סגור

תלמוד תורה באופן תמידי

שלום הרב,

שמעתי דרשה של הרב מאיר אליהו על לימוד התורה, כמה אדם צריך ללמוד תורה ביום, כמה לעסוק בתורה.

ונמצאתי בשאלה: האם כל הזמן אני צריך ללמוד תורה? אני רוצה לציין שאני נהנה מאור ללמוד תורה וזה מהנה נותן אור לנשמה ומחייה וכיף לי מאוד ללמוד תורה.

יש לי כמה שאלות ואשמח אם תוכל לענות עליהן.

אני למשל לומד בישיבה תיכונית ולומד בשעות הבוקר תורה( וגם משנה גמרא ועוד), אני רוצה לשאול האם למשל כשבהמשך היום יש לי שיעור אנגלית או ספרות, מתמטיקה וכדו' האם זה נחשב ביטול תורה כמובן שהייתי שמח ללמוד תורה, אבל קשה לעסוק בכל רגע ורגע בתורה, האם זה בסדר למשל שאני לומד אנגלית במקום תורה, האם מותר לי להשקיע מזמני גם באנגלית מתמטיקה למשל וכדו', או שאני צריך כל היום ללמוד תורה לעשות רק את המוטל עלי מהלימודים ולא מעבר לזה( למשל ללמוד גם אחרי בית הספר מעט אנגלית), האם מותר לי בכלל לצאת בהפסקה ליהנות ולשחק עם חברים(למשל לשחק כדורגל או לדבר עם חברים דברי חולין) אני שמח מאוד ונהנה מאוד וזה תענוג ללמוד תורה, עם זאת, קשה כל כל היום ללמוד תורה.

אשמח אם תברר לי את עניין הלימוד ומתי צריך ללמוד, האם אני יכול לדבר דברי חולין לשחק עם חברים ועוד להתאוורר מעט(קראתי כמה תשובות קודם לכן ובאחת מהן סופר שאף בישיבת וולוזין בשבת יצאו להתאוורר האם אני בכלל יכול ללמוד מקצועות קודש( ידוע לי שמעיקר הדין מספיק ללמוד פעמיים "בשכבך ובקומך" או מצד שני והגית בו יומם וליל והאם אני צריך לעבור לישיבה חרדית שמלמדים בה רק תורה? ומקצועות קודש? ואם כך גם נובעת השאלה אם אני לומד גמרא נמצא שבאותו רגע איני לומד תורה מה לעשות. אשמח לתשובה שתיישב את דעתי.

נ.ב סליחה על האריכות רציתי להסביר את עצמי טוב ויש לציין שאני אוהב ונהנה מאוד ללמוד תורה.

מה לעשות

תוכן התשובה:

בס"ד

שלום וברכה

מאד משמח אותי לשמוע שאתה אוהב את לימוד התורה, והעיקר בלימוד התורה שיהיה בשמחה, ואז דברי התורה מתיישבים על לב הלומד.

לעניין שאלותיך נראה לי שכיוון שאתה לומד בישיבה תיכונית ועיקר השאלות נוגעות לכך, הרי שכדאי לפנות עם שאלות אלו לראש הישיבה שלכם או הר"מ שלכם והם יענו לכם לפי דרכה של הישיבה.

בברכת התורה והארץ

יהודה הלוי עמיחי

מכון התורה והארץ

התשובה התקבלה מרבני מכון התורה והארץ, שאלות בנושאי מצוות התלויות בארץ
כה בתשרי התשפא
,
13 באוקטובר, 2020
לקריאה נוספת
עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

 צילום: פלאש 90

בני גנץ באמת תומך בהסדרת ההתיישבות הצעירה?

קרא עוד