סגור

אלהא דמאיר ענני

שלום, יש לי שאלה בנוגע למסכת עבודה זרה כזכור לי, שאומרת להגיד "אלהא דמאיר ענני" אז השאלה היא, שכמובן שרבי מאיר היה גדול אבל היו יותר גדולים, כזכור לי רבי שמעון בר יוחאי היה רבו של רבי מאיר, אז אמורה להיות יותר חשיבות להגיד "אלהא דשמעון ענני" לדוגמה.. למה דווקא רבי מאיר?

למה הגמרא רק מציינת אותו?

תודה מראש.

תוכן התשובה:

שלום הדר,

הרבה סליחה על האיחור בתשובה. היינו בחופש רחוק מהמחשב.
ראשית, חשוב לציין שרשב"י לא היה רבו של רבי מאיר. שניהם היו תלמידים של רבי עקיבא. זאת איננו משנה את עוקץ שאלתך ומוריד מהקושי, שהרי גם רבי עקיבא וגם חבריו של רבי מאיר, וגם חכמים אחרים, לא השתמשו בביטוי הזה.
על כן שאלתך היא נכונה ומדויקת. המפרשים התלבטו בעניין – אמנם קצת מזווית אחרת לשאלתך, אבל באופן שמאוד קשור אליה. הם תמהו על כך שרבי מאיר שייך את מציאת ה', ואת מידת הרחמים ששומע תפילת האדם, לעצמו. רק באבות מייחסת התורה את מציאות ה' לאדם פרטי. זאת בגלל שכל אחד מהם גילו בעולם מידה מיוחדת של עבודה - הם הנקראים "אבות" ו"מרכבה לשכינה". על כן ההנחה הבסיסית של המהרש"א ושל המהר"ל הוא שרבי מאיר לא התכוון באופן אמיתי למה שאפשר להבין מהביטוי "אלהא דמאיר".
כל אחד הלך בפירושו כדרכו והמכנה המשותף שבפירושים הוא שרבי מאיר התכוון לומר שיש לו לסוהר הרומאי להתפלל לא-להי ישראל. נדמה לי שכוונתם היא שרבי מאיר ענה לסוהר בשפה שלו, לא בשפה "היהודית". כלומר, מקובל היה אצל עובדי עבודה זרה לחשוב ולהאמין שלכל עם, לכל משפחה ולכל אדם פרטי יש אל - אליל השומר עליו. על כן פנה רבי מאיר אל הסוהר במילים – הא-להים שלי הוא האמיתי, והוא השומר האמיתי על האדם. ובכך כמו שתירצו המפרשים הוא התכוון, בשפה המובנת לסוהר, שהוא יתפלל לא-להי עם ישראל.
בברכה, דוב ברקוביץ

התשובה התקבלה מהרב דב ברקוביץ,
יט באב התשסט
,
09 באוגוסט, 2009
03.09.2009

1. תגובה (א)

שמעתי שפירוש שכאשר אומרים אלהא דמאיר ענני
אין הכוונה לרבי מאיר
אל הכוונה לקב"ה בלבד
האל שמאיר ענני

תגובת הרב
נכון. זהו אחד הפירושים הניתנים לביטוי בגמרא. אלא שהעיקר הוא לדעתי שגם פירוש זה מבקש להרחיק את הביטוי ממה שנשמע בפשט בגלל הדברים שהבאתי בשם המפרשים. אני בעד לחפש מה שיותר קרוב לפשט שנאמןלעמדת המפרשים. זהו הבסיס למה שהצעתי.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

הד"ר מיכאל בן ארי צילום: פלאש 90, יונתן סינדל

לא בקואליציה ולא באופוזיציה: בעוצמה יהודית מלמדים איך אוכלים את העוגה ומשאירים אותה שלמה

קרא עוד