חבר בלי לגעת

היי! יש לי חבר.. אנחנו בני יותר מ17.. ב"ה אנחנו שומרים נגיעה,אבל.. ואי! כ"כ קשה.. והרבה פעמים זה הכמעט הזה.. כמעט נוגעים אבל לא.. אני רוצה שתעזרו לי.. איך עושים את זה.. שהקשר ימשיך בצורה טובה, אבל שלא נישבר.. כי שנינו מאוד לא רוצים להישבר... וכ"כ קשה לי ואני בטוחה שגם לו.. כל פעם אחרי שאנחנו ביחד.. אני חוזרת ואומרת ואי.. איזה מזל שלא קרה..( אבל כמעט..) תעזרו לי בבקשה..

תודה רבה!=]

תוכן התשובה:

שלום וברכה
קראתי את השאלה שלך ואני פשוט נדהם.
את באה לרב ואומרת לו: שלום כבוד הרב. אני מנסה לשמור שבת. אני חי עם עוד 10 חברה בדירה שכורה. כולם חילונים מחללים שבת בפרהסיא, טלויזיה, עישון, נסיעה לים, מה לא. אבל אני עומד מול כל זה ומשתדל באמת לשמור שבת מלאה. אבל כל שבת זה נסיון ממש קשה להתגבר על הרעש של הטלויזיה ולנסות לשיר "מנוחה ושמחה" בא לי כל כך לראות מה שיש שם! והים, כל פעם הם מספרים כמה כיף להם שם, ואני נשאר בדירה לבד עם עצמי מנסה איכשהו להרגיש שבת. וזה ממש קשה לי. אנא תעזור לי...
מעניין מה יענה הרב?

את באה לחברה ואומרת לה שיש לך בעיה. את כל הזמן נוסעת ליד תהום וכל פעם את כמעט נופלת לתהום ולא יודעת מה לעשות, האוטו פשוט כל פעם כמעט מגיע לקצה וברגע האחרון את מצליחה לא ליפול לתהום.
מה לדעתך היא תייעץ לך?

אבל מה? משום מה לא נראה לי שאחרי שאני אענה לך את פתאום תפסיקי את הקשר, למרות שזה הדבר הכי נכון לעשות. וגם תגידי לי שזה קשה לך מידי, ואת לא מסוגלת, ושאני לא מבין כמה אתם קרובים, ושאתם בדרך לחתונה בסוף, ולמה להפסיק...
בסדר, תירוצים יש המון, אבל לברוח מהאמת - אי אפשר, במיוחד במצב שלך שאתם על סף התהום של לעבור על ההלכה. ככל שהמתח ביניכם יגדל הנסיון יהיה עוד יותר קשה, ואת זה אני יודע מתקופת האירוסין שלי שהנסיון לא פשוט (מה זה נגיעה בסך הכל? זה כלום... וכו´). ואם תצליחו לעבור את גיל התיכון ולהתחתן בלי שנפלתם עוד תתגאו בזה...
כדאי שתדעו שהרהורי עבירה יותר גרועים מהעבירה עצמה, וכל ה´כמעט´ים האלה לא טובים בכלל - גם בחשבונות למעלה אצל הקב"ה...

ואחרי כל זה את מבקשת ממני: כן קשר לא נגד ההלכה.
כדאי שתדעי שאין חיה כזאת: גם שיחה מרובה ביניכם אסורה, וגם קלות ראש אסורה...
ואם תאמרי לי אני מגזים קצת, אז כדאי שתבררי עם רב מה הוא חושב על הקשר שלכם - ומה שהוא יאמר תעשי.

אם בכל זאת אתם עוד ממשיכים יחד, אז כדאי שבזמן שאתם ביחד תעסקו בדברים אחרים: למדו יחד תורה, לכו יחד לעזור בחסד. בכל מקרה כדאי להשאר במקומות שבהם רואים אתכם ואז הבושה תגדל ולא תעיזו לגעת...

אני מצטער אבל אי אפשר הכל -גם קשר וגם הכי ´בסדר´ זה פשוט לא הולך ביחד.

