סגור

שיעור וסדר נטילת ידיים

כבוד הרב שלום וברכה,

ברצוני לדעת 3 דברים המטרידים אותי מאוד ואשמח לתשובתך והכוונתך..

א. סדר נטילת ידיים, בית הכיסא וסמיכות ברכות השחר - מהו הסדר הנכון? לפעמים יוצא שסליחה מכבוד הרב, כשקמים משינת הלילה, צריך להתפנות ואז אתה לא מספיק ליטול ידיים של שחרית לפני..ואיך סומכים את זה לברכות השחר. כל פעם ישנו הסבר אחר ואינני יודעת מהו הסדר הנכון, אשמח להכוונתך.

ב. אם כבר בענייני בית הכיסא עסקינן, האם כשמתפללים וצריך ללכת להתפנות, צריך ליטול ידיים עם/בלי ברכה באמצע התפילה? מהי ההלכה בעניין זה?

ג. שמעתי בעיקר כשנוטלים ידיים על הלחם ,לפני "המוציא", יש סגולה לשפע פרנסה אם ממלאים את הנטלה עד סופה. בד"כ כשאני מתארחת אצל אחרים וכן בשבת, אני משתדלת לעשות כך. אך, מצב הכנרת הוא לא מזהיר כ"כ לצערינו ואנו משתדלים לחסוך במים. אז השאלה היא האם באמת לחסוך, האם יש שיעור והאם המחשבה על לחסוך היא אכן נכונה או שאל לנו להתערב בעניינים שכאלה?

תודה רבה, גם על כל תשובותיך באתר. הן מאוד עוזרות.

שיהיה לך ולכל בני ביתך ולכל עם ישראל חודש טוב ומאיר מלא בשמחה, ברכה, סייעתא דשמיא, ב"הצלחה והמון אהבה!!בשורות טובות בעז"ה!ושוב תודה רבה לכבוד הרב.

תוכן התשובה:

שלום וברכה

א. יש בנושא זה שיטות רבות. עמדתי היא שיש לקום, להתפנות, ואז ליטול ידיים נטילה של שחרית ולברך. יש הנוהגים קודם ליטול, וגם להם יש על מי שיסמוכו.
ב. הנוהג למעשה הוא שנטילה עם ברכת על נטילת ידיים (ללא קשר לסעודה) נוטלים פעם אחת ביום בלבד.
ג. אני חושב שיש לנהוג בדיוק להפך – בשל העובדה שיש חוסר במים חובה לחסוך במים, והברכה שורה על האדם העושה את הדבר הנכון למען עם ישראל.

כל טוב ותודה על הברכות

התשובה התקבלה מהרב יובל שרלו, ראש ישיבת ההסדר אורות שאול
ב בטבת התשעב
,
28 בדצמבר, 2011
לקריאה נוספת
29.12.2011

1. הצעה ושאלה לרב (רותי:))

אני נוטלת קודם כל שחרית כי חייבים ישר ליטול ידיים כדי להסיר את הרוח הרעה ובלי ברכה כי אסור לברך כשיש צרכים בגלל "לא תשקצו"..ואז אחרי השירותים..נוטלת שוב מברכת "על נט"י" מנגבת את הידיים ואז "אשר יצר"..(וזו גם דעת הרב אליעזר מלמד מהספר "פניני הלכה"- ספר מומלץ דרך אגב)
*וכשקמים באמצע הלילה גם אותו דבר אלא אם כן קשה להתאפק..
זו רק הייתה הצעתי ואני חושבת שזו דרך נוחה (וכמובן שלא נוגדת את ההלכה).

ושאלה לרב- אז איך אני צריכה לנהוג בנטילת ידיים..אני משתמשת בנטלה הפשוטה מפלסטיק...אז רציתי לדעת מהו השיעור עם הנטלה הזו??...
תגובת הרב
השיעורשונות שיעור הבסיסי הוא בערך חצי כוס חד פעמית. ביסוד ההלכה צריך יותר

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

אברהם חסנו הי"ד צילום: באדיבות המשפחה

מאסר עולם למחבל שרצח את אברהם חסנו הי"ד

קרא עוד