סגור

עיקור

האם מותר לעקר כלבה? מה הדין בנושא והאם יש הקלות כל שהן?

תוכן התשובה:

שלום וברכה!

אסור!
מדובר בצער בעלי חיים.

בברת חג כשר ושמח,

חיים דב בריסק, צוות ישיבת הר עציון

התשובה התקבלה מישיבת הר עציון,
יז בניסן התשסז
,
05 באפריל, 2007
לקריאה נוספת
10.04.2007

1. זריקה (שושו השועל)

יש זריקה למניעת הריון שנותנים לכלבה פעם בשנה, ועם זה אין בעיה הלכתית.

תגובת הרב
יש שוני בין זריקה למניעת הריון לבין עיקור. עיקור זה ניתוח או קרינה.

דווח על תגובה לא ראויה
04.06.2007

2. חייבים לעקר כלבות (יפית)

אני דגלתי בלא לעקר, כלבתי בת 5.5 שנים
ועתה היא חולה בסרטן העטין , עיקור מפחית עד פחות מאחוז את הסיכוי לחלות בסרטן העטין וסרטן הרחם חוץ מצוות פרו ורבו חלה על בני אדם ולא על בע"ח
תגובת הרב
אין הדבר קשור למצוות פרו ורבו, אלא לצער בעלי חיים דאורייתא. באיזה זכות אתה כאדם מחליט שלכלב לא יהיו צאצאים. עוד דבר אם נראה פסוקים בפרשת בראשית טוב טוב, אז נראה שהקב"ה ציווה גם דגים ועופות ( כש"כ בהמות וחיות ) בפריה ורביה. הנה הפסוק החותם יום חמישי של הבריאה טרם בריאת האדם: "וַיְבָרֶךְ אֹתָם אֱלֹהִים לֵאמֹר פְּרוּ וּרְבוּ וּמִלְאוּ אֶת הַמַּיִם בַּיַּמִּים וְהָעוֹף יִרֶב בָּאָרֶץ" ( בראשית א/כב ). זה אותו לשון כפי שנאמר אח"כ לאדם וחוה. לא מעקרים את הכלבים ולא עוקרים איברים בגלל חשש רחוק שמא הכלב יחלה בסרטן כזה או אחר. הרי לא יעלה על הדעת לחתוך לאישה בריאה שדיים , כיוון שיש סיכוי לחלות בסרטן השד ( ששכיח יותר אצל נשים מאשר סרטן העטין אצל כלבים ). אנחנו משמידים איברים חולים במידת הצורך ולא איברים בריאים בין אם מדובר באדם בין אם (להבדיל) מדובר בכלב. צריך להקפיד גם על הלכות צער בעלי חיים, הרי מדובר באיסור מהתורה.

דווח על תגובה לא ראויה
12.04.2009

3. צער בעלי חיים- (הודיה_כ)

אם לא מעקרים את הכלבה הרי היא עלולה לחלות ולהצטער (במחלות מסויימות בעיקר כלבות לא מעוקרות חולות) והגורים יומתו כי לא יהיה בהם צורך.

לסיכום:העיקור מונע צב"ח.
תגובת הרב
כפי שכבר כתבתי בתגובה הקודמת אין אנו מעקרים מתוך חששות "שמא". עם ההגיון הזה נגיע למסקנה ח"ו שגם לבני אדם צריך לחתוך איברים כאלה ואחרים שבהם יש סיכוי גבוה לסרטן, הרי בלי איבר זה או אחר אדם לא יחלה במחלה הערורה ולא יסבול. הדבר לא יעלה על הדעת! כשיש חולי מטפלים ולא מעקרים לכתחילה! לי אישית הייתה כלבה , אשר הולידה גורים הרבה ונפטרה בשיבה טובה, בגיל 16.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

רחובות ירושלים בסגר צילום: נתי שוחט, פלאש 90

הממשלה אישרה: 14 מיליארד ש"ח נוספים לסיוע למשק

קרא עוד