כשרות מיקרוגל

שלום,

מה דינו של מיקרוגל שמשתמשים בו בדרך קבע גם למאכלים בשריים וגם למאכלים חלביים אם משתמשים במכסה נפרד לחלבי ולבשרי והמכסה הוא לא אטום? (המכסה הוא מיוחד למיקרוגל=מכסה פלסטיק גדול עם חורים סביב היקף המכסה)

תודה רבה! וסליחה על הטרחה...

תוכן התשובה:

שלום וברכה!

אני מניח כדבר ברור שלא רק יש חורים במכסה, אלא גם יש לכלוך של אוכל דבוק על דפנות, צלחת המסתובבת וכו' בתוך מיקרוגל. לכן המיקרוגל כזה טרף.ברם, ניתן להשתמש בו בתנאי שאת האוכל שרוצים לחמם מכסים היטב בשתי שקיות.


בברכה,

חיים בריסק

התשובה התקבלה מהרב חיים בריסק,
ל בתשרי התשעב
,
28 באוקטובר, 2011
לקריאה נוספת
03.11.2011

1. מיקרוגל (רונן)

בשו"ת שיח נחום(יו"ד מח) כותב שבין בשר לחלב צריך לנקותו משאריות מאכל, ומן הראוי לכסות מין אחד (בשר/חלב) באופן קבוע, אך אין צורך בכיסוי אטום לחלוטין . בדיעבד אם חממו ללא כיסוי, המאכל מותר.
הוא מסביר שהדפנות שלו לא מתחממות בזמן חימום המאכל ולכן לא בולעות זיעה, וכן יש חור מיוחד להוצאת אדים שעשוי באופן יעיל ולכן אין זיעה בד"כ. ואם ניתז טיפה על הדפנות לא יאסרו את המאכל מהסוג השני שהרי אין מגע בין המאכל לדפנות.
עפי"ז נ"ל שאין להגדיר את המקרוגל בצורה גורפת כטרף, במיוחד לא אם זה בבית ההורים וכדו´.
תגובת הרב
האם רבים מנקים היטב את המיקרוגל משאריות מאכל? התשובה היא לא. כיסוי אטום מועיל גם אם יש שאריות מאכל. הרב רבינוביץ´ לא כתב את ההיתר שלו במקרה ויש שאריות מאכל. כמו כן יש לי גם כמה נקודות מחלוקת עם התשובה הנ"ל של הרב רבינוביץ´ שליט"א, אך זה לא המקום לפרטן.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

להט"בים דתיים, אילוסטרציה צילום: תומר נויברג, פלאש 90

לא פסיקת הלכה - אלא מבט שונה על המציאות | תגובה לפולמוס הלהט"ב

קרא עוד