כל טוב.
יקיר
yockir@smile.net.il

התשובה התקבלה מחברים מקשיבים,
יז באב התשסז
,
01 באוגוסט, 2007
לקריאה נוספת
16.08.2007

1. איזה צורה?! (אני לא מבין)

יקיר, אני מבין את תשובתך ומסכים איתה.
אבל לא נראית לי הצורה בה כתבת אותה. התקפת ילדה שרוצה רק עזרה. מה היא כבר שאלה?
תענה לה בצורה מרוממת ומחזקת, למה אתה תוקף אותה? קראת את התשובה שלך? תחזק, תעזור, הנערה במצוקה ומה שלך יש להגיד זה שאת לא בסדר. (וואלה היא לא יודעת את זה...) נו, באמת.
תגובת הרב
בדרך כלל אני נוהג לענות כמו שאתה מבקש. אבל איך שאני ראיתי את השאלה הזו היא באמת פוסחת על שתי הסעיפים ומבקשת ישר כוח שהם לא נוגעים - וראה בעלון עולם קטן לא מזמן במה שכתב יוני לביא. אני צריך להגיד ישר כוח כל היום ולחזק דתיששומר שבת או לא אוכל חזיר? שמירת נגיעה היא פרט בהלכות צניעות. פרט 1. הפרט ה-1 הזה הוא חלק ממכלול שלם של הלכות שרוח הדברים שלהם - בן ובת אמורים להקשר אחד לשני רק לצורך חתונה, ואדם לא אמור להתעניין מה קורה בתוך הקשר הזה של החבר שלו ואשתו. לכן לא מסתכלים, לא נוגעים, לא שומעים אפילו שירה, לא רואים שיער של אישה נשואה, לא מתענינים בשלום אשה, ולא מרבים איתה בשיחה...
בגדול אבל - אתה צודק שצריך לענות בצורה מחזקת ופחות לתקוף. המטרה שלי לא היתה לתקוף אלא לאפס...

דווח על תגובה לא ראויה
16.08.2007

2. דבריך חד משמעיים מדי במקום שאין לזה הצדקה (יעקב_י)

וכי מה רע בכך שאם יש ביניהם כדי קשר לנישואין שינשאו בעוד שנה ומעט?

קשרים כאלו הם אפשריים. ואינני רואה הצדקה לבטלם בהינף מקש. מילא אם היה מדובר בילדים בני 14 שאז אין סיכוי רב שקשר כזה יבשיל לכדי נישואין...
מכל מקום אני חושב וכך אני מבין את העניין של חברה מעורבת לכתחילה, שחלק מהתכלית של קשרים כאלו הוא להכין את הפרט לקראת חתונה וחיי נישואין. הכרות כזו היא אבן דרך בדרכו של האדם לשלמות שבנישואין!
תגובת הרב
אולי אתה צודק: אם חברה מעורבת היא לכתחילה... אבל לרוב רובם של הפוסקים - היא לא!!!
ואם כן, כל הקשרים בין בנים ובנות שלא בזמן שהם מתכוונים להתחתן אלא לפני כן (כמו השנה ומעט שהזכרת) אינו מותר בכלל הלכתית - גם לדעת הרב שרלו חברות היא אסורה, והיא גם לא מומלצת בכלל בתכלס. לפירוט - אתה יכול לפנות אלי באי מייל.

דווח על תגובה לא ראויה
19.08.2007

3. "הרהורי עבירה קשיא מעבירה" (מדינה עברית)

חשבתי ש"מחשבה רעה אין הקב"ה מצרפה למעשה".
תגובת הרב
אבל זה לא כל כך קשור. מחשבה רעה - הכוונה כשאני מתכנן לעשות למישהו דבר רע, הקב"ה לא מחשיב אותה כאילו הוא כבר עשה את הדבר הרע הזה.
לעומת זאת, הרהורי עבירה הם מחשבות שלי על עבירות ולא על היזק לאחר כגון מחשבות על נשים וכו´.

דווח על תגובה לא ראויה
20.08.2007

4. זה כל כך חזק!!! (סוד כמוס)

דווח על תגובה לא ראויה
22.08.2007

5. יקיר.. (בת 19)

בדרך כלל אני מתחזקת מהתשובות שלך (ובכלל של שאר החברים המקשיבים) ואני מאוד מעריכה את החסד העצום שאתם עושים.
אבל, אני חושבת שהפעם יש בעיה עם מה שכתבת..
אני מסכימה עם התוכן של התשובה שלך. אבל אני חושבת שיש בעיה עם הצורה והאופן שכתבת.
אני חושבת שממש צריך להיזהר עם מה שכותבים,וצריך נורא לשים לב גם ל: איך כותבים!
הנערה הזו נמצאת גם ככה במצב מסובך וקשה, וזה שהיא אזרה אומץ לכתוב לכם מכתב, זו כבר התקדמות, והיא מבינה ויודעת שיש בעייתיות בעניין,(שהרי אחרת היא לא הייתה פונה אליכם לייעוץ...), ולכן- אני חושבת שזה לא היה נכון לענות לה בצורה כזו. (ואולי זה אף יזיק, ויגרום לה ליאוש, חס ושלום).
אני חושבת שהייחודיות המדהימה שלכם- חברים מקשיבים- היא זו שמביאה לכ"כ הרבה בני-נוער (שכ"כ הרבה ממנו נמצאים במצב כ"כ קשה לפעמים) לכתוב לכם ולפנות דווקא אליכם.
אנחנו לא פונים לרבנים, כי לא תמיד הם מייעצים בפירוט ובהבנה. אנחנו לא פונים למורים, כי רבים מהם- במקרה הטוב, לא מבינים, ובמקרה הפחות טוב- גם מתקיפים אותנו. אנחנו לא פונים להורים- כי גם הם לא מבינים אותנו.
ואנחנו פונים דווקא אליכם- כי אתם מדהימים,אתם מקשיבים, ומבינים, ותומכים, וכ"כ מחזקים, ובעיקר: מאמינים בנו. ולחלק מאיתנו- מהנוער, אתם גם האנשים היחידים (!!!) שמצילים אותנו. ולכן- דווקא מהתשובה היחידה הזו, התאכזבתי.
אני יודעת שאתה בנאדם, וזו טעות חד-פעמית, אבל אני הייתי מציעה לתקן זאת.
אני ממש מקווה שלא פגעתי בך.
ותודה רבה לך הכל!!! ויישר כוח עצום על כל ההשקעה שאתה משקיע פה.
תגובת הרב
כבר מישהו העיר על זה, והסכמתי בגדול עם ההערה, ובכל זאת הוספתי עוד מבט... ועובדה שיש מי שכתב שזה דווקא חזק - אז כנראה יש אנשים שזקוקים לקצת זעזוע לפעמים, למרות שאת צודקת שכעקרון זה לא דרכם של חברים מקשיבים וגם לא שלי...

דווח על תגובה לא ראויה
26.08.2007

6. יקיר אתה בן אדם טוב! (מזה משנה?!)

בניגוד לתגובות פה אני לא חושב שיקיר צריך להצטער, כל מטרתו בכלל באתר ובפרט בתשובתו פה היא לעזור לרומם אנשים משאול לעזור באמת מאכפתיות וכו´, הוא משקיע בזה הרבה זמן באמת מרצון טוב!
אבל!!!!!! יש פעמים שבשביל לעזור לא צריך לחבק וללטף ולהגיד כמה שהתורה זה דבר נחמד שמסתדר לכולם כי זה לא תמיד טוב, פעמים צריך אדם לחטוף זעזוע כלשהו להתעורר ולחזור למוטב.
אם היה יקיר מעודד אותה וכו´ והיה מציע פתרונות וכו´(הוא כתב אותם בסוף) היתה רואה בזה הנערה הצדיקה (באמת, לא בציניות - שהרי עומדת היא במצב קשה ומתגברת) את מעשיה כנכונים וטובים, אולם אין זה כך. מעשה זה פגום משורשו, הייתי במצב מאוד דומה היה קשה ועד שקראתי את התגובה חשתי שאני גיבור, וכעת הבנתי שמזערתי את נזקי ולא יותר מזה... ישר כח יקיר ושנזכה לקרוא לך ה-ר-ב יקיר במהרה צריכים אנשים כמוך בציבור שלנו!
תגובת הרב
נראה לי ש"עברת" על דברי חז"ל "מקצת שבחו לפניו"...
אגב, אין בכוונתי להיות רב. עצות טובות אפשר לקבל אפילו מהחשמלאי שלך או מנקה הרחובות...
(גם בזה אינני מתכוון לעסוק...)

דווח על תגובה לא ראויה
06.04.2008

7. יפה מאוד (אביעד)

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

ליצמן צילום: פלאש 90

ליצמן: לא חרגתי כהוא זה מהנחיות משרד הבריאות

קרא עוד