שיטת המגירות- לגולשים

האם יש מקור לשיטה זו?האם אין שיטה זו עבודה זרה?האם בכלל יש עיניין בסגולות?

תוכן התשובה:

שלום וברכה,
איני מומחה גדול בנושא, אבל עד כמה שידוע לי - שיטת המגירות היא שיטה מקצועית-סיכולוגית לחלוטין, ואין בה כל שמץ עבודה זרה. לא מדובר במיסטיקה אלא בטכניקה מסויימת שעוזרת להרבה אנשים.
מי מהגולשים שרוצה להחכים אותנו, מוזמן.
כל טוב
יעקב.

התשובה התקבלה מחברים מקשיבים,
כז בשבט התשסז
,
15 בפברואר, 2007
לקריאה נוספת
18.02.2007

1. מה זה שיטת המגירות? (הילה)

דווח על תגובה לא ראויה
19.02.2007

2. אני יודע ש... (אסף)

דווח על תגובה לא ראויה
19.02.2007

3. מה זה בכלל??? (לולי)

דווח על תגובה לא ראויה
19.02.2007

4. מגרות (שרה)

דווח על תגובה לא ראויה
25.02.2007

5. שיטת המגירות ... מה הקשר לע (יעל)

דווח על תגובה לא ראויה
02.01.2011

6. מגירות הרס (יוחנןן)

מי שמכיר את השיטה הזאת וכמה חללים הפילה מבין כמה הרס טמון בה
אני מעתיק קטע ממורשת
לרב שלום
לאחרונה נפתחה בישובינו.... קבוצה ללימוד שיטת המגירות,בה נוטלות חלק נשים מכל הגוונים ,נשים תורניות ומשכילות יחד עם נשים פשוטות יותר ואף נשות ת"ח באות .אנו חשות שסוף סוף מצאנו דרך ושיטה לעשות סדר בעולמנו הפנימי ולעבוד את הקב"ה בצורה נכונה ומודעת יותר.אמנם היו כל מיני מסרים שהפריעו לי,אך החלטתי לקבל את הדרכת המנחה ולזרום ללא עקבות וביקורתיות.אלא ששמעתי מבן משפחה כי הנושא בעייתי ויש התנגדות אליו,אני מוכרחה לומר שהתפלאתי לשמוע שיש התנגדות לדרך רוחנית כ"כ נפלאה,אשמח לשמוע את דעת כבוד הרב בנדון.
תודה רבההתשובה:
מאת: הרב שמעון בן שעיה , מרכז גישור כהלכהלשואלת שלום רב
הצטערתי מאוד לשמוע כי תופעה משונה זו הגיעה גם אליכם.
במסגרת זו לא אכנס לשקלא וטריא הנהוגה בבית המדרש,אלא אתייחס כפי שלמדתי מרבותיי:
סדר פנימי וערכי בנפש לא מתחיל מתורות מזרחיות הספוגות בהשפעת עבודה זרה,שיטת המגרות כידוע מבוססת על תורה מזרחית בשם ´פאנג שוואי´.
החפץ לתקן את מידותיו ולעשות סדר באורחות חייו,יפנה אל המקור שהיא תורת הנצח,כפי שכרוה שרים, שרי התורה לאורך הדורות .החל מהמקרא דרך ספרות חז"ל לדורותיה עד ימינו.
וכי יש לנו דרך אמיתית יותר לשיכלול הנפש ומידותיה מאשר מסכת אבות,הבנויה על יסודות נצחיים,כפי שכותב רבינו עובדיה מברטנורא : " לפי שמסכת זו אינה מיוסדת על פירוש מצווה ממצוות התורה כשאר מסכתות שבמשנה, אלא כולה מוסרים ומידות, וחכמי אומות העולם גם כן חיברו ספרים כמו שבדו מליבם בדרכי המוסר כיצד יתנהג האדם עם חברו, לפיכך התחיל התנא במסכת זו "משה קיבל תורה מסיני", לומר לך, שהמידות והמוסרים שבזו המסכת לא בדו אותם חכמי המשנה מליבם, אלא אף אלו נאמרו בסיני ".
המוסר שלנו שבכוחו לטהרנו ולרומם את חיינו,יסודו ב´סיני´,בדבר ה´ ולא בחכמה סינית עתיקה,שאף שנראת יעילה ו´תמימה´ למדיי נזקיה מי ישערם,כיון ששורשה בא מטומאת ע"ז.
את מוסיפה כי המנחים את השיטה הם אנשים רצינים ויר"ש ונשות רבנים....וכי מי נתן ביטוח לאנשים אלו לא ליפול ברשת הבלבול הרוחני האופף את דורנו,גם אנשים טובים עם כוונות טובות יכולים לטעות וכי בגלל שטעו הם אנו נשנה את אמונתינו ?! (ע"פ מס´ ע"ז מה.)
יראת שמים אמיתית יכולה להיות רק תוצאה של עמל מידותי לאורך שנים לאורה של תורה קפיצות דרך הן אשליות אופטיות קצרות תווך.
המסילה העולה בית אל בסולם המידות הסדר ונקיות הנפש לבן דורנו היא ,מסילתו של גדול המקובלים של דורו שהתביע את חותמו על כל היהדות כולה, הלא הוא כמוה"ר רמח"ל (רבי משה חיים לוצאטו זצוק"ל),כפי ששירטט במסילתו הישרה "מסילת ישרים".
אך לדאבון הלב,אנשים מפיצים קיצורי דרך ותחושות מדומיינות של קודש ומפילים את תלמידיהם בבורות נשברים מלאי תמהון.
מי שחפץ לבנות את נפשו בישרות וטהרה,צריך להיות מוכן לעבודה ומאמץ יום יומי ולא לשיטות פלאים המשלות שלא שערום אבותינו.
מעולם לא שמענו על גדולי ישראל שכך הדריכו את תלמידהם או קהל עדתם לעבוד בצורות מוזרות כאלו את יוצרם וגם כיום האם שמענו על אחד מגדולי ישראל שהמליץ לעבוד בצורה משונה את רבש"ע.אודה למי שיראני צידוד בשיטה זו של אחד מגדולי התלמידי חכמים בדורנו.
לכן עצתי לך ולחברותייך ראשית,´סור מרע´ לברוח כמו מאש מתופעה זו ולמצוא מקור של קודש לתקן את העיוותים שספגתן טרם יושרשו בנפשכן ויבלבלוה חלילה ולהמשיך ב´עשה טוב´, בלימוד טהור ממקור הטהרה והיושר – מאבינו שבשמים שנתן לנו תורת אמת.
מעדויות שהגיעו אליי התרשמתי כי קבוצות אלו הן נושאות אופי כיתתי המשעבד את עצמאותו של וחירותו של האדם. הדבר מקבל ביטוי בדברייך "לקבל ולא לבקר",הסרת חוש הביקורת של השכל הבריא הוא תחילתו של תרגיל ידוע של עבדות נפשית ללא יכולת להתנגד למסרים המועברים שם ולהפוך עבד של השיטה.
עלתופעה דומה כתב רבנו יוסף קאפח זצ"ל "ומי יגלה עפר מעיניך רבינו משה בן מימון שתבוא ותראה היאך בני אדם בדורנו גרועים מדור אנוש כפי שכתבת,שאלמלא מעט האורה,שהזריחה תורה עלינו היינו גרועים מכל גרוע "[גילוי דעת מכח´ ניסן תשנט´].
´הוי כל צמא לכו למים´ ואין מים אלא תורה [אבות דרבי נתן פ"ז].
כל טוב


תגובת הרב
יישר כח

חשוב לזכור, שבכל שיטה יש גרעין אמת, ואפשר לדלות מתוכם רעיונות חיוביים להעמקה וייעוץ

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

 צילום: יחצ

אוניברסיטת בר אילן מציעה הרשמה גם ללא פסיכומטרי

קרא עוד