יזמית נדל"ן שחוזרת בתשובה

שלום לרב שרלו היקר

השבוע פורסם כי יזמית הנדל"ן....חזרה בתשובה. רציתי לדעת האם הדת מקבלת כל כך בקלות חוזרים בתשובה ומוחלת להם על מה שהם עשו לאנשים אחרים-שרימו אותם- ואם זה ככה, אז למה זה צודק ?

תודה רבה

תוכן התשובה:

שלום וברכה

השאלה שאת עוסקת בה חשובה מאוד מאוד, ואכן צריך לעשות סדר בדבר, והוא פשוט מאוד.

העולם היהודי פותח את דלתותיו לרווחה בפני תהליך תשובה. הוא קורא לכל אחד מאתנו, שנפל בפגיעות באחרים או בחטאים שבין אדם למקום – לשוב. הרמב"ם כתב על כך בצורה מאוד נוגעת ללב: "כמה מעולה מעלת התשובה - אמש היה זה מובדל מה' א-להי ישראל, שנאמר עונותיכם היו מבדילים ביניכם לבין א-להיכם, צועק ואינו נענה שנאמר כי תרבו תפלה וגו', ועושה מצות וטורפין אותן בפניו, שנאמר מי בקש זאת מידכם רמוס חצרי, מי גם בכם ויסגר דלתים וגו'; והיום הוא מודבק בשכינה שנאמר ואתם הדבקים בה' א-להיכם, צועק ונענה מיד שנאמר והיה טרם יקראו ואני אענה, ועושה מצות ומקבלין אותן בנחת ושמחה, שנאמר כי כבר רצה הא-להים את מעשיך, ולא עוד אלא שמתאוים להם שנאמר וערבה לה' מנחת יהודה וירושלם כימי עולם וכשנים קדמוניות".

ברם, כל זה אינו מערער ולו במאומה את החובה שלו לתקן את מה שהוא קלקל בו. אם מדובר בפגיעה באחרים – לא נמחל לו דבר, כל עוד הוא לא מתקן את הטעון תיקון, ולא זו בלבד, אלא שהוא מרצה את הנפגע, מבקש ממנו סליחה ומחילה, ומקבל אותה. זהו תהליך ארוך ומייגע. אם אדם אכן מעלה בכספים של אחרים וניצלה אחרים – אין הוא מקבל הנחה כלשהי מהעובדה שהוא חזר בתשובה. להפך, אם תשובתו אמיתית היא הוא הולך בדרכה של ההלכה, ועושה כל מה שביכולתו כדי לתקן את העוול הנורא, ולקבל את סליחת הנפגעים.

הדבר נכון גם לגבי דברי חז"ל האוסרים להרהר על רב גדול שחטא בלילה, שהלוא בוודאי עשה תשובה בבקר. חז"ל לא הורידו מאומה מחובת האחריות והתיקון של אותו חכם גדול. הם לימדו אותנו לדון אותו כמי שסביר להניח פתח בתהליך של תיקון, אולם אין אנו מורידים במאומה את חובת האחריות שלו להכיר בחטא, להודות בו, לתקן את מה שצריך לתקן ולרצות את הנפגעים. בלי זה – אין מושג כזה כלל.

כל טוב ושלא נדע

התשובה התקבלה מהרב יובל שרלו, ראש ישיבת ההסדר אורות שאול
א בטבת התשעט
,
09 בדצמבר, 2018
לקריאה נוספת
עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

 צילום: shutterstock

פיצוץ באוטובוס תיירים במצרים: לא ידוע על מעורבות ישראלים בתקרית

קרא עוד