ברכת המזון

שלום הרב,

בעקבות בלבול שנוצר, רציתי לוודא עם הרב את ההלכה בבירור.

לפי אשכנז ולפי עדות המזרח (אני מודע לזה שיש חלוקה בהלכה בנדון), אם נעשה זימון בעשרה אנשים או יותר, וחלק מהמסובים מעוניינים להמשיך בסעודתם. האם מותר להם להמשיך מיד לאחר הזימון? האם צריכים לחכות עד שיסיים המזמן את ברכת 'הזן'? האם המזמן צריך להגיד את ברכת 'הזן' בקול רם?

בתודה רבה,

חובב.

תוכן התשובה:

שלום וברכה,

הנושא מבורר יפה בספר פניני הלכה ברכות, ולהלן דבריו:

...
נחלקו הפוסקים עד היכן מצוות הזימון, כלומר עד היכן צריכים המסובים לשמוע את המזמן כדי לצאת ידי חובת זימון. יש אומרים שברכת הזימון מסתיימת באמירת "ברוך שאכלנו משלו ובטובו חיינו". וממילא לפי זה, אף שטוב שהמסובים ישמעו מהמזמן את ברכת 'הזן' ויאמרו אותה עמו בלחש, מכל מקום גם אם לא שמעו ממנו את הברכה יצאו ידי מצוות זימון. ומי שהפסיק באמצע סעודתו כדי להצטרף לזימון, רשאי מיד אחר שענה "ברוך שאכלנו משלו ובטובו חיינו" להמשיך לאכול. וכך הוא מנהג ספרדים (רי"ף, רמב"ם ושו"ע ר, ב).

ויש אומרים שמצוות הזימון נמשכת עד סוף ברכת 'הזן'. וכך הורו פוסקי אשכנז. ולדעה זו, חובה על כל המשתתפים בזימון לשמוע את המזמן אומר את כל הברכה הראשונה, וכן מי שבאמצע הסעודה מפסיק כדי להצטרף לזימון, יכול לחזור לאכול רק לאחר סיום ברכת 'הזן'. ואם המזמן לא אמר את ברכת 'הזן' בקול, לא יצאו ידי מצוות זימון (תוס', רא"ש, רמ"א, מ"ב קפג, כח, בא"ח קרח ט).

למעשה, לכתחילה יש להקפיד שהמזמן יאמר בקול את כל ברכת 'הזן', וכאשר יש שם מסובים רבים, צריך שיהיה למזמן קול חזק כדי שכל המסובים ישמעוהו. ובדיעבד, אם המזמן אמר את הברכה הראשונה בלחש, יצאו ידי חובת זימון.[9]

כאשר הסעודה רבת משתתפים, וקשה למזמן להשמיע את קולו בלא רמקול, מוטב שייעזר בו כדי שהכל ישמעו אותו ויצטרפו לברכת המזון, ויתרבה על ידי כך כבוד שמיים. ואע"פ כן יזמן בקול רם כפי יכולתו, כדי שכמה שיותר אנשים יוכלו לשמוע את קולו בלא הרמקול"
***-

בברכה

יוגב כהן

התשובה התקבלה מהרב יוגב כהן, רב בישיבת הר ברכה
טז באדר התשעז
,
14 במרץ, 2017
עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

מועצת הרבנות הראשית צילום: דוברות הרבנות הראשית לישראל

בג"צ פסק: חברי הגוף הבוחר - נבחרים בלבד

קרא עוד