מופע דגלנות מעורב

שלום,

יש לי בעיה שנורא מטרידה אותי..

אנחנו בעוד שלושה חודשים בערך נכנסים להיות שבט חדש.. (אני יודעת שזה מלא זמן!!!)

בקיצור אצלנו השבט החדש עושה מופע דגלנות.. הבעיה שעושים את זה מעורב..

אני יודעת שיש עם זה בעיה.. ודיברתי על כך עם המדריכה שלי פה ושם.. כי זה עוד הרבה זמן.. והיא אמרה לי שזה נורא מגבש את השבט, שאין מספיק אנשים בשבט כדי שנעשה את זה בנפר, ושהייה שבט שעשה אצלנו בנפרד זה יצא לו זוועה!והיא לא רוצה שיצא לנו גרוע! בקיצור היא מסכימה איתי שיש בעיה אבל היא אומרת שאין מה לעשות..

יהייה לי ממש עצוב אם אני לא אשתתף..!!!!!!! ואני יודעת שאני לא צריכה לחשוב רק על זה..

השאלה שלי היא:

מה האיסור בכך..? כי בכל זאת אנחנו לא מזיזים כלכך הרבה איברים בגוף אנחנו בסה"כ מזיזים את הדגלים והולכים..

מה אתה מציע לעשות!?!

תודה..

המשך יומעולההההה

תוכן התשובה:

שלום רב
הטוב ביותר הוא שיחד עם המדריכה תקבעו רב שיהיה מוסכם עליכן ותלכו אליו. באופן עקרוני טוב שלסניף כולו יהיה רב לכל הדברים, ובכך נמנעות מחלוקות, ונמנעים דברים לא נעימים. כאשר יקבע רב כזה, שהיא גם בקיא בהלכה וגם מבין את המציאות, תשאלו אותו ותעשו מה שהוא יאמר לכן.

אם תשאלי לדעתי האישית, ואני לא כותב זאת כפסק הלכה כי איני פוסק: ההלכה מלמדת אותנו שבנים ובנות צריכים להיות נפרדים, וצריך להתרחק מאד מאד. בעבר באירופא שהיה צורך גדול מאד, שחששו שאם לא יקימו דברים מעורבים הבנים והבנות יצאו לתרבות רעה ואף יתבוללו בין הגויים, מצאו היתר לדבר, ואף כיום יש רבנים שרוצים לסמוך על ההיתר הזה, שכתב אחד מגדולי הדור הקודם, אך דבר זה צריך שיקול מדוקדק מאד, שכן תלוי מאד למה הבת או הבן הולכים לפעילות, שאם עושים זאת רק בשביל הכיף, ובאמת אין להם צורך בסניף, קשה לדעתי העניה להתיר את הדבר.
לגבי דיגלון, לדעתי יש בכך בעיה גדולה יותר, שלעומת הפעילויות האחרות, שעוד אפשר לשמור על הפרדה בין בנים לבנות, לדוגמא שהבנים ישבו בצד אחד והבנות בצד שני, בדיגלון אי אפשר לשמור על הדברים. ובעיה נוספת היא שדבר זה אולי לא אומר תנועות מיוחדות, אך בהחלט דיגלון כולל דברים שמושכים תשומת לב מירבית, ודבר זה איננו נכון לפי ההלכה, שבת תמשוך תשומת לב, ולכן לדעתי, גם אם הסניף איננו מעורב, והדיגלון מיועד להיות גם לפני בנים, יש בכך בעיה הלכתית לא פשוטה, אך בכל הדברים האלו, הואיל ואני יודע שיש לא מעט רבנים שגישתם שונה, אינני קובע את הדבר במסמרות, אלא רק כותב את הנטיה שלי בנושא, ואת מוזמנת לשאול שאלת רב להלכה למעשה.
בברכה
יצחק.
Zahig2@shoresh.org.il

התשובה התקבלה מחברים מקשיבים,
טז בתמוז התשסו
,
12 ביולי, 2006
לקריאה נוספת
23.07.2006

1. שלום.. זו שוב אני.. ()

תודה על התשובה..
אבל יש עוד בעיה השבט שלי לא מוכן בשום אופן להתפשר הם רוצים שזה יהיה ביחד מעורב ולא נפרד.. ולכן יש עם זה בעיה! אם נגיד להם שנלך לרב ונראה מהוא יחליט אז הם יגידו כזה: "מה רב קשור עכשיו!?" "מה הבעיה?!" וכו´.. אני לא רוצה שהשבט שלי יריב איתי בגלל זה.. זה יצור הרבה ריבים איתי כי אני היחידה בשבט שרוצה שזה יהיה מופרד.. ואני לא יכולה להחליט בשביל כולם.. ושוב אני אומרת שיהייה לי נורא נורא קשה עם זה שאני לא אשתתף זה יצור ריחוק ענק ביני לבין החברות שלי.. אני לא יודעת מה לעשות!!!!!!!!

תגובת הרב
שלום לך.
צר לי שאת היחידה בשבט שדבר זה מעניין אותך, ואני מבין את הקושי שבדבר. לכן לא הצעתי לך להעלות את הנושא באופן כלל, אלא לנסות לדבר על כך עם המדריכה שלך, ואולי אף לדבר איתה שהשבט לא ידעו על כך שהיוזמה היא שלך.
אני מאמין באמת, ואני חושב שלמרות שלא תמיד זה קל, ולפעמים צריך להקריב דברים שמאד רוצים בשביל האמת שלנו, בסופו של דבר מרויחים מכך.
אדם צריך בחיים שלו להיות אמיתי עם עצמו, להיות אמיץ להיות הוא עצמו.
קל מאד לברוח ולהיות נעים לחברה, להיות כמו כולם, אך בסופו של דבר, אם נבחר כך, נהיה אנשים קטנים שבונים את עצמם על פי מה שאומרים אחרים ולא על פי מה שאנו מאמינים.
את עומדת בניסיון, ואני מאמין שאת מסוגלת לעמוד בו. תנסי שלא להגיע למאבק, אך תהיי אמיתית עם עצמך.
אני יודע שזה לא קל, אך דעי, שאני מאמין בך, ודוקא בגלל זה אני מאמין שאת תצליחי.
בברכה
יצחק.

דווח על תגובה לא ראויה
06.08.2006

2. מעורב אך נפרד ()

שלום!
אני בשבט נצח וגם השבט שלי עשה דגלנות מעורבת.
הסניף שלנו מעורב בישוב מעורב ולכן כל הדגלנויות תמיד היו מעורבות אך לא מעורבות ממש- הבנים בחצי מהמגרש והבנות בחצי השני. כשהבנים עושים משהו באמצע אז הבנות בצד וכו´...לעולם לו יווצר מצב שבן יעבור בין שתי בנות או בן יתחכך עם בת ולכן אני חושבת שאם תציעי את הדבר הזה למדריכים הדבר יהיה בסדר והם יסכימו וכך גם לא תהיה לך בעיה להשתתף!
דגלנות זה דבר ענקי!!! מגבש את השבט כל כך. הבנים. הבנות. הבנים והבנות. אני ממש ממליצה לך להשתתף -זה הדבר שאני הכי גאה בו שעשיתי בסניף וכשבעז"ה אני אהיה מדריכה אני רוצה להמשיך את המסורת הזאת של הדגלנות הנפרדת/מעורבת כי לחניכים זה דבר מדהים שזוכרים תמיד!
תגובת הרב
שלום רב
תודה על התגובה, ועל הרעיון הנכון באופן עקרוני אם כי לדעתי עדיין כדאי ונכון לחשוב על הרעיונות ועל התיקונים ויחד איתם לפנות אל הרב ולשאול אותו, וכך הדריכו אותנו חז"ל "עשה לך רב" ועל ידי כך כל ההנהגות שלנו תהיינה על פי התורה.
בברכה
יצחק.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

מאבק האחיות בפעם הקודמת צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

האחיות ישבתו? "אנחנו קורסות, לא מסוגלות יותר"

קרא עוד