סגור

קעקוע של מדבקה

ידוע לי שאסור לעשות קעקוע אמיתי כזה שניתן להסיר רק ע"י לייזר אבל האם האיסור חל גם על קעקוע מדבקה-כזה שיורד לאחר כמה ימים וניתן להסירו די בקלות? וכן האם האיסור חל גם על קעקוע חינה שהרי זה די דומה ל"חינה" שמורחים על כף היד באירוע? אשמח לקבל הן תשובה הלכתית והן רעיונית... תודה רבה מראש!

תוכן התשובה:

שלום וברכה,
וודאי שאסור לעשות כתובת קעקע כמו שכתוב בתורה- "וכתובת קעקע לא תתנו בכם" (ויקרא יט,כח). אני חושב שהאיסור מוכר בציבור, אך יתכן ופרטי הדינים אינם מוכרים ומתוך כך נובעות טעויות.
כדי להבין מה בדיוק אסור צריך לבדוק מה ההגדרה ההלכתית של כתובת קעקע. להלכה כתובת קעקע מורכבת משני דברים- כתיבה על הבשר וקעקוע ושריטה לתוך הבשר. הסדר אינו משנה, שורט ואז ממלא את הכתב או להיפך - אסור מהתורה. עיקר האיסור הוא כאשר מכניסים את הקעקוע לעומק הבשר (בין הבשר ובין העור), וממילא כך הוא עומד לאורך זמן. נחלקו הראשונים האם הקעקוע שאסור זה קעקוע שעושים לעולם או קעקוע שעומד לזמן רב גם הוא אסור מהתורה.
ישנם דיונים בשנים האחרונות לגבי מספר מצבים, כמו לדוגמא עשיית איפור קבוע לנשים. לענייננו וודאי שמדבקה כמו שילדים שמים אין היא נחשבת כתובת קעקע כלל- הן מפני שאינה עומדת לזמן רב והן מבחינת הדרך שבה שמים אותה על הגוף.
בראשונים ניתן למצוא מספר טעמים לאיסור עשיית קעקע. ההסבר המקובל קשור לענייני מנהגים שעשו עובדי עבודה זרה והתורה בעצם מצווה אותנו להתרחק מהם (הרמב"ם מרחיב בעניין זה בספרו מורה הנבוכים). אך וודאי שניתן לדבר בהקשר זה בעניין קדושת הגוף והעובדה שהוא לא שלנו ואסור לנו להשחית אותו. וודאי שהדבקת מדבקות אינה נחשבת כבעיה הן מהצד הרעיוני והן מהעובדה שאינה נכנסת להגדרות ההלכתיות וממילא אין לגביה את עניין ההתרחקות מע"ז. כמובן שכל אחד שמתכוון לשים משהו כעין זה צריך לחשוב לעצמו האם מתאים לעשות דבר כזה הן מבחינת איך שזה נראה והן מצד איך שהוא רוצה להציג את עצמו. וודאי שיש לחלק בין גילאים שונים, אבל זה שיקול שכל אחד צריך לעשות בעצמו.
אני לא בטוח שעניתי לך על הכל, וכמובן, תמיד אתה מוזמן לפנות שוב.
רק טוב,
אוהד.
ohad_fix@hotmail.com

התשובה התקבלה מחברים מקשיבים,
ל בסיון התשסו
,
26 ביוני, 2006
לקריאה נוספת
29.06.2006

1. (שאלה) (אורין)

מותר לכתוב בחינה על הזרוע- ה´ הוא המלך?? (אחרי כתבתי..המורה שלי אמרה לי שזה אסור מהתורה אז מיד הורדתי.. זה אסור? אני צריכה לכפר על זה?..מה עברתי על איסור מהתורה??)
תגובת הרב
לפי איך שאני מבין את הדרך של עשיית חינה אין בכך איסור תורה, אך יתכן וקיים איסור דרבנן. בכל מקרה גם אם אין איסור וודאי שדבר זה אינו ראוי. אני לא מוצא עניין בכתיבת מסר כעין זה בדרך שיכול להיות שה´ הורה לנו שאסור. ניתן להפגין את יחסינו לקב"ה בדרכים רבות, ונראה לי שאין זה הדרך הראויה. עצם העובדה שבעתיד דבר זה ימחק או שאת תמחקי את זה היא ג"כ בעייתית ומן הראוי לא לעשות זאת.
אני לא יודע בדיוק למה התכוונה המורה שלך, ואני חושב שרעיון טוב הוא לפנות אליה ולבקש ממנה ללמוד ביחד את הנושא. אני בטוח שדבר כעין זה יכול להועיל בשבילך בהבנת הנושא וליבון הרעיון של דין זה.
רק טוב,
אוהד.

דווח על תגובה לא ראויה
21.05.2007

2. שאלה (שירה)

יש לי חברות שסתם כותבות בעט כל מיני דברים על היד. סבתא שלי ראתה אותי פעם כשהייתי קטנה מציירת וכותבת על היד והיא אמרה לי שזה אסור כי זה לא יורד וזה כמו קעקוע. עכשיו רציתי לשאול אם בעיקרון מותר או אסור לכתוב או לצייר דברים על היד בעט, שלא יורד מיד אבל אחרי שטיפה רצינית אפשר להוריד את זה.
תגובת הרב
אין בדבר זה איסור משום קעקוע. יש כאלה שרואים בכך דבר לא ראוי וזה משום מה שזה משדר ולאור סוג האנשים שעושה זאת. אך אין בכך איסור הלכתי מדין זה.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

גם הן נמצאות ברשימה? צילום: צילום מסך מתוך הפרויקט

צו השעה - דירוג הביצועים הטובים ביותר

קרא עוד