סגור

סעודת אמנים

בע"ה

רציתי לשאול לגבי 'סעודת אמנים', יש נשים בשולחן עם מאכלים וכל אחת מברכת בקול וכולן עונות אמן וכך הלאה לברכה הבאה. מי שצריכה זיווג מביאה יין וכדומה.

יש כאלה שאומרים שזה ממש מסוגל לישועות וטוב.

מצד שני הבנתי שיש רבנים שמתנגדים לזה ואומרים שאין לעשות ממצווה סגולה וציינו רמב"ם הלכות ע"ז פרק יא או יב. לא הבנתי מה העניין , אשמח אם הרב יכתוב את דעתו בפירוט.

2. וגם לגבי הפרשת חלה. מתחלקות 40 נשים ומפרישות חלה כל אחת בביתה ומתפללות בזמן זה על החולים לישועה כי אומרים שזה עת רצון ומסוגל לישועות. וגם בזה שמעתי שאין לעשות ממצווה סגולה ותפילה לחוד ומצווה לחוד.

הנושאים הללו מבלבלים אותי. יש כאלה שממש בעד זה ורבנים אחרים אומרים אסור באיסור מוחלט.

מה דעת הרב?

תוכן התשובה:

שלום וברכה

אני לא בטוח שאת שואלת את האדם הנכון.
אני מתנגד מאוד - לסגולות בכלל, ולעשיית מצוות לצורך סגולות בפרט. לא כך בונים חיים של קדושה ויראת שמיים, ולא כך עובדים על הדבר החשוב ביותר, והוא הבחירה החופשית הטובה. הסגולה הטובה ביותר היא לעשות מעשי חסד וצדקה, ולבחור בטוב, ולא לבנות חיים על אמירות שונות וכדו'. לכל זה יש לצרף תפילה ראויה, ולא סגולית.
הדבר נכון גם לגבי הפרשת חלה. הדבר מסיט את המחשבות האמוניות מהמקום הנכון והראוי, והוא עשיית מצוות וחיזוק בעבודת ד', לניסיון "להפעיל" את הקב"ה בצורה של סגולות אלה ואחרות.
על כן, אני מציע להתרחק מאוד מכיוון זה, ולבנות את יראת השמיים על הדברים שאכן יש לבנות יראת שמיים עליהם.

כל טוב

התשובה התקבלה מהרב יובל שרלו, ראש ישיבת ההסדר אורות שאול
כט באדר ב'
,
05 באפריל, 2008
לקריאה נוספת
07.04.2008

1. תגובה (שני)

דווח על תגובה לא ראויה
25.04.2008

2. חבל (אבישג)

היה לי קשה מאוד לשמוע את דעת הרב על הנושא. הרגשתי פגועה אישית בתור אחת שמאמינה בסגולות ויודעת על רבנים מכובדים שמאמינים בה, כמו כן תגובת הרב גורמת לי להרגיש כאילו אני מנסה להפעיל את הקב"ה במקום לנסות להיות ראויה לשפע שלו וזה פגע בי מאוד. אני רואה עצמי כבן אדם מאמין, ומאמין בצורה הנכונה ובהחלט איני רואה בסגולות צורה מסויימת של פולחן כעולה מהתגובה.
מדובר בסהכ בבנות שרוצות לעשות כל מה שאפשר כדי למצוא את זיווגן ולשם כך הן מסתמכות על גדולים האומרים שבתוך המושג תפילה (לא מלבד, בתוך) ישנם עוד דברים שניתן לעשות.
כמובן שאני בטוחה שכבוד הרב לא התכוון לפגוע או לזלזל חס וחלילה , אני פשוט אומרת מה אני הרגשתי כשקראתי את התשובה. אני מכבדת את חופש כל אחד להיות יותר "רציונל" ומאוד מכבדת גם את הרב ספציפית.
תגובת הרב
כתבתי שאני לא בטוח שהיא שואלת את האדם הנכון. אני כמובן יכול לכתוב רק את עמדתי הרוחנית והאמונית, ולכבד מאוד את מי שסובר אחרת, אך לא להכחיש את היסוד הרוחני שאני מאמין בו

דווח על תגובה לא ראויה
05.05.2008

3. תגובה (רעות)

דווח על תגובה לא ראויה
20.05.2008

4. כח של עניית אמן ומצוות הפרשת חלה (סימה)

דווח על תגובה לא ראויה
08.02.2012

5. לחשוב על הזולת (ל)

דווח על תגובה לא ראויה
09.10.2015

6. לתגובה מספר 1 (גשדגש)

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

 הרב קנייבסקי צילום: פלאש 90. נעם רבקין פנטון

מרצ נגד הרב קנייבסקי בשלט שנתלה באיילון: "הם לא יחליטו"

קרא עוד