שם/תיקון כתובה

התחתנתי לפני שנתיים וחצי, עד כה עברתי שתי הפלות טבעיות ואני מתקשה להרות.

שמי הפרטי הוא גרס שפירושו חן. במהלך חיי שיניתי את שמי על דעת עצמי לגרסיה שפירוש השם הוא חן. בכתובה השם שכתוב הוא גרסיה.השאלה הראשונה שלי: האם עשיתי נכון ששמי בכתובה הוא גרסיה ולא השם שאיתו נולדתי גרס. האם עלי לתקן את הכתובה או השם .

פניתי לאדם בשם נתנאל הכהן שיש לו תוכנית רדיו וסיפרתי לו על ההפלות החוזרות שלי, הוא בדק בקבלה וטען שעלי לעשות תיקון -כתובה-קניין חדש.

מה עליי לעשות וכיצד?|

תוכן התשובה:

לשואלת שלום רב.
א. אם השם המקורי שלך הוא "גרס" ואת שינית את זה לגמרי, והיום כולם קוראים לך "גרסיה" וזה השם הרשמי שלך (תעודת זהות וכו') אז כותבים בכתובה את השם החדש ולא את השם שאיתו נולדת. רק אם חלק מכנים אותך בשם המקורי וחלק בשם החדש, צריך לכתוב בכתובה את 2 השמות "גרס המכונה גרסיה" את בירור הפרטים היית אמורה לעשות עם הרב שערך את החופה (ומן הסתם בדקו זאת ברבנות כשנרשמת, והחליטו לרשום כך) ואם אינך בטוחה חיזרי אליו עם הפרטים ותשאלי אותו.
ב. אין שום קשר בין שמך בכתובה לבין הפלות. ולא תיקון הכתובה זה מה שיעזור. חז"ל לימדונו "ותשובה ותפילה וצדקה מעבירין את רוע הגזירה" כלומר כאשר יש לאדם בעיה והוא נמצא במצוקה, עליו לפשפש במעשיו ולתקן את דרכיו, להרבות במעשי חסד וצדקה, וכמובן להרבות בתפילה. וכמובן לפנות לרופאים הטובים ביותר.
(ולא לסמוך על כל מיני "מומחים" בקבלה בתוכנית רדיו.)
ומומלץ לפנות למכון פועה 02-6515050 שיכולים לעזור הרבה בענין.
בברכה
אפי קיציס

התשובה התקבלה מהרב אפי קיציס, ר"מ בישיבה התיכונית בר"ג
יא בשבט התשסז
,
30 בינואר, 2007
לקריאה נוספת
22.02.2007

1. לגרסיה - כנסי (סמדר )

תסמכי על נתנאל וכדאי שתעשי מה שהוא אמר לך.
הוא עוזר לאלפי אנשים.
מישהי שמאזינה באופן קבוע.

בהצלחה!
תגובת הרב
אינני מכיר אדם זה, אבל אני לא כך למדתי מרבותי. אני למדתי שכאשר יש לאדם בעיה רפואית הוא הולך לרופא הטוב ביותר. וכאשר יש לאדם בעיה הלכתית הוא הולך לרב לשאול אותו ( האם הכתובה כשרה או לא) וכאשר יש לאדם בעיה רוחנית, הוא הולך לרב ומתייעץ איתו איך לתקן ואיך לשוב אל ה´. גם גדולי המקובלים כך הם עושים - הם מדריכים את האדם מה עליו לתקן ברוחניות, באורחות חייו, במידותיו. לא תיקון חיצוני של 2 אותיות בכתובה יעזור, אלא כפי שכתבתי "ותשובה ותפילה וצדקה, מעבירין את רוע הגזירה".
אמנם אם יש בעיה הלכתית בכתובה או לא צריך לברר בדיוק אצל הרב. (ועל כך כתבתי את העיקרון, והפרטים כאמור לברר באופן אישי אצל רב).

דווח על תגובה לא ראויה
11.04.2007

2. תיקון כתובה (מאיר)

לאחר שהתחתנתי החליט הרב כי שמי בכתובה משובש וכי עלי לעשות כתובה חדשה. האם עריכת כתובה חדשה בימי ספירת העומר וכתיבת התאריך החדש שהוא בעצם יום אבל, יכול לבשר רעות?
תגובת הרב
ייתכן שאין צורך לכתוב תאריך חדש. אפשר להביא את העדים המקוריים שזוכרים מה היה ומתי ולכתוב כתובה חדשה והם יחתמו עליה, שהרי אתה התחייבת בחתונה על מה שכתוב בכתובה ועשית קנין והם יעידו ויחתמו שאכן זה מה שהיה.
ובכל מקרה כתיבת הכתובה מחדש לא מבשרת רעות.
מזל טוב
אפי קיציס

דווח על תגובה לא ראויה
12.04.2010

3. תיקון כתובה (מילי)

שלום רציתי לשאול האם יש לך מישהו שאתה יכול לייעץ לי לגביי בדיקת כתובה
תגובת הרב
אינני יודע היכן את גרה. אפשר ללכת לרבנות המקומית ולשאול אותם.

דווח על תגובה לא ראויה
28.07.2010

4. כשרות כתובה (סוזי)

אם אני גרושה לפני נישאיי השיניים והכתובה השנייה היא לרווקה... האם היא פסולה? האם כתובה חייבת להיות חתומה על ידי רב כדי לקבל את כשירותה?
תגובת הרב
א. בכתובה של אשה גרושה שמתחתנת פעם שניה, צריך להיות כתוב בפירוש שהיא גרושה. אם זה לא כתוב, צריך ללכת לרבנות שיתקנו (לא לתקן לבד!).
ב. את החתונה צריך לערוך רב, שיודע את ההלכות ויודע מה צריך לעשות ומה צריך לכתוב בכתובה. אחרת עלולות להיות טעויות כואבות.
אפי קיציס

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

נתניהו ובר סימן טוב צילום: הדס פרוש, פלאש 90

הממשלה דנה בהחמרת ההגבלות: נתניהו הזעיק את בר סימן טוב לדיון

קרא עוד