סגור

גם רבנים צריכים לחזור בתשובה?

שלום הרב

השאלה שלי לא קנטרנית למרות שזה נשמע כך.

השאלה היא אם גם רבנים צריכים לחזור בתשובה מחטאים גדולים, או שיש להם רק חטאים קטנים.

אם יש חטאים גדולים, אפשר לדעת מהם בדרך כלל (נגיד בציונות הדתית והחרדים)?

והאם זאת חובה ממש יותר מאנשים פשוטים.

תודה

תוכן התשובה:

שלום

גם רבנים חוטאים בחטאים גדולים.

נראה שיש שלושה חטאים גדולים בקרב הרבנות הציונית, המעיבים עלינו כלפי שמיא-

שנאתנו היוקדת לאחינו החרדים, מתן תשובות הלכתיות באופן לא תורני השם את המוסר לפני ההלכה גם בשפה וגם בתוכן, ומיעוט העיסוק בגמרא בעיון רציני.

שנאת החרדים היא דבר ידוע ומן המפורסמות שלא צריכים ראיה. אחדות ישראל שלנו היא רק עם החילונים, ולא עם החרדים הנחשבים בעיני חלקנו לאנשי חושך (כמובן בטעות). רבים מכחישים זאת, אך אנו סולדים מחרדים, לחרפתנו.
פסיקת ההלכה שלנו רדודה ומעוקרת לא פעם, רבים אינם עונים לשאלות כראוי, אלא נותנים תשובות ללא מקורות וללא ראשונים ואחרונים, ובמקום זה מדברים על מוסר ותחושות ולפי זה מכריעים הלכות.
הרבה רבנים ציוניים (לא כולם) אינם יכולים לשאת ולתת בגמרא בעיון עם ראשונים ואחרונים, ובמקום זה עסוקים בעיקר בעולם הדעות והפוליטיקה והאתיקה וכד'. כך שהמילה 'רב' כבר אינה מקבילה הכרחית למילה 'תלמיד חכם' לצערנו.
פעם היה כנס רבנים והגר"א שפירא אמר שם בנאומו 'רופא צריך להיות ת"ח, מדען צריך להיות ת"ח, אבל לא לשכוח שגם רב צריך להיות ת"ח...".
ובדידי הוה עובדא, כמה פעמים פגשתי רבנים ומשניסיתי לעיין איתם בסוגיא בגמ' בעיון שאינה אליבא דהלכתא, מילאו פיהם מים ועברו נושא לענייני מוסר ודעות.

אמנם יש שאינם כך, אך הרבה מאיתנו חוטאים בזה ואכן צריך לחזור בתשובה, וודאי יותר מאנשים פשוטים שכן הקב"ה מדקדק עם צדיקים כחוט השערה.

כמובן לעולם החרדי יש כפל כפליים בעיות וגם חילול השם, וגם שם הלוואי שיחזרו בתשובה. אינני מאמין בעולם החרדי ולכן לא לי הפריוילגיה לפרוט את חטאיהם. שאל על כך רב חרדי.

העולם החילוני מנותק מעולם התורה המחייב, ולכן עליו אין מה לדבר.

כל טוב

התשובה התקבלה מהרב ברוך אפרתי, רב קהילה באפרת ויו"ר רבני 'דרך אמונה'
כא בחשון התשעג
,
06 בנובמבר, 2012
לקריאה נוספת
08.11.2012

1. חלק מהם חוטאים גם בהכללות (מכליל )

דווח על תגובה לא ראויה
08.11.2012

2. תגובה (אריאל)

דווח על תגובה לא ראויה
08.11.2012

3. למדתי בהר עציון ולא נתקלתי ברב שלא יודע ללמוד (נחום)

גם בכולל בבר אילן למדתי מפי ת"ח גדולים באמת.
תגובת הרב
אכן בהר עציון ובישיבות מסויימות אחרות יש ת"ח גדולים ב"ה. אך לעומתם יש הרבה מאד מקומות שאין תלמידי חכמים אמיתיים, ועל דא קא בכינא

דווח על תגובה לא ראויה
09.11.2012

4. אכן חטאים גדולים! (שלמה)

דווח על תגובה לא ראויה
09.11.2012

5. מסכים ()

דווח על תגובה לא ראויה
09.11.2012

6. יישר כוח הרב ברוך (משה רט)

דווח על תגובה לא ראויה
09.11.2012

7. שאלה ועוד (ראובן)

סלח לי הרב, מדוע עולם התורה צריך לישר קו עם העיון הליטאי שבנוי על העמדה של סוגיה על הבנה שגויה ולנסות ולבחון מדוע אי אפשר להעמיד ככה. העיון הזה קם כתגובה ללימודים הגבוהים בתנועת ההכלה ונועד להראות שגם בתלמוד צריך פילפלים וחריפים. ב"ה בשאר עולם התורה שיטת הלימוד היא שונה ואפילו העיון הטוניסאי המפורסם שונה בתכלית. מדוע אתה לא יוצא בקריאה להחיות ממסורות לימוד תלמוד שנשכחו כמו שיטת המקובלים הספרדים (שדומה מאוד לשיטת ´תורת ארץ ישראל´ של הרב ויצמן המבררת את הקשר של ההגדה והסוגיה המשולבות יחד ממקורן בתורה. רוב עולם התורה היהודי נהג ללמוד אליבא דהלכתא ממזרח איראן ועד המערב של המגרב, רק העולם הליטאי שונה.
מדוע שנזניח את עסקי השעה בתורה שזועקים להכוונת התורה?
"מה נענה ביום תוכחה אם התרשלנו מן העיון הזה והנחנו דבר שהוא כל כך מוטל עלינו שהוא עיקר מה ה´ אלהינו שואל מעמנו. היתכן שייגע ויעמול שכלנו בחקירות אשר לא נתחייבנו בם, בפלפולים אשר לא יצא לנו שום פרי מהם ודינים אשר אינם שייכים לנו, ומה שחייבים אנו לבוראנו חובה רבה נעזבהו להרגל ונניחהו למצות אנשים מלומדה?"
תגובת הרב
לא צריך ליישר קו עם חרדים. רק לעסוק בתורה בעמל עם ראשונים, כפי שהרמב"ן למד, כפי שהרב קוק למד וכפי שהרב אליהו למד. המציאות בה כיום רב אינו יודע ללמוד בעיון סוגיא עם ראשונים ולזכור אותה, ואינו פוסק הלכה מתוך עומק והכרת הסוגיה אלא מסברות ותחושות- על כך מדובר. הלכה אינה הכל, ויש לדעת כראוי סדר נשים ונזיקין ולא רק סדר מועד, וזה לכולי עלמא.

דווח על תגובה לא ראויה
10.11.2012

8. ישר כח הרב (דוידון)

דווח על תגובה לא ראויה
03.12.2012

9. הרב כתב מאמר הבהרה (משה)

דווח על תגובה לא ראויה
24.12.2012

10. יישר כוח! ()

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר