יש הקרנה של גמר המונדיאל בעזריאלי, הגמר יתקיים בג' אב מותר ללכת?

ישהקרנה של גמר המונדיאל בעזריאלי, הגמר יתקיים בג' אב מותר ללכת? מצד תשעת הימים... יהיה שם שירים אוכל וכו' אבל זה רק הקרנה לא המשחק עצמו..

תוכן התשובה:

שלום וברכה

מטבע הדברים - לא כתוב בשולחן ערוך דבר על הקרנת מונדיאל...

אולם, כיוון שמדובר באירוע פומבי של שמחה - אני סובר שזה חלק מאיסורי תשעת הימים, ומשנכנס אב ממעטין בשמחה, ואיני מבין כיצד ניתן ללכת לאירוע פומבי שכזה אחרי ראש חודש אב.

כל טוב ונחמת ירושלים

התשובה התקבלה מהרב יובל שרלו, ראש ישיבת ההסדר אורות שאול
ד בתמוז התשעח
,
17 ביוני, 2018
לקריאה נוספת
18.06.2018

1. מזכיר לי סיפור (‫נדב‬‎)

קראתי על אחד מגדולי הפוסקים בתקופה האחרונה שתמה על כך שהרבה פונים אליו למצוא קולות לדיני אבלות של תשעת הימים אבל מעולם לא פנו אליו למצוא קולות בדיני אבלות על הורים...

האבל בימי בין המצרים, ועוד יותר בתשעת הימים הוא לא על אירוע שהתרחש אי שם לפני כאלפיים שנה אלא על החורבן הנוכחי בימינו ממש, שהרי כל דור שלא נבנה בית המקדש בימיו כאילו נחרב בימיו, משמע שהחורבן מתקיים (לא קיים – אלא מתקיים) בזמן זה ממש. מצד הדין היה עלינו להתאבל כל השנה כולה על החורבן שיש לנו ברמה החברתית, המוסרית, הפרטית וכד' אבל דבר זה אינו מן האפשר אז כל השנה עסוקים בלנסות ולתקן ובמשך פרק זמן מצומצם בשנה עושים חשבון נפש ונזכרים במצב הנוכחי האמיתי שלנו והחורבן שעדיין מתקיים בימינו. למה הדבר דומה? לכאורה כל השנה כולה צריך לזכור את חללי צה"ל אבל דבר זה אינו מן האפשר שהרי חייבים לחיות, אז מייחדים יום אחד בשנה בו כולם זוכרים. האם השאלה הייתה קיימת אם ההקרנה הייתה חלה ביום הזיכרון או לחילופין, יום השואה (שהוא כדי לזכור מאורע שהיה בעבר)?

האבלות היא לא דינים בשולחן ערוך – "הכזה יהיה צום אבחרהו יום ענות אדם נפשו הלכוף כאגמון ראשו ושק ואפר יציע?... הלא זה צום אבחרהו פתח חרצובות רשע והתר אגודות מוטה ושלח רצוצים חופשים וכל מוטה תנתקו הלוא פרוס לרעב לחמך ונפש נענה תשביע כי תראה ערום וכיסיתו ומבשרך לא תתעלם" (ישעיהו נ"ח).
נכון שיש דינים אבל הם נועדו לתת מסגרת לתוכן הפנימי. במקום הקרנה מונדיאל לא עדיף להשקיע את הזמן בחשבון נפש ולהפנים את השסעים החברתיים הקיימים היום, את הפערים שקורעים את החברה, להפנים את העושק שנעשה במסגרת הציבורית והפרטית שאנו חיים בה, חשבון נפש האם אנו שמים לב לאנשים סביבנו כמו שצריך – מה"אנשים השקופים" (השומר בכניסה, העובד ניקיון, הנהג אוטובוס) ועד חברים שאנחנו שוכחים לתמוך בהם בעת צרה או לחזק קשרים משפחתיים? וכי המונדיאל באמת שווה את כל זה? את ההקרנה אפשר לדחות לתאריך אחר...

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

משקה פרימור צילום: ללא

משרד הבריאות מזהיר מפני משקה תות-בננה פרימור

קרא עוד