נרות חנוכה ושבת חתן

אנחנו מתחתנים בעז"ה יום לפני חנוכה. השבת חתן שלנו היא שבת אחרי ומתקיימת בבית-מלון עם בערך 50 אורחים, מה שאומר שבערב שבת מדליקים נר ראשון כל המשפחה ביחד. מה עושים במקרה כזה- מישהו מברך ומדליק בקול ומוציא את כולם ידי חובה? בגלל שכולם שם בלחץ של זמן שהכל 'יתקתק' מהר ויש גם את הדלקת הנרות שאח"כ אז רוצים שמישהו אחד יפטור את כולם.. מה ההלכה במקרה כזה?

והדבר הכי חשוב בעיניי- אי"ה בזמן הזה אז אני אהיה כבר נשואה. הכי חשוב ויקר בעיניי זה שדווקא בשבת הראשונה שלנו ביחד ודווקא בהדלקת נר-חנוכה המשותף שלנו ביחד אי-פעם, אני רוצה שבעלי ידליק ויברך ויוציא אותי(!!)- כבר בתור אשתו- ידי חובה, ולא שאיזה גבר אחר יוציא את כולנו ידי חובה, ובטח לא אותי שיהיה לי כבר בעל שיכול להדליק ולברך בשבילי.... זה נורא מעציב אותי לחשוב על זה.

יש אפשרות שבעלי ואני נדליק בחדר שלנו במלון ואז נרד למטה ושם אדליק את נרות השבת? מותר הלכתית שאנחנו נברך ונדליק בחדר לבדנו ובכל זאת נשתתף יחד עם כולם למטה בהדלקת נרות חנוכה ונענה 'אמן'?

אם כן, זה אומר שאנחנו נאלץ להדליק מעט מוקדם יותר את נרות חנוכה בחדר כדי שיהיה זמן למטה להדליק עם כולם.. זה מותר? מהו הזמן שאפשר להדליק לפני? כמה זמן אנחנו צריכים 'להנות' מאור נרות חנוכה כדי שנצא ידי חובה ולא מיד נרד למטה ללובי המלון?

מתנצלת על האריכות ועל הטורח. בתודה מראש.

תוכן התשובה:

נתחיל בעניינים "מעשיים" ולא הלכתיים: הנהלות בתי מלון אוסרות להדליק נרות בחדרים, ויש חשש שתופעל מערכת גילוי אש אם תדליקו נרות חנוכה בחדר. חשבי על כך. אחרת- זה היה יכול להיות רעיון טוב: אתם תדליקו נרות חנוכה בחדר ותרדו ללובי להדלקת הנרות של כל המשפחה. (אפשר להדליק נרות חנוכה החל מ"פלג המנחה" שזה למעלה משעה לפני שקיעת החמה, אך צריך לדאוג שיהיה מספיק שמן, או נר מספיק גדול, שידלק עד חצי שעה אחרי צאת הכוכבים, כלומר: חמישים דקות אחרי השקיעה)ואין אתם צריכים להשאר בחדר אחרי הדלקת הנרות. הדליקו מספיק מוקדם שיהיה זמן לשיר "מעוז צור", ותרדו....

עצה אחרת: בעלך ה"טרי" ידליק את נרות החנוכה בלובי, ויוציא את כל האחרים ידי חובה (ויש לו "זכות ראשונים", כחתן, להדליק.... על זה צריך לדבר עם המארגנים של השבת. מראש!!!)

אצל האשכנזים נוהגים רובם כי כל אחד מבני הבית מדליק נר חנוכה לעצמו, כך שגם במלון, בעלך יוכל להדליק נר חנוכה לו ולך...

בסדר? תסתדרו?

שיהיה במזל טוב, ואני מאחל לכם הרבה הרבה "שנות אור" ביחד, באהבה גדולה ובשמחה.

התשובה התקבלה מהרב מאיר צוקרמן,
כה בתשרי התשפ
,
24 באוקטובר, 2019
לקריאה נוספת
עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

x
בדיקה לגילוי קורונה בהדסה צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

הדסה: התקדמות לקראת גילוי נוגדנים לקורונה

קרא עוד