סגור

תהילים

שלום חכבוד הרב,

ראיתי שלא מזמן ענית על שאלה דומה ואנסה לשאול גם.

שאלתי רב הפתרון שהוצע שאינו ישים מבחינתי הוא התרת נדרים. מכיוון שלא נעים לי כבר להציק לו עם השאלות שאינן נגמרות בנושא מחילה אבקש לשאול את כבודו.

מזה הרבה שנים אני קורא תהילים מדי יום.

התהילים של היום בשבוע, היום בחודש ,פרק קיט ,ועוד מספר פרקים קבועים כל הרשימה הזאת מדי יום ביומו. כל יום באוטובוס מה שאני לא מספיק אני משלים בעבודה ובימים אלה משתדל לקום עם עלות השחר על מנת להספיק כמה שיותר. כלומר אני ער מלפני 4 . בקיצור סיוט.

הבנתי שיש צורך בהתרת נדרים מטבעי אינני חושף את עצמי ולכן זה לא ישים. הבנתי שיש אפשרות בהתרת נדרים של ראש השנה מה שאומר שהסבל הזה ימשך עוד 4 חודשים . השאלה אם יש אפשרות להוריד את המינון . כלומר להוריד את פרקי התהילים של היום בשבוע. האם זה אפשרי ?עם כל השאר אני יכול להסתדר בינתיים.

סליחה על האורך

אודה לכבוד הרב על השאלה

בכאב גדול

תוכן התשובה:

שלום

אין שום צורך לבקש סליחה.

נראה שזה תלוי בכוונתך בזמן שהתחלת במנהג הזה ובהמשך - אם התכוונת להשתדל להגיד את הפרקים האלה כהנהגה טובה, אבל לא במחויבות, זה לא נדר, ואתה רשאי להפסיק או לשנות.

אם כן התכוונת לנהוג כך באופן קבוע ומחייב, זה נחשב קבלה טובה, שמתייחסים אליה כנדר, אבל אפשר בעניין זה לסמוך על התרת נדרים שעשית בערב ראש השנה (או יום כיפור. תלוי במנהג) האחרון.

אם לא עשית התרת נדרים, אכן צריך להתיר בפני שלושה. אני מבין את הקושי, אבל מכיון שלא מדובר פה במשהו שיש מה להתבייש בו - לא בעצם אמירת התהילים ולא בעומס שהיא יוצרת, נראה לי ששווה להתגבר על הבושה ולעשות זאת. את הפתח להתרה (העומס והקושי שזה גורם) מספיק שיידע אחד מהם.

בעתיד כמובן, כל הנהגה טובה שעושים, לומר לפני כן - בלי נדר.\

כל טוב ובהצלחה רבה

התשובה התקבלה מהרב אבנר פורת, מושב גיתית
י בסיון התשפ
,
02 ביוני, 2020
לקריאה נוספת
07.06.2020

1. כלומר לאחר התרת נדרים (שיר)

בערב ראש בשנה אני פשוט יכול להפסיק?
תודה לכבוד הרב
תגובת הרב:
אני כתבתי על התרת נדרים בערב ראש השנה שעבר, שכללה גם את זה.
אם לא עשית, אני מציע שכן תעשה בפני שלושה, או שבערב ראש השנה הקרוב, כן תפרט להם על העניין, ולאחד מהם תסביר בשקט על העומס שזה יוצר.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

הר הזבל סמוך לרמאללה צילום: רגבים

המנהל האזרחי מצהיר: 'מזבלת הקורונה' תסגר

קרא עוד