שאל את הרב

ספר המכבים

צוות ישיבת אלון מורה 29/12/05 18:01 כח בכסלו התשסו

שאלה

שלום צוות המשיבים

שמעו את דברי רציתי לקרוא את ספר המכבים אבל שנתגלה לי שהוא אחד מספרים החיצוניים כבר לא רציתי לקרו למה?(קראו אתהדברים הבאים)

היחס לספרים החיצוניים במאמרי חז"ל

במקורות חז"ל אין התייחסות ספציפית לספרים בספרות החיצונית, למעט ספר בן סירא הנזכר בתלמוד. חז"ל מזהירים שלא לקרוא בספרים חיצוניים כשהם משתמשים באסמכתא מהתנ"ך "וְיֹתֵר מֵהֵמָּה, בְּנִי הִזָּהֵר עֲשׂוֹת סְפָרִים הַרְבֵּה אֵין קֵץ, וְלַהַג הַרְבֵּה יְגִעַת בָּשָׂר:" (ספר קהלת פרק י"ב י"ב)

ההתייחסות הראשונה היא במשנה (מסכת סנהדרין פרק י משנה א): "ואלו שאין להם חלק לעולם הבא האומר אין תחיית המתים מן התורה ואין תורה מן השמים ואפיקורס. רבי עקיבא אומר אף הקורא בספרים החיצונים".*על משנה זה נאמר בתלמוד הבבלי (מסכת סנהדרין דף ק' ע"ב):רבי עקיבא אמר במשנה : "אף הקורא בספרים החיצוניים... כגון ספרי בן סירא וספרי בן לענה" (אין לו חלק לעולם הבא). תנא: בספרי מינים. רב יוסף אמר: בספר בן סירא נמי אסור למיקרי." יש כאן צמצום של האיסור של ר' עקיבא- האיסור הוא רק על ספרי המינים כלומר ספרי הנוצרים. רב יוסף מתייחס ספציפית לספר בן סירא ואוסר על הקריאה בו.

מעניינת הגירסה המקבילה בתלמוד הירושלמי: "רבי עקיבה אומר אף הקורא בספרים החיצונים כגון סיפרי בן סירא וסיפרי בן לענא אבל סיפרי המירס וכל ספרים שנכתבו מכאן והילך הקורא בהן כקורא באיגרת". התוספת כאן מלמדת שספרי חכמה יוונית כגון ספרי הומרוס, ושאר ספרים שנכתבו לאחר תקופת בית שני אינם נחשבים כ'ספרים חיצוניים' ולכן אין בעיה לקרוא בהן.

במדרשים אנו מוצאים את הפסוק: "כל המכניס בתוך ביתו יותר מכ"ד ספרים מהומה הוא מכניס לביתו, כגון ספר בן-סירא" (קוהלת רבה יב, יב-יג). י, א).

ושאלתי האם מותר לי לקרוא מספר המכבים למרות שהוא ספר חיצוני?

תשובה

שלום וברכה

שאלת חכם - חצי תשובה. כפי שציינת ישנם מקורות רבים הדנים באותה גזירה של חז"ל לא לקרוא בספרים חיצוניים.

למעשה, כיום אין איסור לקרוא בספרי מקבים (יש יותר מספר אחד הנקרא בשם ספר מקבים). והאיסור היום הוא לקרוא בספרי זימה, או ספרי עבודה זרה.

סליחה על האיחור בתשובה, אני מקווה שהתשובה עדיין רלוונטית, אם לא לגבי השנה לפחות לגבי שנה הבאה.

חנוכה שמח וחודש טוב

יעקב סביר

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר