סגור

למה לא רפורמי? ומה זה קונסרבטיבי?

שלום כבוד הרב!

אני יהודי (ברור) משתדל לקיים תורה ומצוות

ויש לי לבטים עמוקים על עצם היותי דווקא יהודי אורתודוקסי ולא רפורמי או קונסרבטיבי

הבקשה שלי היא : אם תוכל להסביר לי מה ההגדרה לכל קבוצה, ומה ההבדלים ביניהם?

ולמה דווקא להיות אורתודוקסי ולא רפורמי או קונסרבטיבי

תודה מראש

רון!

תוכן התשובה:

בס"ד

[אורתודוקסי – ]משתדל לקיים את התורה כפי שניתנה מסיני. הוא חושב שאלוקים שיצר את העולם, היה מספיק חכם להבין את היכולות של העולם בהיותו בתחילת דרכו וגם מכיר את היכולות האפשרויות שלו בהיותו יותר מפותח. והתורה מותאמת לכל המציאויות של העולם והנבואות של אלוקים נכונות בכל מצב וענין.

[רפורמי – ]או שהוא חושב את עצמו חכם מאלוקים ולכן הוא יכול לשנות את התורה.
או שהוא חושב שאלוקים לא היה מספיק חכם לכתוב תורה שתתאים לדרגה שהעולם התפתח אליה.
או שהוא סתם לא חושב, רק נוח לו ללכת אחרי תאוותיו ולכן הוא מוריד מהתורה כל מה שמחייב אותו ולוקח ממנה כל מה שנוח לו.
או שהוא לא מאמין כלל באלוקים וכל זה רק מנהג חברתי. או שהוא מסופק ונע ונד בין אמונה לכפירה ולכן מה כשקשה לו מידי מתגבר אצלו הצד של אולי לא.
רון. האמת היא שכשאני קוראת את דברי עצמי זה נראה כאילו אני קצת מלגלגל על הריפורמים וזה לא כל כך נכון לעשות אע"פ שדברי נכונים עובדתית לגבי ההנהגה שלהם.
רוב רובם של הריפורמים הם ממש ממש לא יודעים על כל מה שאמרתי – הם פשוט נולדו לתוך זה. הבעיה היא יותר במנהיגים שלהם שיצרו דת שהובילה ומובילה את עם ישראל להתפוררות ולהתבוללות עד כדי אבדן מוחלט של זהות יהודית.
לכן הם לא עולים לארץ ולא תמצא מהם בארץ ישראל לא אחוז ולא פרומיל וכמעט ולא כלום אע"פ שבחו"ל הם כמעט שבעים אחוז.

למה הם לא פה?

כי זה קשה מידי וכל מה שקשה מיד – זה לא בשבילהם.

[קונסרסטיבי - ] זה משהו שבין אורתודוקסי לרפורמי אבל כמה שהסבירו לי – לא הצלחתי להבין בדיוק עד היום. לא הצלחתי להשכיל. לא נורא.

בהצלחה

התשובה התקבלה מהרב שמואל אליהו,
ו באדר ב'
,
10 במרץ, 2003
לקריאה נוספת
18.06.2003

1. רפורמי? קונסרבטיבי? ()

לצערי, הסברו של הרב לקוי וישנם בו אי דיוקים רבים. חבל שהשואל אינו מקבל תשובה מוסמכת וענינית. ניתן היה לאפשר למי שמתמצא בנושא לענות על השאלה, מכך וכולם היו מרויחים.
תגובת הרב
זה לא חכמה להטיח ביקורת ולומר שההסבר אינו טוב. במיוחד שאינך מזדהה בשמך. ובמיוחד שאינך אומר מה לא טוב. והגרוע מכל אינך אומר מה כן נכון. *** חבל - זה לא מוסיף כלום.

דווח על תגובה לא ראויה
03.07.2003

2. האמת (עמית גבריהו)

הנה, אני לא אנונימי. והליקוי בהסבר שלך הוא שהוא אינו מצטט את התנועות החשובות הנ"ל, אינו מכיר את כתביהם ואינו מעוניין בכך. הוא מעדיף להשמיץ במקום. את השואל היקר ניתן להפנות לאתרי האינטרנט ששל התנועה המסורתית והמתקדמת, ושם ימצא תשובות לתהיותיו.
תגובת הרב
במקום לשלוח אותו לאתרי האינטרנט שלהם ששם הם מציגים את ההצגה היפה שלהם. בבקשה ענה לי לענין!! תתיחס בבקשה לתוכן הכתוב בתשובה שאע"פ שהיא נראית קלילה היא מתייחסת לרוב הסגנונות של התנועה הריפרמית בעולם מאז הקמתה.

דווח על תגובה לא ראויה
19.08.2003

3. אהבת חינם (רחל)

הרפורמים והקונסרבטיבים הם יהודים הבוחרים לחיות את יהדותם באופן שמחובר ומחובר למקורות והמסורת. כמו היהודים האורתודוכסים, גם היהודים הרפורמים והקונסרבטיבים בודקים ומחפשים תשובות יהודיות לחיים המודרניים והפוסט-מודרניים. אין שום הכרח לקבל את דרכם, אבל גם אין שום צורך להשמיצם כיחידים או כקבוצות, ובוודאי שאין כל סיבה לזרוע שנאת חינם. לצערי, אמירות כאמירותיו של הרב אליהו, נראות כנובעות מבעיקר מפחד ואטימות ולא מידע ו/או הבנה מעמיקה.
תגובת הרב
ולומר אלוקים טעה במה שכתב בתורה. או שהתורה לא עדכנית כי אלוקים לא צפה את ההתקדמות המופלאה של הדור שלנו שהצליח להמציא,,,, מחשב. הרי מי שחושב כך הוא בערך כמו אותו פרעה שראה את הפרמידה שבנו עבדיו וחשב שהוא כבר אלוקים. הרי מחשב העל הגדול ביותר - הוא קטן מכל מוח של עכבר ממוצע אלף פעמים. האם העובדה שהצלחת ליצור מחשב על עושה אותך יותר חכם מאלוקים שתוכל לבטל את דבריו?

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

נפתלי בנט צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בנט נשאל "מי קובע במפלגה, אתה או סמוטריץ'" והשיב: "אני"

קרא עוד