קפידא- לא מוכנה למחול

שלום כבוד הרב,

קיבלתי תשובה לשאלתי שבוע שעבר והתייחסתי ברצינות רבה לכל מילה .

ניהלתי רומן עם גבר נשוי במשך 4 שנים, חשוב לי לציין שהייתי קורבן ועברתי התעללות ממנו נפשית ופיזית, הוא הבטיח שאין לו כלום עם אשתו ושהוא מתכוון להתגרש, מה שגרם לי לתחושת בעלות עליו ולזה שבכל פעם שגיליתי שאין זה כך הדבר , זה גרם לי לשלוח תמונות שלי ושלו לאשתו, או למשפחה שלו / שלה ולספר כי אנחנו ביחד. ציערתי אותה רבות. עברתי גיהנום בכל יום איתו, אפילו להריון נכנסתי אבל לא יכולתי לצאת מהקשר הזה, כמו כישוף.

נפרדנו לפני כשנתיים וחצי ומאז לא ראיתי יום אחד טוב. לא הולך לי בשום תחום. אני תקועה כבר 6 שנים ומרגישה שהכל חסום. רק כשהייתי באומן הבנתי שאשתו בצער גדול ומקפידה עליי ועליי לבקש ממנה סליחה. מאותו יום שגיליתי זאת, התחזקתי מאוד רוחנית, התחלתי לשמור שבת, להתפלל כל יום, להתלבש צנוע, הלכתי אליה, התחננתי בבכי למחילה, היא אמרה שאין יום שהיא לא חושבת עליי, שהיא כל יום בצער, שהרסתי אותה, שהיא בפחדים בגללי כל הזמן. ניסיתי להרגיע בכל דרך אפשרית כדי שתבין שאני במקום אחר ושאין לה סיבה לפחד. היא אמרה שאבקש סליחה מאלוהים כי היא לעולם לא תסלח לי. היא ובעלה ביחד. הבנתי שעליי לגשת אליה 3 פעמים לבקש מחילה כדי שהקפידא תוסר ממני. אני לא יודעת איך היא תגיב בפעמים הבאות והיא כבר אמרה שלא תסלח. האם יש דרך אחרת לבטל את הקפידא? אני מנסה להתחזק ולהתקרב לקב״ה בכל דרך אפשרית אך אני מפחדת שהקפידא תמשיך לחסום אוי.. אנא אשמח לתשובה . אני יודעת שחטאתי, אני באמת כבר חושבת ש6 וחצי שנים של ייסורים הספיקו כדי לשלם על כך, מה גם שנראה שהבעל משתעשע מזה שאני פונה אליה והוא מצידו מנסה ליצור איתי קשר בזמן שהוא יודע שאשתו בצער, ז״א הוא מנסה להרוס לי שוב את החיים. לכן אני מאוד רוצה לסגור את הסיפור הזה, עד שכבר אני מצליחה להרים את עצמי נפשית .

תוכן התשובה:

שלום וברכה

אוי...

גם עליה.

גם עלייך.

גם על המציאות הזו כולה.

את הולכת בדרך נכונה. רוצה לתקן. מבינה שצריך לתקן.

ומנסה לפייס את האישה.

ואכן, בדיוק כפי שכתבת, אם זה לא הלך בפעם הראשונה – הולכים פעם שניה. מנסים. בכנות. לא רק בבקשת סליחה. שואלים אותה – מה יכול להוות פתח ? מה את כן יכולה לעשות כדי שייטב לה ? מחפשים את הסדק. וכמובן, לא מסכימים לשום קשר עם בעלה.

וגם פעם שלישית – מנסים. בכנות. ואולי בדרך נוספת שהיצירתיות תוכל לחלץ.

ואחרי שלוש פעמים – משאירים דלת פתוחה, אבל אז את כבר יכולה להשתחרר מזה, ולפתוח לעצמך פתח חדש.

כל טוב ובהצלחה גדולה

התשובה התקבלה מהרב יובל שרלו, ראש ישיבת ההסדר אורות שאול
טו בתמוז התשעט
,
18 ביולי, 2019
לקריאה נוספת
19.07.2019

1. הצעה: לפנות דרך חברות של הנפגעת (למיטב זכרוני, זה מה שההלכה דורשת בפעם השנייה והשלישית)

עלייך לפנות לחברות הקרובות לנפגעת ולנסות לשכנע אותן שידברו על ליבה של הנפגעת. ככה את נמנעת מפגישה ישירה עם הנפגעת שבוודאי לא מעוניינת לראות אותך, ועוד יותר מתרחקת מהגבר.

אבל, אני רואה לנכון לציין משהו. אין לי ספק שאת רואה עצמך במקום אחר ועברת שנים רבות של ייסורים. ובכל זאת, כבר בהתחלה את מציינת "חשוב לי לציין שהייתי קורבן". סליחה, את לא היית קורבן! כן - עברת התעללות פיזית ונפשית וכו' אבל למה מלכתחילה נכנסת לקשר עם גבר נשוי??? מי שנכנס לכלוב של אריה לא יכול להתלונן שהוא "נפל קורבן" לפגיעה ממנו!
תקראי שוב את מה שכתבת. בוודאי שכואב לך על מה שעשית אבל לפי מה שכתוב נראה שיותר כואב לך על כך שהחיים שלך חסומים (לדעתך). לכאורה נראה שאת יותר מודאגת מהיסורים שלך מאשר היסורים שגרמת (ועדיין גורמת) לאותה אישה, ואולי זו החסימה האמיתית שיש לך. את מנסה לפתור את החיים שלך, במקום הלתמקד בנזק שעשית.
אולי אם באמת תצאי מההתמקדות בך ("חשוב לי לציין שהייתי קורבן"...) ותביני שאת לא המרכז אלא האישה ("חשוב לי לציין שהיא הקורבן בסיפור, אני פשעתי בכך שקיימתי קשר עם גבר נשוי והוא פשע שפגע בשתי נשים, ובעיקר באישתו") אז תוכלי לשחרר את החסימה שיש לך בחיים, גם תוכלי להסיר את הקפידא שבוודאי יש עלייך (ולא רק מאותה אישה), ובעיקר אולי זה יעזור לאישה להקל קצת את סבלה (כשהיא מבינה שאת באמת מתחרטת על הצער שגרמת ולא רואה בעצמך "קורבן") ואולי זה יהיה פתח למחילה.

ואם אחר הדברים האלה, את חושבת שהגבר פגע בך פיזית, יש מקום לשקול פניה למשטרה. מצד אחד וודאי יש בזה "ייסורים מכפרים" במעט על מה שהיה וכדאי להשאיר את זה מאחורה, אבל אם יש חשש שאת לא "מקרה בודד" ואולי הוא פוגע באחרות (בעיקר באשתו) אז אולי חובה לפנות למשטרה, אם כי צריך לעשות זאת בחכמה ובשיקול דעת כדי לא ליצור סבל מיותר לאישתו (אבל פה צריך סיוע של אנשי מקצוע וחכמים).

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

בחירות ביום שני? צילום: פלאש 90, הדס פרוש

רשמית: הבחירות ביום שני, ה-2.3

קרא עוד