ויקיפדיה

לכבוד הרב דוד צוקרמן

השאלה שלי האם מותר לי להשתמש באתר האינטרנט של ויקיפדיה http://he.wikipedia.org/wiki/עמוד_ראשי

הבעיה שיש בזה היא שהאתר נכתב על ידי אנשים יהודים ומן הסתם כמה מהערכים נכתבו בשבת על ידי יהודים אז האם במצב הזה מותר לי להשתמש באתר??? ולהנות ממנו???

תוכן התשובה:

שאלה זו אינה אינה מתייחסת רק לשימוש באתר אינטרנט שייתכן ועובדים בו בשבת, אלא לדאבוננו לדברים רבים אחרים. אמנם מפעלי מזון העומדים תחת השגחה, חלק מן ההשגחה קשור לאי עשיית מלאכה בשבת, אולם מוצרים אחרים לא תמיד נעשו במפעלים שומרי שבת.
ולתשובה – אעתיק מתוך השולחן ערוך, או"ח סימן שי"ח סעיף א: "המבשל בשבת (או שעשה אחת משאר מלאכות) במזיד אסור לו לעולם, ולאחרים מותר למוצאי שבת מיד, ובשוגג, אסור בו ביום גם לאחרים, ולערב מותר גם לו מיד".
אז אתה יכול להצטער על חילול השבת ולהשתמש באתר.

התשובה התקבלה מהרב דוד צוקרמן,
יג בכסלו התשסז
,
04 בדצמבר, 2006
לקריאה נוספת
05.12.2006

1. שאלה (א´)

יש לי חבר חילוני שמנסה לפתח פרוייקט מיוזמתו והפרוייקט הזה אמור בע"ה גם להשתלם מבחינה כלכלית בהמשך. הוא בקש ממני לעזור לו. ידוע לי שהוא משקיע עבודה בפרוייקט גם בשבתות. האם לפי התשובה שלך מותר לי להמשיך ולשתף איתו פעולה או שבכל זאת יש עם זה בעיה?
תגובת הרב
שאלתך אינה זהה לזו שעניתי עליה. השאלה הקודמת היא אם מותר להנות ביום חול מדבר שנעשה בשבת. אתה מוסיף ושואל אם מותר להיות שותף בפרויקט שחלקו נעשה על ידי חילול שבת. שאלה זו הרבה יותר כבדה משום שהיא מורכבת ממספר בעיות. אם ללא עזרתך הפרוייקט לא יצא לפועל, הרי שעצם עזרתך גורמת לחילול שבת ובמקרה זה נראה שעליך לא לשתף פעולה. אם חברך יכול גם להמשיך לבדו או למצוא עזרה ממקום אחר, עזרתך אינה מעלה ואינה מורידה מחילול השבת, ואז יש מקום אולי ובקושי לשקול היתר, וגם במקרה זה יש תנאים מגבילים. אני עוצר בשלב זה משום שהנושא מסתעף, אין לי יכולת להרחיב, ודאי לא מעל במה זו. אוסיף עוד שני דברים.
1. הנושא שהעלית קיבל סקירה מפורטת בקובץ "תחומין" כרך י"ב עמוד 399 במאמר "שותפות עסקית עם מחללי שבת" של הרב ישראל רוזן.
2. על מנת לקבל תשובה הלכה למעשה, עליך לפנות לרב שיברר את הפרטים מצידיהם השונים וידון בהם עם השלכותיהם השונות.

דווח על תגובה לא ראויה
05.12.2006

2. מה לגבי חשמל בשבת? (אלמונית)

תשובת הרב מתיחסת לשימוש ביום חול בדבר שנעשה בשוגג בשבת.
מה לגבי שימוש בחשמל? השימוש נעשה בשבת עצמה ולא מיוצר בשוגג.

