יחסי מין

שלום כבוד הרב,

השאלה שלי היא לגבי חברה כבת 21 אשר מגיעה מבית דתי. בשנה שעברה היה לה חבר והם לא שמרו נגיעה ולקראת סוף הקשר הם קיימו יחסי מין.היא מספרת שמאז הפעם הראשונה שהם קיימו יחסים היו לה חרטות אך היא לא הצליחה לעצור את עצמה, והמשיכה במעשה זה. לפני כחצי שנה הם נפרדו, ומאז היא נהפכה לאדם מאוד עצוב,כל פעם שהיאנ חושבת על המעשה שעשתה היא מתחילה לבכות,והיא מאשימה את עצמה שלא הייתה חזקה מספיק. וזאת בשל המעשה הזה שהיא עשתה.היא קיבלה על עצמה לשמור נגיעה לחלוטין כדי שלא תגיע ממעשה קטן לדבר הזה שהיא עשתה.היא גם שמעה ממישהו שסיפר לה שהרב שעורך את החופה בודק את הבתולים של הבחורה לפני החופה, ובנוסף היא מפחדת שכשהיא תספר לבחור הבא שתהיה איתו בקשר למטרה של חתונה הוא יעזוב אותה ולכן היא לא מעוניינת להכיר אף אחד. מה עושים, האם מה שהיא אומרת בקשר לרב ביום החופה הינו נכון, ואיך לעודד אותה כן לצאת עם בחורים?

תוכן התשובה:

לשואלת וחברתה שלום רב.

מתוך השאלה ניכר כאב רב. אנסה לענות, אך אנ, קראי את דברי עד סופם.

א. אכן זוהי עבירה חמורה. ומכאן גם מובן כל מה שאנו מדברים כל הזמן על איסורי נגיעה, ייחוד ושאר דיני צניעות. הרי ודאי שכל אחת רוצה להגיע ליום חופתה נקיה וטהורה וחדשה. וגם אם נראה לנו שזהו זה וזה מי שאיתו נבלה את שארית חיינו, יש להקפיד על כל האיסורים ואפילו על "דברים קטנים" עד החתונה. ולכן יפה עשתה חברתך שהחלה לשמור על כל פרטי ההלכה.

ב. צערך הגדול מובן והוא מעיד על נפש בריאה. וייתכן שזה גם מה שעמד בבסיס הפרידה, כלומר תחושת הרתיעה הטבעית של נשמתך מדבר מה שלא היית שלימה איתו. נשמתך הטהורה היא זאת שגורמת לך להרגיש עכשיו לא טוב. זהו שלב בסיסי בתשובה - חרטה על העבר. אבל מצד שני אסור שצער זה יהיה משתק ומדכא. להיפך. ראי בכך סימן לנשמה בריאה ותשתמשי בכך כמנוף לתיקון, תשמחי על כך שכעת את מקפידה ושומרת. חסד עשה עמנו הבורא שהוא מאפשר לנו לחזור בתשובה. הרי זה מהותה של התשובה - שבאמצעות מעשנו והתעלותנו בהווה אנו מתרנים את העבר. ולפי מה שאת מתארת חברתך אכן עשתה כברת דרך רוחנית ארוכה והיא כעת במקום אחר מזה שהייתה בו בשעה שטעתה. וזה מה שמדברים חז"ל על בעלי תשובה שזדונות נעשים להם כשגגות, ובתשובה מאהבה זדונות נעשים להם כזכויות. ולכן אל תתרכזי בעבר, עזבי אותו ותתקדמי הלאה. תלמדי, תתפללי, תעסקי בחסד ובדברים חיוביים, ואז מתוך שמחה תמצאי בן זוג שיתאים לך ולרמתך עכשיו.

ג. ולגבי הרב. לא היה ולא נברא! מעולם לא שמעתי על רב שמתעניין בבתולי הכלה! ערכתי חתונות רבות ומעולם לא שאלתי את הכלה שאלות אינטימיות כאלה! חס ושלום! ובטוחני שהיו כאלה והיו כאלה, אך אין זה עסק שלי כלל. זה עניין בינך ךביו עצמך ובין חתנך.

ד. לחתנך ודאי שתצטרכי לספר. אך לא בתחילת הקשר. תחילה נפגשים, מכירים, יוצאים ומתחיל להתפתח קשר. כאשר רואים מגיעים לשלב מתקדם יותר שבו כבר נםתחים יותר מספרים לאט, ("הייתי בעבר עם מישהו"), ורק אח"כ מספרים בגלוי (אין צורך בפרטי פרטים). במצב זה רוב הסיכויים שאם הבחור כבר זכה להכיר אותך באמת הוא לא ירתע אלא להיפך, יכיר את כוחותייך ןיעריך אותך.

לסיכום: אמרי לחברתך שלא תתן לזה לשבור אותה, שתשמח במה שהתקדמה ולאן שהיא הגיעה, תמשיך להקפיד ולקיים את ההלכה, להתקדם ולהתעלות והכל מתוך שמחה. ואז הכל יבוא על מקומו בשלום ותמצא את חתנה המתאים.

בברכה

אפי קיציס

שאלות המשך - נא לשאול כשאלה נפרדת ולא כתגובה!

התשובה התקבלה מהרב אפי קיציס, ר"מ בישיבה התיכונית בר"ג
כג בשבט התשפ
,
18 בפברואר, 2020
לקריאה נוספת
11.12.2006

1. שלא תספר (שד יהודי)

במה זה יכול לעזור? הבחור הבא עוד לא היה בחייה שהיא עשתה את אותה עבירה כלומר זה רק בינה לבין קונה, היא עשתה תשובה, אז זה נגמר וזה מאחוריה
העובדה שהיא שכבה עם בחור יכולה לגרום לבחור לעזוב מחד, או להלהיב את היצר שלו והוא ידרוש את זה גם, שהרי הם אוהבים ובמה קטן חלקו מחלקה

להרבה כלות בימינו אין קרום בתולין גם לא לבתולות אמיתיות, מסיבות פיזיולוגיות של גיל

לכן לדעתי אין שום טעם בלספר לו
תגובת הרב
חובה לספר. אחרת היא מרמה אותו. זו גם חובה הלכתית וגם בסיס של אמינות לחיי הנישואין.

דווח על תגובה לא ראויה
11.12.2006

2. תשובה מקסימה (שירי)

דווח על תגובה לא ראויה
28.12.2006

3. לספר זה כבר סיפור אחר (נאור)

למען שלום בית אין טעם גדול לספר, דבר זה עלול להביא לביטול השידוך - ב"יביע אומר" חלק ח´ (יו"ד לב´)הובא בפני הרב עובדיה שאלה דומה ופסק שאין צורך לספר בעניין זה למען שלום בית
תגובת הרב
אין הנידון דומה. שם מדובר על זוג נשוי , אחרי לידת בנם הראשון, והחשש הוא מפני ברכה לבטלה עיי"ש

דווח על תגובה לא ראויה
15.02.2007

4. אני שמעתי דעה אחרת (מישהי)

דווח על תגובה לא ראויה
22.02.2007

5. תקשיבי (אפרת)

דווח על תגובה לא ראויה
18.05.2008

6. אם הבחור כהן אסור לה להתחתן איתו (זאבי)

"אשה זונה לא יקחו
תגובת הרב
חס ושלום! לא נכון. זאת מחלוקת תנאים אבל להלכה פנוי הבא על הפנויה, לא פסל אותה לכהן. (אא"כ זה היה גוי וכד´)

דווח על תגובה לא ראויה
27.02.2009

7. רב????? (מיטל)

תקשיב בקשר לחלומות ..
...
תגובת הרב
אינני מבין בנושא. נא להפנות כשאלה נפרדת למישהו שמבין

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

ארכיון צילום: shutterstock

חדשות השבת: מניין קרבנות הקורונה עולה, עשרות מחוברים למכונות הנשמה

קרא עוד