שאל את הרב

דבר תורה לפרשת 'ויחי'

חברים מקשיבים 04/01/12 15:23 ט בטבת התשעב

שאלה

בפרשתנו מתואר (פרק נ', פסוק כט' ואילך), שיעקב אבינו הרגיש שמותו קרב והזדרז להשביע את יוסף לקבור אותו בארץ ישראל, לומר לילדיו את אשר יקרה להם באחרית הימים וכו'.

הפרשנים השונים מתייחסים לשאלה כיצד ידע יעקב שמותו קרב? וכי מניין לו ידיעה זו?

תשובות שונות נאמרו בדבר, ונפלאה תשובתו של בעל ה'אור החיים', רבי חיים בן עטר, שממשיל משל לחיי האדם:

משל למלך שנתן לעבדיו אבנים טובות ומרגליות כדי שיחתכו אותן בצורה הרצויה, ינקו אותן וכו'. לכל עבד נתן המלך מספר עצום של אבנים טובות, כחמישים אלף אבנים, ונתן לו תאריך רחוק שעד אליו מוטל על העבד לסיים את כל עבודתו על כל האבנים. כאשר תמו ימי העבודה קרא המלך לעבדיו וגילה שהיו שאכן עשו את עבודתם נאמנה, אך הם היו המיעוט. רוב העבדים לא טרחו לעמול. בזמן תחילת העבודה חשבו רוב העבדים שיספיקו לעשותה בהמשך והתעצלו מלהתחיל, וכאשר קרב תום הזמן התייאשו מלהצליח ומתוך תחושה שבכל מקרה לא יצליחו לא עבדו ברצינות. כעס המלך על רוב העבדים והענישם, אבל גם הפיק לקח – בפעם הבאה הוא נתן לכל עבד פחות אבנים, כארבעים אלף אבנים, אבל גם פחות זמן לעבודה. כך, חשב המלך, יהיה קל יותר לעבד לזכור שיום הדין, יום איסוף האבנים והבדיקה האם עשה העבד את עבודתו, קרב ובא, וממילא הוא יצליח יותר במשימתו. אך אבוי, גם בפעם הזאת לא הצליחו העבדים, ושוב חזר אותו התהליך של ענישה לרוב העבדים וחלוקת תפקיד קטן יותר לזמן קצר יותר בסבב הבא.

והנמשל ברור.

בדורות הראשונים היו נשמות גדולות עם תפקידים גדולים ולכן גם אורך החיים היה גדול יותר מהנמצא בימינו בצורה משמעותית. במהלך הדורות, על מנת להקל על עבדיו לעמוד במשימה ולזכור את יום הדין הקרב, מיעט הקב"ה את ימי האדם וכן את גודל הנשמות. לכן היום אנחנו לא רואים אנשים 'גדולים' ומיוחדים, עם כוחות מדהימים כמו שהיו בעבר, עם שנות חיים ארוכות וכו'.

ואיך זה קשור ליעקב אבינו?

יעקב אבינו, שהיה ערני מאוד ומחובר מאוד לנשמה שלו ולתפקידה בעולם, הרגיש כאשר תפקידו בעולם עומד להסתיים. כאשר הגיע אליו הרגשה זו הוא ידע שהוא עומד למות, שהרי אורך חיי האדם תלוי בגודל הנשמה ותפקידה.

יהי רצון שנזכה לעמוד במשימה שהקב"ה נותן לנו, לנצל כל יום כראוי, ולזכות להוסיף ולהאריך ימים ושנים, לזכות מחדש באמונו של המלך ולהצליח לקבל תפקידים גדולים ולעמוד בהם!

ואגב, א

תשובה

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר