סגור

פיטורי מורה

בערב פסח, פנה מחנך של כתה ---' עם בשורה נוראה. הוא הודיע לי שקיים אצלו גידול ממאיר (ל"ע), דבר המצריך תקופה ממושכת של טיפולים וייתכנו היעדרויות רבות.

לשאלתי, מהם סיכויי ההחלמה, ענה המורה בקושי רב והבהיר כי לדעת הרופאים צריך תפילות רבות....והוסיף כי רצונו להמשיך בעבודתו בכיתתו כרגיל.

האם עליי לאפשר למחנך להמשיך בעבודתו

כשברור לי שכיתתו תפגע??

אודה אם הרב יצרף לי סימוכים

תוכן התשובה:

שלום

כמנהל אתה חייב לשקול האם הילדים ינזקו מכך, או שלא ינזקו מכך. ובשיקול יש להחשיב גם האם ההורים ינזקו מכך, כגון שיצטרכו לשלם יותר על עוד מורה פרטי וכדומה בשל ירידה בלימודים.

אם אכן יש היזק כפי שאתה מעיד שברור לך הדבר- אתה חייב לפעול לפרישה מוקדמת שלו, מצד השבת אבידה ומצד הצלת ממון חבירו. ומצד מעילה בתשלום של ההורים שמשלמים לך לנהל לטובת ילדם.

אך אם אין כל היזק- אל תעיר דבר.

כך או כך, אני מחזק את ידיך במלאכה לא נעימה אך חשובה זו. יה"ר שד' ישלח רפואה למורה במהרה, וישלח לך סיעתא דשמיא ומילים נכונות ועדינות כיצד לגרום לו לפרוש אם הדבר מזיק, מבלי לפגוע בכבודו או בבריאותו.

סימוכים-

סנהדרין עג, מצד אבידה חו"מ רנט ט, מצד הצלת ממון ע"י עדות חו"מ כח. ואמנם הסמ"ע כתב לאפוקי אם לא ראו שאז אין העדות קבילה ולכאורה גם כאן אין לזה תוקף עדות אלא סיפור דברים. אך ברור שגם בלי חובת עדות בבי"ד יש כאן עניין שאתה יודע ממנו מידע של היזק לחבירך ואתה חייב להודיעם למנוע היזקם כמבואר בפת"ש ס"ד משו"ת משכנות יעקב. ומה שכתב הסמ"ע הוא שבעדות שאין לה תוקף וממילא לא תועיל אין חובה. אך אם יועיל, עליו לאמר מה שיאמר בלי קשר לגדרי העדות שבזה או להיותו בבי"ד או סתם. וכן כתב הרא"ש בשו"ת בכלל תשעים ותשעה ס"ק ו ומצוה לומר לשמעון וכו'.

כל טוב

התשובה התקבלה מהרב ברוך אפרתי, רב קהילה באפרת ויו"ר רבני 'דרך אמונה'
כד בטבת התשעח
,
11 בינואר, 2018
לקריאה נוספת
עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר