סגור

עבודה בשבת מסיבות חריגות

שלום כבוד הרב!שמי קים יאנקלזון ואני סטודנטית לכלכלה.בשיעור מנהג והלכה ביקשו מאיתנו לשאול שאלה אצל רב מוסמך ולעשות על זה עבודה.השאלה שלי היא כזאת: אמא חד-הורית עם שלושה ילדים קטנים עובדת כל השבוע ביום ובלילה בלי לישון כימעט-עדיין לא מצליחה לפרנס את ילדיה,ברמה כזאת שלפעמים המקרר שלהם ריק לגמרי וגם לא מצליחה לשלם משכנתא בזמן.הציעו לה עבודה בשבת תמורת סכום גבוה-האם היא יכולה לעבוד בשבת כדי לפרנס את ילדיה כמו שצריך?אני מאוד אודע לך אם תסביר לי למה כן או לא במפורט ואשמח אם תיתן לי ציטוטים מהתורה והמקור איפה זה נאמר.הרי מדובר באמא שסה"כ רוצה שלילדים שלה יהיה מה לאכול,האם זאת סיבהלא מספיק מוצדקת?תודה רבה מראש.

תוכן התשובה:

על עבודה הכרוכה בחילול שבת אין מה לדבר.
עבודה שאין בה שמץ של חילול שבת, כגון לעבוד כמלצרית בבית מלון העומד תחת השגחת כשרות, יש בה בעיה הניתנת לפיתרון. אפשר לעבוד באותו מקום באמצע השבוע וכך השכר כולל גם עבודה ביום חול וגם עבודה בשבת. באופן זה - מותר.
התיאורים על מצבה של האשה וילדיה מבחינה כלכלית אינם מעלים ואינם מורידים כמלוא הנימה מן הבסיס הנמצא מעבר לשיקולים כלשהם.
ההלכה אף אינה נכנסת לשיקולים על שמירת השבת או אי שמירתה. ההלכה עוסקת בדיני שמירת השבת. מאליו מובן ששמירת השבת על כל פרטיה מוטלת על כל אדם מישראל בלי להתייחס למצבו הכלכלי, המשפחתי, הבריאותי או כל מצב אחר - להוציא פיקוח נפש. גם פיקוח נפש נתון תחת גדרים הלכתיים ברורים ולא נתון לשיקול דעתו של כל אחד.
רצית גם מקורות. המקור העיקרי (למרות שהוא לא הראשון) הוא בעשרת הדברות.
מעבר למקור זה אוסיף רק עוד אחד - ההקדמה של ספר "משנה ברורה" להלכות שבת, כלומר: לשולחן ערוך "אורח חיים" חלק ג'.

התשובה התקבלה מהרב דוד צוקרמן,
יח בסיון התשסז
,
04 ביוני, 2007
לקריאה נוספת
08.06.2007

1. "עשה שבתך חול ואל תצטרך לבריות"...? (אחד)

מה עם המקור הזה?...
תגובת הרב
"עשה שבתך חול" אין הכוונה חס וחלילה לעבור על איסור אפילו קל שבקלים. הכוונה היא שעדיף לאכול סעודה פשוטה שמתאימה ליום חול ולא סעודה מכובדת המתאימה לשבת אם לצורך סעודה מכובדת צריך לקבל נדבה מאנשים.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

אילוסטרציה צילום: shutterstock

הנס של גפן: בת ה-3 שניצלה לאחר שטבעה בבריכה

קרא עוד