סגור

פדיון בנים תאומים

שלום

אם נולדים בלידה רגילה שני בנים, עושים רק לזה שיצא ראשון פדיון או לשניהם?

ואם הבנים הם תאומים זהים ואין אפשרות להבדיל ביניהם, ולא בטוחים מי הוא זה שיצא קודם?

תוכן התשובה:

שלום וברכה!

ראשית מזל טוב! שתזכו לגדלם לתורה, לחופה ולמעשים טובים!

לעצם השאלה:

1. אם נולדים שני זכרים בלידה רגילה ולאישה לא היו ילדים או הפלות ל"ע לפני כן והאב אינו כהן או לוי וגם האם אינה בת כהן או בת לוי, אז יש פדיון לזה שיצא ראשון כי הוא הבכור.

2. אם יש לכם ספק מי מהבנים הוא הבכור, אז דבר ראשון יש לעשות כל מאמץ לברר את הענין. במקרה ולא צלח הבירור ונשאר הספק, אז יש לדון בשלושה דברים: א. האם פודים בספק ואיך? ב. האם מברכים על הפדיון? ג. במקרה ופודים איך יראה טקס הפדיון?

א. אומרת המשנה במסכת בכורות פרק ח' משנה ג' "מי שלא בכרה אשתו וילדה שני זכרים - נותן חמש סלעים לכהן". ע"פ משנה זו פסקו הרמב"ם הלכות בכורים פרק יא הלכה כ' ושוחן ערוך יורה דעה סימן שה סעיף כה "ילדה שני זכרים אע"פ שאין יודע אי זה מהן הבכור נותן ה' סלעים לכהן". כלומר גם במקרה של ספק מי בין התאומים הוא עושים פדיון הבן ורק פעם אחת וזה שהוא הבכור יהיה פדוי. מסביר הש"ך (ר' שבתאי כהן) דברי הרמב"ם ושולחן ערוך, יש פדיון הבן מכיוון שיש בכור ודאי ולא משנה מיהו.

ב. לענין ברכה. בפדיון הבן מברכים ברכת "על פדיון הבן". ברכות שמופיע בהן המילה "על" זו ברכת המצווה. כלומר אין ברכה על מישהו ספציפי, אלא על עצם ביצוע מצוות פדיון הבן. במקרה שלנו יש בפנינו בכור ודאי, אך אין אנו יודעים מיהו ויש לנו מצוות פדיון ודאי, לכן יש לברך את הברכות כי את המצווה בודאי מבצעים והרי עליה מברכים. כך נראה לענ"ד. פניתי למו"ר הרב אהרן ליכטנשטיין שליט"א עם השאלה האם סברתי נכונה והוא השיב בחיוב והסכים שכך צריך לנהוג הלכה למעשה.

ג. בענין הטקס. אנו נוהגים להביא את הילד לפני כהן על מגש עם תכשיטים וכאן יש לנו בעיה - איזה ילד להביא? לכן כדאי ליידע את הכהן לגבי הספק ולא להביא אף ילד לפניו, אלא רק לבצע מצוות פדיון הבן. הרי מעיקר הדין אין שום צורך בנוכחות הבן בזמן הפדיון, הטקס שאנו עושים היום אינו מצווה מהתורה, אלא מנהג גאונים.

מקווה שעזרתי לכם.

שוב מזל טוב,

חיים דב בריסק
התשובה התקבלה מישיבת הר עציון,
כב בניסן התשסט
,
16 באפריל, 2009
לקריאה נוספת
28.04.2009

1. מזל טוב (אפס שתיים)

דווח על תגובה לא ראויה
03.05.2009

2. ומה במקרה של בן ובת? (יוני)

במקרה של בן ובת האם ישנה מצוות פדיון במידה והבן נולד ראשון? שאלתי נובעת מהעובדה ומדובר ב"פטר רחם" ואם הייתה גם בת למרות שלאו דווקא יצאה ראשונה הרי ששני התאומים הם "פטר רחם".
תגובת הרב
"פטר רחם" זה זה שיצא ראשון ממש ולא משנה אם כמה דקות אחריו יצא עוד מישהו. הרי משמעות "פטר רחם" זה זה שפותח את הרחם וזה רק ראשון , השני כבר לא פותח רחם. לכן במקרה ויש תאומים בן ובת והבן יצא ראשון, אז יש פדיון הבן. אם הראשונה זו בת, אז אין פדיון. במקרה ולא יודעים מי יצא ראשון הבן או הבת גם אז אין פדיון. הרי מדובר בהתחייבות ממונית לכהן וכהן זה שצריך להוכיח שאב הבן חייב לו כספי פדיון - המוציא מחברו עליו הראיה.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

הפגנת העובדים הסוציאלים, הבוקר בתל אביב צילום: תומר נויברג, פלאש 90

המאבק הוא לא רק של העובדים הסוציאליים | דעה

קרא עוד