פגאנים (עובדי אלילים). אם אדם רוצה לכרוך על עצמו כל בוקר רצועות עור פרה קסומות ולמלמל לחשים שאבד עליהם הכלח לפני אלפי שנים - שיבושם לו. אבל למה צריך להפיץ את התכנים הפרימיטיבים הללו במרחב הציבורי? לזכות את הרבים? הרבים לא רוצים ש"יזכו" אותם, אלה הרבנים שרוצים. אני ממליץ לסיוון ולשכמותה לשמור את פניני ה"חוכמה" הדתיים שלה לקבוצת הווטסאפ הפרטית שלה, ולערוצים ייעודיים של חסידי הדת היהודית, כמו תכלת.

דווח על תגובה לא ראויה
03.11.2017

6. גם 'הארץ' וגם 'ארץ נהדרת' הם אוטו-אנטישמיים. (ש. ויזנטל)

שלא לומר יודו-נאצים של ממש.
פלא שהם תוקפים את סיון ?

דווח על תגובה לא ראויה
03.11.2017

7. למגיב 4: אתה דוגמה קלאסית לשמאלני שקרן (עמיר)

שתי התנועות הרצחניות ביותר בהסטוריה היו אתאיסטיות: הנאציזם והקומוניזם. ובנוגע לדתות - אמנם האיסלם מוביל את הטרור העולמי, והנצרות את מסעי הצלב, אבל ליהדות מעולם לא היו שאיפות לכפות את עצמה על עמים אחרים!

דווח על תגובה לא ראויה
03.11.2017

8. זו בדיוק ההתנשאות האורוודוקסית (תמר)

ועיוורון האורטודוקסי - סיון היתה אמורה להיות רלוונטית לכל חילוני..אם הייתי ליברלי כך הייתי רוצה לקבל את היהדות.. אז זהו, שאתה לא חיוני ואתה לא יודע איך היית רוצה לקבל את היהדות ואם בכלל ומה שחשוב - איך אתה יכול לקבוע למכזר אחר מה אמור להיות חו רלוונטי או לא ואיך יהדות אמורה להיות מונגשת לו. ואם חילוני לא שמח - אז הוא מפחד, מסתבר.זו פסיכולוגיה בגרוש. ההבר הוא פשוט יותר - סיון אשה חכמה ומעניינת אבל יהדות אורטודוקסית לאמרלוונטית לחילוני. הרבה רוצים יהדות אבל לא מפי אורטודורבי, זה בדיוק הכי לא רלוונטי.

דווח על תגובה לא ראויה
03.11.2017

9. כשהכיפות הסרוגות יתנגשו בקיר המציאות זה יכאב מאד.. (אורי)

החילונים לא עגלה ריקה והם לא מפחדים מכם. סאטירה וביקורת הם לא סימן לפחד אלא להיפך. חובשי הכיפות הסרוגות בתחושת עליונות מדומה שתסתיים כמובן בפח הזבל של ההיסטוריה. ההתרסקות תהיה כמובן כואבת מאד, וכל ביטוי של אדנות בוז וזלזול כלפי החילונים רק מקרב אותה. אבל היא בוא תבוא (אי"ה..)

דווח על תגובה לא ראויה
03.11.2017

10. אדם נאור לא צריך זהות יהודית (בודהה)

אנחנו לא מפחדים ולא צריכים זהות. לא לאומית ולא דתית. אדם נאור אין לו צורך בזהות.
אי אפשר לחבר באמת בין מדע ואמונה.
רק בורים שלא מבינים במדע חושבים ככה.

דווח על תגובה לא ראויה
03.11.2017

11. אני שמאלנית (דרה)

ולא שכחתי מה זה להיות יהודיה

דווח על תגובה לא ראויה
03.11.2017

12. למגיב 7 (נועם )

הנאציזם והקומוניזם היו דומות לדת מונותאיסטית קנאית. זאת משום שחסידי התורות הללו האמינו שהצדק המוחלט בידם ולכן יש להם זכות לכפות עצמם בכל דרך.

לכן הנאציזם והקומוניזם רק מבליטות את הסכנה של דת מונותאיסטית.

ליהדות בהחלט יש שאיפה לכפות את עצמה על עמים אחרים, משום שגויים מחויבים בשבע מצוות בני נוח

דווח על תגובה לא ראויה
03.11.2017

13. שיח זה הפיתרון? הצחקת אותי (אסף)

עוד סרוג שחושב ששיח יוביל לפיתרון.

אין עם מי לדבר. הרי אתה בעצמך כותב זאת. אז מדוע אתה מציע שיח? שוב נפלת לתעלולי הליברליזם. יורקים לך בפנים ואתה מבקש שיח.

ככה לא נתקדם.

דווח על תגובה לא ראויה
03.11.2017

14. כן, זו הדתה (נח)

זאב בלבוש כבש - דרכי נועם ומיסיונריות מוטמעת.

בואו דתיים, בואו לעשות פעם שבת איתנו- בחוף הים או בקולנוע, בתיאטרון או בכדורגל. בואו נכיר וניתחבר, לא רק למשוך אליכם גם להיפתח לחילוני ולתרבות מודרנית.

דווח על תגובה לא ראויה
03.11.2017

15. "ארץ נהרדת היא תוכנית מרעילה ומגעילה שיוצריה שטופים (elie shefer)

דווח על תגובה לא ראויה
03.11.2017

16. למגיב 12 (שי)

השקרים וההמצאות מרחיקים מהאמת

דווח על תגובה לא ראויה
03.11.2017

17. בארץ ישראל קם העם היהודי...את זה לא למדו בבתי הספר (יוסי)

מכאן שורש הבעיה ...קם מקומו של העם היהודי כל מי שמתגורר כאן בנוסף הוא למעשה גר מכח האפשרות שניתנה לו במגילת העצמאות.
מהמוסד החינוכי ממלכתי בישראל פשט רגל מכל בחינה אנושית..פרט לציונים הכל חשוך ...הנוער מתוסכל מוציא את תיסכולו בצבא ואחר כך מחפש אלוהות בהודו .

דווח על תגובה לא ראויה
03.11.2017

18. למגיב 19 - לא הבנתי את תגובתך (נועם)

לאילו שקרים והמצאות כוונתך?

דווח על תגובה לא ראויה
04.11.2017

19. היא באמת מעלה דעות מגוכחות.זה מצחיק אז צוחקים.לפעמים בדיחה היא בדיחה ולא שק של פחדים :) (הלל)

דווח על תגובה לא ראויה
05.11.2017

20. גם בעיני היא מוגזמת. (הדר)

יש במהלך של גם תכנית ברדיו, גם שיחות, גם טור בעיתון וגם קבוצות בוואטסאפ שמקדמות כל הזמן את תפיסותיה באופן כללי לא רק בהקשר דתי שיש בו טעם לפגם. זה נותן תחושה של מי רצון להפוך לגורו, ולי זה גורם לרתיעה. יש דברים מסוימים שאני מסכימה איתה לגמרי, ועדיין אני חשה אי נוחות מהטיול יתר הזה (הייתי בקבוצת הוואטסאפ הסטטוס היומי או משהו כזה ויצאתי, כי גם שם משווקים את ההרצאות הקבועות שלה ויוצר תחושה של מיאוס).
חשוב לי לציין בכל זאת, שסיון בעיני בחורה מוכשרת וזה עדיין לא סותר שהרצון העז להפוך למעין מחזירה בתשובה או משהו כזה, ממש לא קורץ לי.

דווח על תגובה לא ראויה
05.11.2017

21. לא מסכימה. אני חושבת שאתה מבין לא נכון מה מניע את כותבי (מלי)

ארץ נהדרת.
מעניין אותם רייטינג, כסף, היכולת להבעה עצמית, אהבת הקהל, ועוד.
הפחד מהדתה היא רק אצלך, לא אצלם.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

עמית סגל צילום: Olivier Fitoussi/Flash90

עמית סגל אומר תודה

קרא עוד