עליית בני כהן לקבר

שלום רב

בראשית דברי אפתח שאני לא יודעת לאיזה רב עלי להפנות את השאלה. בעלי מגיע ממשפחה ספרדית ואני ממשפחה אשכנזית. אנחנו שייכים לזרם המזרחי. (כיפה סרוגה). אשמח אם הרב הכי מתאים לשאלה זו יוכל לענות לי.

וכעת לשאלתי - אשמח להבין מעט יותר את נושא איסור עליית כהנים לבית העלמין.

בעלי מגיע ממשפחת כהנים ומקפיד שלא לעלות לבית העלמין. לצערי, אבי נפטר לפני מספר חודשים. אצלי במשפחה, מאחר ואיני מגיעה ממשפחת כהנים, נהוג שכל המשפחה, כולל הנכדים, עולים לקבר. הדבר חשוב לי מאוד מאחר ואני רואה בכך חיבור בין החיים למתים וחלק שלם מתוך מעגל החיים. יש לי ילדים צעירים (כולם מתחת לגיל 8 והבנים בני 5 ו-3). ברצוני להבין האם האיסור לעליית הקבר הנו כולל לכל הגילאים, האם ניתן להביא בני כהן לקבר סבם כאשר הם מתחת לגיל מצוות והאם בכלל האיסור עדיין קיים על אף שבעז"ה כאשר תחזור עבודת הכהנים - יצטרכו כולם לטבול בכל מקרה.

אודה לכם על תשובתכם למייל jeagerm@walla.com

בברכה

מיכל

תוכן התשובה:

בס"ד

שלום וברכה

כהנים בגלל מעמדם המיוחד אינם נכנסים למקום שיש בו מתה. הכהן מסמל את החיים ואת ההתחדשות המוות הוא סוף הדרך. ועל כן התורה אוסרת על כהן להטמא למת, לא משנה אם זה בית קבורות או חלילה נפטר הנמצא בחדר מסויים, בכל עניין כהן ומת אינם הולכים ביחד ואין לכהן להתקרב למת ולא בשכונת מת. דין זה הוא משעת הלידה, דהיינו אפלו כהן שרק נולד אסור להטמא למת, לא חלילה כעונש אלא אדרבא לרום מעלת הכהן איננו שייך שיפגש עם המתים. כהן שנטמא לאביו, אמו, אחיו אחותו ואשתו ג"כ לא נכנס למקום שיש בו מתים אחרים כיוון שגם תוספת טומאה נאסרה.

באופן כללי היהדות איננה מחזקת את נושא הקברים והמתים, אלא מסתכלת על החיים וללמוד מהנפטרים דרך חיים. על כן השתדלי בימי הזכרון לאסוף חומר על מדותיו הטובות של אביך, וברור שיש כאלו רבות, ולשבת עם הנכדים לספר להם ולשתף אותם במעלות הנפטר, ובכך יש נחת רוח גדולה לנפטר שממשיכים את דרכו ומדותיו. אדרבא ללמוד ולהזכיר מדברי הנפטר זה עיקר האזכרה, לא בית העלמין שבו כמעט ולא עוסקים בנפטר ולא לומדים מדרכיו.

חודש טוב

יהודה הלוי עמיחי

מכון התורה והארץ

התשובה התקבלה מרבני מכון התורה והארץ, שאלות בנושאי מצוות התלויות בארץ
כט בתמוז התשעח
,
12 ביולי, 2018
לקריאה נוספת
עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

הרב שלמה אבינר צילום: פלאש 90

חיבוט ערבה על האישה? הרב אבינר בשות סמס

קרא עוד