סגור

שם לתינוק

שלום כבוד הרב,

לפני שהריתי הייתי בנופש בקברו של הרש"בי ומישהי אמרה תנדרי שם שתקראי לו על שם הצדיק במידה ותזכי לבן וזה מה שעשיתי בתמימות על מנת שאזכה וגם היא רצתה בשבילי את הטוב.

וברוך השם ילדתי לפני חצי שנה בן בניתוח קיסרי ואכן קראתי לו שמעון נועם על שם הצדיק( ולמרות שלגיסי גם קוראים שמעון) ולפעמים כשנוסעים לחמתי אני קוראת לבן שלי בהיסוס בגלל גיסי שגם קןראים לו שמעון. שאלתי היא האם אני יכולה להשתמש בשם השני של התינוק נועם ולא שמעון כלומר אצא ידי חובה בכך שקיימתי את הבטחתי( גם בתעודת זהות רשמתי שמעון נועם ועדיין קוראת לו בשני השמות) האם לא אאכזב את הצדיק זצ"ל שאקרא לו רק נועם_(ידוע לי ששם על צדיק מגן על התינוק וכו'). בתודה מראש

תוכן התשובה:

שלום וברכה!

אין כל בעיה שתקראי לבנך גם נועם ללא שמעון. ברם, כדאי מאד להקפיד שלפחות פעם ביום תקראי לבנך בשם המלא - שמעון נועם. אך יש כאן עוד שאלה והיא הכיצד הילד צריך לתפוס את עצמו? מה שם העיקרי שלו? האם שמעון או נועם? או אולי השם הכפול? וכאן לא כדאי להכניס את הילד לבלבולים, הרי אין כל בעיה שלבנך ולגיסך קוראים באותו שם. הזדהות של הילד עם שמו חשובה יותר מאשר אי נעימות עם הגיס, במיוחד שלא ברור עם לגיס זה מפריע בכלל.

בברכה,

חיים בריסק

התשובה התקבלה מהרב חיים בריסק,
כד בניסן התשעג
,
04 באפריל, 2013
לקריאה נוספת
04.04.2013

1. האין זה נכון שענייני שמות אינם עניינים הלכתיים כלל? ()

וכי לא היה ראוי יותר שהרב ישיב שההורים יעשו כטוב בעיניהם?
תגובת הרב
ענייני השמות באופן עקרוני אינם נושאים הלכתיים. לכן לא אומר שאינך צודק בעיקרון. ברם, יש כאן עניין הלכתי והוא נדר שנדרה השואלת. הלא תסכים שמדובר בנושא הלכתי מובהק? שנית, אם תשים לב, תראה שרוב תשובתי אינה הלכתית כלל ועיקר, אלא יותר הדרכתית. אמנם, הבאתי עניין של הקפדה לקרוא לפחות פעם ביום לילד בשמו המלא, וכאן מדובר העניין קבלי ששמעתי אותו מהרב מרדכי אליהו.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
העברת
מתנות
לאביונים
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

הרב יהודה מרמורשטיין בראיון מיוחד לחדשות כיפה צילום: חדשות כיפה

מרגש: הסיפור מאחורי עמותת 'עלה'

קרא עוד