סגור

להחמיא למישהי עם מכנסיים?

שלום לרב!

יש לי הרבה חברות וגם כמה חניכות שהולכות עם מכנסיים או בגדים לא הכי צנועים. יש כאלה שזה באמת יפה להן. מה אני צריכה לעשות? להחמיא להן ולהגיד שיפה להן ככה או לא להגיד כלום? ואם שואלים אותי אם זה יפה מה אני צריכה להגיד? כן שזה יפה או להגיד שלא יפה- לשקר?

עם חברות זה פחות בעיה כי הן כבר בוגרות וחלקן החליטו שיותר טוב להן לחיות ככה ואני כבר לא ממש אשפיע עליהן, אבל יש לי גם חניכות בבני עקיבא שהולכות עם מכנסיים, אם אני אגיד להן שיפה להן יש סיכוי שהן יבינו שיותר טוב שהן ימשיכו ללכת ככה כי ככה יפה להן.

מה עליי לעשות בשני המקרים?

תודה רבה!

תוכן התשובה:

לשואלת שלום רב.
שאלת חכם חצי תשובה. בשאלתך כבר ענית למעשה. הרי מחמאה אינה סתםנתון עובדתי. יש בה עידוד להמשך. לכן, אינך צריכה להחמיא על בגד שלא צנוע שאסור ע"פ ההלכה. אדרבא, יש לציין בפני חניכותייך שלא היופי החיצוני הוא העיקר ובגד שאינו צנוע אינו ראוי לשבח, גם אם הוא יפה ומושך את העין. כמובן שיש יופי שאינו צנוע. אבל מקומו אינו הפרהסיא ואין ללכת כך בציבור. ולכן אין לשבח ולעודד אותו.
בברכה
אפי קיציס

התשובה התקבלה מהרב אפי קיציס, ר"מ בישיבה התיכונית בר"ג
כב בתמוז התשסז
,
08 ביולי, 2007
לקריאה נוספת
19.09.2009

1. אני נוטה לחלוק עם דעתך (רחל)

אילו הלבוש והיופי הוא אינו זה שקובע, ואני מצטטת "יש לציין בפני חניכותייך שלא היופי החיצוני הוא העיקר", אז איך אתם קובעים אם אישה היא טובה או לא, אם היא מתלבשת באופן שהוא חשוף אז זה מעיד עליה שהיא לא טובה מספיק? לא מכובדת? לא רוחנית?. אני לא מסכימה, אני הולכת עם מכנסיים מהסביה הפשוטה שזה קיבל לגיטימציה בעולם החילוני ולא נחשב כמשהו שאינו מכובד, אך אני יהודייה לכל דבר ורוחנית מאוד, המראה כלל לא קובע לדעתי, והפירושים השטחיים הללו יכולים להטעות מאוד.
תגובת הרב
א. לא נתתי ציון לאישה זאת או אחרת, אלא לבגד צנוע או לא. וזה בהחלט אפשר לומר.
ב. לא אכנס כאן לדיון על מכנסיים. (ראי על כך http://www.kipa.co.il/ask/show/120599). עיקר טענתי בתשובה כאן היתה, שאם יש בגד שאינו צנוע, נניח בגד שגם את תסכימי שאינו צנוע, אין לשבח את הלובשת אותו שהוא יפה.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

שר החינוך יואב גלנט צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

"אם נסגור את בתי הספר - הילדים ידביקו במקומות אחרים"

קרא עוד