דיניאבלות לנכדים

מה הם דיני אבלות הנוהגים בנכדים

תוכן התשובה:

שלום וברכה!

אין דיני אבלות לנכדים. יש נוהגים להתאבל קצת עם ההורים ,אך אין זה מן הדין בימינו. נוהגים שבזמן השבעה הנכדים לא הולכים לחתונות ושמחות.

בברכה,

חיים דב בריסק, צוות ישיבת הר עציון

התשובה התקבלה מישיבת הר עציון,
ז בסיון התשסז
,
24 במאי, 2007
לקריאה נוספת
24.05.2007

1. דיני אבלות לנכדים (רחל )

הר ליכטנשטיין פעם היה אצלנו בשבעה וכמדומני שאמר שיש מקום שבו חלים דיני אבלות על הנכדים לחצי הראשון של השבעה
תגובת הרב
אני צריך לשמוע את הדברים מהרב ליכטנשטיין ולא שמעתי. ע"פ הגמרא יש מקום לחייב באבלות את הנכדים, אך ראשונים פסקו שלא נוהגים כבר כך. וכך נפסק ברמ"א. אמנם מובא בפתחי תשובה שמי רוצה להתאבל עם אדם המתאבל, רשאי.

דווח על תגובה לא ראויה
24.05.2007

2. מקור (אלעד)

הרמ"א ביורה דעה סי´ שעד´ סעיף ו´ מביא שיש עניין לפסולי עדות של המת (הש"ך מסייג דווקא מחמת קורבה) לנהוג מקצת מנהגי אבילות עד שבת ראשונה
תגובת הרב
הרמ"א כתב בפירוש והאידנא ( בימינו ) נוהגין להקל באבלות זה של המתאבלים עמו, דאין זה , אלא משום כבוד המתאבלים ועכשיו נהגו כולם למחול. וכן נוהגים האידנא ( היום ) שלא להתאבל כלל עם המתאבלים ( רא"ש והרמב"ן ) וכל המחמיר בזה אינו, אלא מן המתמיהים ( הגהות מיימוניות )ש"ך- ואל נראה כמכבד אותם , אלא כלועג להם. ואח"כ רמ"א כתב את הדברים שהבאת. ובהמשך: וכל זה רק אם היה אצל מיתה או בשמועה קרובה , אחרת אין שום מקום לאבלות הזאת.
כלומר יש שני מנהגים - המחמיר והמיקל וידוע הכלל באבל הולכים אחר המיקל. אמנם הרמ"א פסק ע"פ הרא"ש מי שרוצה להתאבל עם אדם רשאי. ש"ך כתב על זה דווקא אם מתאבל באמת עמו , אבל אם רק עושה כך בפני האבל וכאשר אין אבל לא נוהג, הרי הוא לועג לאבל ואסור לו להתאבל.

לגבי הדין שכתב רמ"א והבאת "עד שבת ראשונה" הב"ח כתב שלא נכנסים לסעודת מצווה. זה כתבתי בגוף התשובה. וכתב עוד רמ"א שלא מתרחצים בחמין ולא משנים קצת בגדיהם. על זה כתב הש"ך שלכבוד שבת מחליפים בגדים וחופפים ראש בחמין ואין מחמירים בזה.
כאמור, כל זה מנהגים של המחמירים, אך מעיקר הדין כתב רמ"א שלא צריך להתאבל כלל וזה בדיוק מה שכתבתי והוספתי שאפשר להתאבל בדברים מסויימים.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

x
בדיקה במעבדה. ארכיון  צילום:  Yossi Aloni/Flash90

עוד 10,000 בדיקות ביום: נחתם הסכם שיגדיל דרמטית את היקף אבחון הקורונה

קרא עוד