סגור

כיסוי ראש לגרושה, טבילת כלים, הדלקת נרות

שלום וברכה. יש לי כמה שאלות: אני גרושה וחזרתי לבית הורי. הכלים בביתם לא טבולים איך עלי לנהוג?

לגבי כיסוי ראש האם עלי להמשיך לכסות? אציין שאין ל ילדים.

האם עלי להמשיך להדליק 2 נרות שבת?

אשמח לתשובתך וכן אם יש מראה מקומות בהם אוכל לעיין בנוגע לכיסוי ראש- כי אני מבינה שיש מחלוקת בין הפוסקים.

תודה ובשורות טובות

תוכן התשובה:

לשואלת שלום רב.
1. כלים לא טבולים צריך לטבול. מדובר על כלי זכוכית ומתכת בלבד. מה שכבר בושל בהם לא נאסר אבל לכתחילה את צריכה להטביל אותם.
2. כיסוי ראש - גרושה צריכה להמשיך ולכסות את ראשה. אמנם אם היא מחפשת עכשיו בן זוג וכיסוי הראש מפריע לה למצוא, מותר לה להוריד אותו. (מקור הדברים בסוף)
3. נרות שבת - אם את גרה אצל אימך וסמוכה על שולחנה אינך צריכה להדליק. אם תעברי לגור לבד, תדליקי. כלומר ההדלקה אינה תלויה בנישואין אלא האם את בביתה או בבית נפרד.
בברכה
אפי קיציס


(מקור הדברים לענין כיסוי ראש בשו"ת "אגרות משה" חלק אבן העזר חלק ד´ סימן ל"ב ד"ה "והא דנסתפק" להלן דבריו:
והא דנסתפק כתר"ה באשה צעירה גרושה שאינה רצונה שידעו שהיתה נשואה שלכן רצונה ללכת בלי כיסוי הראש ואף שאין רצונה לרמות, וגם אי אפשר לה לרמות שהרי יודעין מזה כל מכיריה ומי שירצה לישא אותה ודאי ישאל עליה ויאמרו לו שהיא גרושה, ובמדינתנו בהכרח ידע בעת רשימתם בסיטיהאל שהיה לה בעל כבר, אבל כוונתה דאחר שיכירו אותה ותמצא חן בעיני אחד לנושאה לא תאבד חינה כשתספר לו אח"כ שהיה לה בעל ונתגרשה, אבל כשידעו מתחלה שהיא גרושה לא ירצו לחשוב אודותה כלל, והוא דבר מובן שיש לחוש לזה, אם יש להתירה כמו שהתרתי בתשובה באה"ע ח"א סימן נ"ז לאלמנה שהיתה צריכה להשתכר בעצמה לפרנס בניה ולא רצו ליתן לה משרה כזו אלא דוקא באם לא תכסה את ראשה, ודאי צדק כתר"ה שיש להתיר גם לה שהוא הפסד גדול לענין השגת אחד לנושאה כמו שהתרתי שם, דגרושה שצריך לכסות ראשה אינו ג"כ מדאורייתא אלא מצד דת יהודית, אבל צריכה לידע שבמקום שאין לה לחוש צריכה לכסות ראשה ולא תהיה מותרת לגמרי בשביל זה. )
בברכה
אפי קיציס

התשובה התקבלה מהרב אפי קיציס, ר"מ בישיבה התיכונית בר"ג
יד בכסלו התשסז
,
05 בדצמבר, 2006
לקריאה נוספת
21.03.2007

1. די להמציא שטויות (די להמציא שטויות)

קודם כל כיסוי ראש זה כן דאורייתא שהרי בפסוק "ופרע את ראש האשה" כותב רש"י על המקום וז"ל "מכאן שגנאי להם לבנות ישראל ללכת בגילוי ראש" וודאי שאין להתיר לגרושה ללכת ללא כיסוי ראש. ושיפסיקו כל המזרחיסטים לעקם את התורה לנוחיותם כמו שעושים בכל מקום,זה עבר כל גבול
תגובת הרב
הרב פיינשטיין מזרחיסט? מעקם את התורה לנוחיותו? אולי תעיין ותלמד לפני שאתה תוקף?

דווח על תגובה לא ראויה
08.09.2009

2. כיסוי ראש ()

בס"ד
לידיעת הרב אפי קיציס,הרב ציון מוצפי שליט"א שהוא בין הפוסקים הגדולים בדורונו אמר בפירוש ללא סייג שאישה גרושה חייבת בכיסוי ראש!
ואין שום התרה כזו אחרת משום סיבה,אישה מכובדת מכירה איש ע"י שידוך והוא מקבל את המידע נחוץ עליה.היא לא צריכה ללכת בגילוי ראש כדי להצהיר על זה שהיא פנויה.
תגובת הרב
א. אינני מכיר את הפסק הזה (מה מקורו?), אבל כידוע, במקרים רבים תמצא בהלכה תמצא פוסקים שאומרים אחרת, להקל או להחמיר. וזכותו של כל פוסק להביע דעתו. צריך לזכור שכיסוי ראש של גרושה הוא לא מדאוריתא אלא מדרבנן. ולכן כאן זה מחלוקת בדרבן. ופשוט שמי שרוצה לסמוך בזה על הרב פינשטיין, יכולה בהחלט, ובלבד שהיא אכן עוסקת בכך.
ב. יש נשים רבות, מכובדות ביותר, שמכירות את בעליהן שלא דרך שידוך אלא מתוך הכרות אישית או ראייה בשמחה או אצל חברים וכד´.
ג. גם דרך שידוך, פעמים רבות יש למראה החיצוני הראשוני בפגישה הראשונה השפעה רבה. ועיין שוב בדברי הרב פינשטיין .

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

 צילום: פלאש 90

תקציבי השנורר: למי האינטרס להמשיך את מדיניות הכספים הקואליציוניים?

קרא עוד