הסכם קדם נישואין

בס"ד

כבוד הרב שלום וברכה,

שאלתי מתחלקת ל-2:

1. אני מאמינה כי תורתנו היא תורת חיים, תורה מוסרית וצודקת. מזה זמן רב קשה לי הסוגיה של מתן גט. אני לא מבינה מדוע כל עוד הבעל איננו מסכים לתת גט לאשתו-היא איננה "משוחררת" הרי היא אדם בפני עצמו היא לא רכוש של הבעל. לצערי שמעתי סיפורים רבים מדי על גברים שמנצלים כוח זה(שניתן להם בעצם במסגרת ההלכה)ונוקמים באשה וכך האשה מוצאת את עצמה לכודה ואסורה במשך שנים רבות. אני יודעת שבתורה יש חוקים שאיננו יכולים לדעת את טעמם,אך בעניין זה אני באמת מתקשה להבין מדוע ניתן לגבר כוח כזה, קשה לי להתחמק מהמחשבה שהאשה מופלית לרעה . אומנם בעבר היו מכים את הבעל עד שהיה נותן גט אך כיום לא עושים זאת, אז מדוע אם כן לא מוצאים אמצעי לחץ שווה משקל למתן המכות (יש גברים שגם מאסר, קנס וחרם לא גורם להם לתת גט).רציתי באמת ובתמים לקבל תשובה על כך כי עניין זה מטריד אותי זמן רב. זה מוביל אותי לשאלתי השנייה:

2. לאור המקרים הקשים של המסורבות והעגונות הוצע הסכם הנקרא "הסכם קדם נישואין" אני יודעת שהדעות בנוגע להסכם זה חלוקות ורציתי לדעת מה דעת הרב על כך, האם יש מניעה הלכתית לחתום עליו? .

אשמח לקבל תשובות לשאלותיי הן נשאלות מתוך רצון אמיתי לדעת ,

תודה רבה,

מיקי

תוכן התשובה:

1.את צודקת לחלוטין בשאלה. במשך דורות רבים אכן חכמים דאגו שלא יהיה כדבר הזה בישראל, וכאשר הגיעו למסקנה שעל הגבר לגרש את אשתו, הם מצאו דרכים הלכתיות להכרחי אותו לתת גט. לצערינו במהלך הגלות ובעיקר מאז המוסד המרכזי של עולם ההלכה סנהדרין נתבטל, אין כח מרכזי שמקובל על כולם שיוכל לקבל החלטות בנושאים כאלו , רבו המחלוקות וכתוצאה מכך החששות וממילא החומרות. יש גם בימינו אפשרות לעשות כל מיני דברים גם כשאין סנהדרין כגון נישואין על תנאי וכדומ', אך יש אגפים בציבור הדתי שמתנגדים לכל הצעה לפיתרון. הרבה פעמים ההתנגדות היא תוצאה של החשש מהרפורמים, שהוליד את האימרה של החתם סופר ש'חדש אסור מהתורה'. זה עצוב מאוד, ואכן יש נשים שסובלות מכך. אני מקווה שיקום גדול אמיץ שיצא נגם הזרם הזה , אך כרגע לא קם מישהו כזה.
2. גם זה אחד הפתרונות שהוצעו, וכם הוא שנוי במחלוקת ולא מוסכם על כולם. תעשי חיפוש ותמצאי שכבר התיחסתי לכך.

התשובה התקבלה מהרב צבי יניר, מנהל מדור גיור בנתיב המרכז הלאומי לזהות וגיור
כב בתמוז התשסז
,
08 ביולי, 2007
לקריאה נוספת
09.07.2007

1. הגבר הוא המופלה לרעה (ניסים כהן)

לפי הסטטיסטיקה האחרונה של הנהלת בתי הדין הרבניים ישנם יותר מסורבי גט מ"מסורבות".
הגבר מופלה לרעה בעוד הרבה תחומים כגון:
משמורת ילדים בה הילדים עוברים אוטומטית לאם גם בנים ללא קשר לגילם או להלכה האומרת שבן הולך עם אביו בנסיבות רגילות.
הרכוש לא מתחלק על פי ההלכה בה כל הרכוש הנצבר במהלך הנישואין הולך לגבר וגם נהנה מפרות נכסי מלוג.
בפועל הרכוש מתחלק באופן שיוויוני בין הגבר והאישה ושוב בניגוד להלכה.
ע"פ הלכה הגבר זן את ילדיו עד גיל 6 ולא עד גיל 21 כפי החוק הישראלי ובודאי לא לפי תקנות תש"ד שהינם בבחינת "חדש אסור מן התורה (בדין צדקה מגיל 6 מחוייבים 2 ההורים)זאת ועוד האפליה זועקת כאשר נלקח מהגבר רכושו שבהתבסס עליו הוא אמור לזון את ילדיו .
בנוסף לכך ישנם מתוך 170 הנשים "מסורבות הגט" סחטניות ה"יורות לעצמן ברגל".
לא אוסיף את עניין האפליה ברמת זכויות מדינה ותלונות במשטרה.
תגובת הרב
אך זה לא קשור לעצם חיוב הגט שיש נשים אומללות שאין להן פיתרון. כל מה שאתה אומר קשור לכל מה שמסביב לגט. ברור שתמיד היהיו גם נשים סחטניות , זה עדיין לא מצדיק לאמלל אחרות.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

נתניהו. ימשוך את הבקשה לחסינות? צילום: פלאש 90. הדס פרוש

הערכה: נתניהו ימשוך את בקשת החסינות

קרא עוד