יפה תלמוד תורה עם דרך ארץ

"יפה תלמוד תורה עם דרך ארץ"- ישנם סוגיות על כך בתלמוד- האם צריך לעסוק בתורה בלבד, או שצריך לשלב לימודי אומנות/ עיסוק בפרנסה עם לימוד התורה? למשל, המחלוקת בין רשב"י לרבי ישמעאל וכן בין ר' נהוראי ורבי מאיר, שרואים במקומות שונים בתלמוד שכל אחד מהם אמר את שני צדדי המחלוקת! הכיצד? נפש החיים וכן הרב קוק באורות התורה מסבירים שיש על כל אדם לבחור לעצמו את דרכו בחיים ע"פ הטבע הנפשי שלו- יש אלו שנועדו לעסוק בתורה בלבד ואלו הם יחידים, ויש את רוב העם שמותאם לטבע נפשם שילוב תורה עם פרנסה ובכך הם מיישבים את הכפילות- שמדובר בסוגי אנשים שונים.

אז אם המהלך החינוכי שיש להתוות בעם הוא שילוב של תורה ועבודה מדוע הקו של הישיבות הגבוהות והכוללים נשמע כקו החזק?! הרי הוא נועד רק ליחידים... אומנם אין הם פוסלים לימוד אומנות לאחר ישיבה/ כולל אבל בזמן הישיבה/ כולל יש להשקיע רק בלימוד תורה וכמה שיותר- טוב יותר, אך 'עבודה' מה עליה? וזה הרי גם בסיס המחלוקת בין השקפת הדתי לאומי לבין החרדים!החינוך האידיאלי נשמע כמי שמשקיע בתורה בלבד כמה שהוא יכול ומסוגל, זה נוגד את הנכתב לעיל...

יש אלו שטענו שאם הישיבות התיכוניות היו מוציאת תלמידים שאכן רואים את התורה כמרכז חייהם אז הם לא היו צריכים את הישיבה הגבוהה ואותם בנים היו יוצאים כבר לעבוד עם קביעת עתים, ללא לימוד איטנסיבי של תורה בלבד...

אשמח לתשובה עם המקורות לכך. תודה רבה רבה!

תוכן התשובה:

שלום וברכה

את מנחת יפה מאוד את הסוגיה הרעיונית ואת קובעת בצדק שהרוב צריכים ללכת בדרך מסוימת והמיעוט בדרך אחרת.

הישיבות רואות את עצמן כמיעוט, ואפילו כמיעוט כפול. ראשית, רק מעט לומדים בישיבה. שנית, מול המציאות היום, בה יש צורך בכוחות רוחניים גדולים, יש צורך באיזון מהכיוון הישיבתי.
על כן, מה שעושים הוא שמקדישים תקופה ארוכה ללימוד תורה בלבד. זה כמו להיכנס לתבת נח, ולהתרכז בתחום מיוחד של תלמוד תורה. על ידי כך מתקשרים בתורה והופכים להיות אוהביה ולומדיה. לאחר מכן, רוב מוחלט של בוגרי הישיבות שלא מתאים להישאר בישיבה הולך לאחר מכן ועוסק ב"עבודה" במובן הרחב של המילה, וכך הן מנסות לבנות עולם, ומצליחות במידה מסוימת.


כל טוב

התשובה התקבלה מהרב יובל שרלו, ראש ישיבת ההסדר אורות שאול
יד באב התשסז
,
29 ביולי, 2007
לקריאה נוספת
16.08.2007

1. ומה? (יעקב)

ומה אם כאלה שהם כבר בעלי משפחה ורק עכשיו הכירו את מעלת לימוד התורה.
הרי אין באפשרותם ללמוד תקופה ארוכה רק תורה בלי עבודה וכו
תגובת הרב
יש מקרים בהם צריכים לנהוג בדרך אחרת, ולהקדיש זמן ללימוד תורה.

דווח על תגובה לא ראויה
16.08.2007

2. כדאי לקרוא את סיפורו של עגנון (יואב)

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

תפילה בימי הקורונה. יגובש נוהל הגבלות אחיד צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90

נוהל אחיד להסדרת ההגבלות יגובש בתחילת השבוע

קרא עוד