גרביים לנשים ונגיעה ברגליים

שלום,

אני לובשת גרביים מצד מנהג בנות ישראל ולא מצד אלה הסוברים שזה השוק.

רציתי לדעת:

א. אם אני נוגעת מהברך ומטה: האם אני צריכה ליטול ידיים?

ב. האם מותר לראות את כף הרגל?

ג. האם אני צריכה ללבוש גרביים גם ליד אחים שלי?

תודה רבה, אפרת

תוכן התשובה:

א. כן אך אם אין מים ניתן לשפשף בחול או מספיק אפילו בבגדים .

ב. השולחן ערוך (או"ח סימן ע"ה) כתב שכל מקום מגולה באשה שדרך לכסותו, אפי' פחות מטפח - יש לכסות ואין לקרות כנגדו קריאת שמע. והב"ח כתב שמקומות שרגילות הנשים ללכת יחפות - מותר לקרות כנגדן ק"ש. ובשו"ת מנחת יצחק (חלק ו' סימן י') הסביר שלמעשה, כך לגבי כפות הרגליים יש שנהגו לילך יחפות. אך הרגל צריכה להיות מכוסה. על כן נראה כי הדבר יהיה תלוי במנהג במקום. נראה מדבריהם כי אם החצאית אינה ארוכה דיו, על אף שהיא מכסה את הברך יש צורך בכיסוי עד הקרסול . אבל המשנה ברורה כתב במפורש כי כאשר החצאית מכסה את הברך אין צורך בגרביים ועוד כתב הרב משה פיינשטיין כי ישנה חלוקה ע"פ מקום שנהגו ובציבור הדתי ניתן לומר על דרך הרוב כי לא פוסקים ללכת עם גרביים ובמקומות מסויימים שרוב הציבור הולך כך יילכו ע"פ מרא דאתרא . לא כל נושא הלכתי פוסקים בו ע"פ הכלל של מקום שנהגו, אך יש לנו לסמוך בעניין זה על הרב פיינשטין שהשתמש בזה בנושא זה .
ג. לא. אלא א"כ נהגו להחמיר בזה במקום מגוריכם.

אשרייך על דאגה גדולה זו לשמירת הטהרה והצניעות בישראל ולוואי ונצליח להגדיל ולהאדיר תחום זה במקומותינו .
כל טוב ובשורות טובות .
ג'

התשובה התקבלה מצוות ישיבת פתח תקוה,
כה באב התשסו
,
19 באוגוסט, 2006
לקריאה נוספת
13.03.2011

1. גרביונים... (מיכל)

בס"ד

שלום רב לשואלת,
אני ברוך ה´ מתחזקת וגם לי הייתה תקופה שהיה לי בעיה עם הגרביונים לא ידעתי והיה לי מאוד קשה,שאלתי וביררתי הרבה,ואני רוצה להגיד לך שלבישת גרביונים זו חובה ! זו ממש לא החמרה,זו לא מידת חסידות וכל זה,זו חובה,תחשבי נשמה,גבר מסתכל לך על הרגליים,זה צנוע שהוא מסתכל? זה בסדר שרגלייך יהיו חשופות?,אני לא מקבלת את הטענה שזה לא מקום שנוהגים לכסות,הרי אם זה מקום שלא נוהגים לכסות,אז בעוד כמה שנים יאמרו שהמרפק זה לא מקום שנוהגים לכסות!,בקיצור גרביונים זו חובה !,נשמה זה משפיע על היראת שמיים שלך זה מגדיל אותך זה צנוע,כמה שאת יותר צנועה יש לך יותר יראת שמיים ! אני יודעת שזה קשה גם לי היה מאוד קשה בהתחלה ואז התחלתי לשים אותם כמה פעמים בשבוע,לאט לאט ואז כבר נשארתי איתם ברוך ה´! כשאת שמה אותם לאט לאט את כבר לא יכולה להוריד אותם את מרגישה שזה מגן עלייך שאת צנועה וטוב לך !אני נותנת לך קישור לאתר בו בחורות שאלו על לבישת גרביונים והאם זו חובה ,הרב השיב להם,הנה הלינק http://www.orlanoar.com/?nav=send

בהצלחה צדיקה !
תגובת הרב
ככל מחלוקת בהלכה, גם בנושא זה יש מחלוקת. המשנה ברורה היא דעה מספיק משמעותית וחשובה בעולם ההלכה, שניתן בוודאי לסמוך עליה.
בציבור שלנו רבות נוהגות ללכת ללא גרביים, וכיוון שכך אין בכך דבר לא צנוע ולכן הדבר מותר לכתחילה.
גם התוספות פסקו על כך שנשים יכולות לשים מאכלים לפני גברים, נניח בסעודה, למרות שלפני תקופתם הדבר היה נחשב לא צנוע. האם מישהי תעלה היום על דעתה שיש משהו לא צנוע בכך שיש לזוג שיושב במסעדה מלצרית (בהנחה שהיא לבושה בצניעות)?
חלק הלכות צניעות אינן תלויות במנהג המקום ושינויי התקופה, וחלק אחר כן. כיסוי קרסולי הרגליים נמצא בחלק השני.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

הרב גרשון אדלשטיין צילום: אהרן קרוהן, פלאש 90

"תפילה במניין זה חטא": ראש ישיבת פוניבז' בסרטון חריף

קרא עוד