תגובת הרב
שימוש בחשמל בשבת הוא באמת בעיה מורכבת מאחר ונעשות בתחנות הכח עבודות שונות בשבת ואנו, הצרכנים מעוניינים להשתמש בחשמל בשבת עצמה. גם קשה לנו לתאר לנו את עצמנו חיים יום שלם, ועוד בשבת, ללא שימוש בחשמל. מובן שטיעון זה אינו מתיר את השימוש בחשמל.
על נושא זה דנו באופן מערכתי, שהרי מדובר על מדינה שלמה ולא על אדם יחיד. ההיתר שעל פיו משתמשים רוב מכריע של הציבור בחשמל, הוא הצורך לספק חשמל לצורך פיקוח נפש. כיון שאנו תלויים היום כל כך בחשמל, אי אפשר לתאר טיפול בחולים ושמירה על בטחון ללא חשמל. המקומות אליהם צריך להגיע חשמל בהיתר זה של פיקוח נפש מפוזרים בכל חלקי הארץ כך שלא מעשי למקד אספקת חשמל לאיזורים מסויימים. לכן כל מי שנמצא "בדרך" וזה כל תושבי המדינה יכולים להשתמש בחשמל מאחר והמלאכות שנעשות, נעשות בהיתר זה של פיקוח נפש.
על תשובה זו אפשר עדיין לשאול, ובמיוחד מי שאינו בקי בהלכות שבת לפרטיהן, ולמי שאינו בקי בענייני חשמל וייצורו וסדרי העבודה בתחנות הכח. לכן אני חוזר שישבו גדולי תלמידי החכמים, בפניהם הובאו הנתונים של נושא החשמל והם הכריעו כפי שהכריעו. רוב פוסקי דורנו הכריעו להתיר שימוש בחשמל בשבת. החזון אי"ש הכריע לאסור, ואכן רבים נמנעים בשבת משימוש בחשמל המגיע מרשת החשמל הארצית, ומשתמשים בביתם במצבר או בגנרטור, והגרח"ד הלוי בספרו "מקור החיים" מגדירם חסידים ואנשי מעשה.

דווח על תגובה לא ראויה
05.12.2006

3. יש עוד הרבה אתרים שנכתבו בשבת (נדב)

מה אתה מחפש בעיות? אתה רוצה להחזיר בתשובה את כל העולם???
הכסף שלך לא שובת בשבת. להזכירך, גם החמצן שאתה נושם מוחלף (על ידי העצים) גם בשבת, רוצה להחזיר גם אותם בתשובה? או שאולי לא תשתמש בו...
תגובת הרב
ואף על פי כן אשתדל לענות בנימוס.
השואל לא דיבר על החזרת אחרים בתשובה, אלא אם מותר לו, כאדם שומר תורה ומצוות, להשתמש במלאכה אסורה שנעשתה על ידי יהודים בשבת. וכפי שאתה רואה בתשובה, יש לשאלה זו התייחסות בהלכה. ההתייחסות לשאלה היא מן התנאים, דרך הראשונים והאחרונים ועד פוסקי דורנו. באשר לחמצן שאינו שובת (אין למקרה מעניין זה התייחסות בפוסקים...), האמת היא שגם מלאכה שהתחיל בה יהודי ביום שישי ולאחר מכן היא ממשיכה באופן אוטומטי בשבת זוכה להתייחסות הלכתית. לשמחתך מלאכה כזאת מותרת חוץ ממקרים מאד מסויימים.
באשר לכסף שאינו שובת, זו אכן בעיה לא פשוטה. הרב ישראל רוזן במאמר שהוזכר בתשובה המקורית מתייחס לבעיה זו ומביא מספר פתרונות. אבל גם עם הפתרונות צריך לשים לב שלא בכל מקום אפשר להשקיע כספים בגלל עבודת שבת שנעשית על ידי יהודים באיסור.
ולשואל הראשון: אני רוצה לחזק אותך במה שאומר הרמ"א בתחילת שולחן ערוך אורח חיים: "ולא יתבייש מפני בני אדם המלעיגים עליו בעבודת השם יתברך". חזק ואמץ!

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

ח"כ כהנא במליאת הכנסת  צילום: Olivier Fitoussi/Flash90

עימות בין קרעי לכהנא: "אתם הממשלה"

קרא עוד