אורי גלר

האם מותר לצפות בתכונית אורי גלר

תוכן התשובה:

שלום לך,

פוסק הרמב"ם "וכל המאחז את העיניים ומדמה בפני הרואים שעשה מעשה תמהון והוא לא עשה הרי זה בכלל מעונן ולוקה". אכן, בקוסמות שאין בה אלא זריזות ידים נחלקו האחרונים האם יש בה איסור, ולמעשה נהגו הרבה להקל. אבל אורי גלר טוען שיש לו כוחות על טבעיים שבעזרתם הוא עושה מה שהוא עושה ולכן נראה שאסור לצפות בתכניות שלו, ויש בזה סיוע לדבר עבירה. בכל אופן ברור שאין שום טעם בכל זה וכלשון הרמב"ם: "ואין ראוי לישראל שהן חכמים מחוכמים להמשך בהבלים אלו".

טוביה
tsbias@actcom.co.il


התשובה התקבלה מחברים מקשיבים,
כא בכסלו התשסז
,
12 בדצמבר, 2006
לקריאה נוספת
16.12.2006

1. יש איזה ´קוסם´ דתי ()

שבא פעם לישיבה שלי (אני לא זוכר את שמו אבל הוא די מפורסם, אולי אתם מכירים אותו)
ועשה לנו קצת דברים בסגנון´ ´אורי גלר´ (כפיות, טלפתיה וכו´) אבל לפי מה שכתוב כאן זה לא בסדר, אבל מצד שני הוא דתי, אז אני מסיק מכאן ש: או שאורי גלר מבלבל ת´שכל ואין לו שום כוחות על-טבעיים, אלא, כנראה שהוא יודע לעשות דברים שאנשים ספורים בעולם יודעים לעשות ואינם (או שהם כן, אם באמת יש להם כוחות על-טבעיים) כישופים. או שמי שבא אלי לישיבה הוא סתם שקרן והוא לא דתי בכלל אלא מכשף. אבל, ממש לא נראה לי שאני צודק, וממש לא נראה לי שמי שבא אלי לישיבה חילוני. אבל* מאוד נראה לי שלמרות שאורי היקר וחבריו יודעים לעשות את מה שהם עושים, אין להם אפילו גרם אחד של ´כוחות על-טבעיים´ אלא הם פשוט יודעים לעשות את מה שרוב העולם לא יודע לעשות זה הכל. אם אני מאמין לו שהוא כופף כפית במחשבה, וידע על מה מישהו חושב, זה לא אומר שאני הולך להאמין לו שהוא מכשף. יש גבול להגיון....
תגובת הרב
אני אנסה להבהיר שוב את הנושא.
הקוסמים החברים באגודת הקוסמים העולמית מצהירים שאין במעשיהם שום ענין על טבעי. לכן לרוב הפוסקים אין בעיה להציג קוסמות כזו ולראות מופעי קוסמות (ובלבד שאין בהם בעיה של צניעות).
אורי גלר טוען שהקוסמות שלו נובעת מכוחות על טבעיים. כמובן שהוא מדבר שטויות, אבל בדיוק את השטויות האלו אסרה התורה לעשות, והצופים מסייעים לדבר עבירה.

דווח על תגובה לא ראויה
16.12.2006

2. המשך ל ´יש קוסם דתי´ ()

בכל זאת אני מעדיף הסבר כדי לדעת אם באמת יש לרודף הפרסום הזה כוחות של הארי פוטר או גנדלף... סתם... אבל אני אשמח לקבל הסבר... תודה
תגובת הרב
כמו שכתבתי, הוא מקשקש שטויות. אתה יכול למצוא על כך הרבה חומר באינטרנט. בכל אופן זה לא משנה. ברגע שלטענת הקוסם מדובר בכוחות על-טבעיים המעשה אסור

דווח על תגובה לא ראויה
16.12.2006

3. השאלה על איזה כוחות מדובר (מגיב)

האם זה לא משנה על איזה כוחות מדובר?
אם הקוסם טוען שהוא מכשף בודאי שאסור.
אבל אם הטוען טוען שיש לו יכולת אנרגתית להזיז חפצים בכח המחשבה, או יכולת טלפתית, מה האיסור בכך? (ללא קשר אם הוא דובר אמת או לא)
התורה גם מכירה בכח המחשבה. מי אמר שלא יכול להיות אדם אם יכולות רוחניות גבוהות שבריכוז חזק יכול לכופף כפית או לדעת על מה אדם אחר חושב?
אורי גלר אף פעם לא טען שהוא מכשף או מעונן
תגובת הרב
למה שפעם קראו כשפים, היום קוראים ´יכולת אנגרטית´. זה לא משנה האם זה אפשרי ואמיתי או לא. התורה אסרה זאת.
םעולה בכוחות של קדושה זה משהו אחר לחלוטין, שאפשר לומר שלא קיים היום.
טלפתיה איננה כלולה באחיזת עיניים (לא עושים שום מעשה) ולכן מותרת (אגב, זה התחום עם הכי הרבה רמאות - איך אתה יודע שזה שקוראים את מחשבותיו אינו ´מושתל´...)

דווח על תגובה לא ראויה
16.12.2006

4. מה זה מאחז עיניים? (בן ציון)

בשו"ת עשה לך רב של רבי חיים דוד הלוי זצ"ל הוא מסביר מה זה מאחז עיניים.
מאחז עיניים הוא גם בעצם מכשף.
יש מכשף ששולט על המציאות ויש מכשף שלא עושה כלום במציאות רק שולט על עיניו של הצופה וגורם לא לחשוב שהוא עשה משהו שהוא לא עשה.
אוחז עיניים הוא מכשף שיודע להשתלט על עיניו של הצופה ולגרום להם לראות דבר שלא קיים

תגובת הרב
יש החולקים על הסבר זה, אבל אין כן המקום להאריך בסוגיה ארוכה זו

דווח על תגובה לא ראויה
16.12.2006

5. למי שכתב על הקוסם הדתי (שירה)

דווח על תגובה לא ראויה
16.12.2006

6. מדוע? (יהודי)

מניין לכם לקבוע בכזאת ודאות שאורי גלר שקרן? האם אין בעולם אנשים אם יכולות אנרגתיות מיוחדות?

תגובת הרב
אולי יש. אבל יכולותיו ה´מופלאות´ של אורי גלר נעלמות כל פעם שמבקשים לחקור בצורה מדעית את מה שהוא עושה. ראה http://www.sisyfos.cz/sisyfos/geller.htm
http://www.geocities.com/Athens/Aegean/5767/geller.htm
http://www.haayal.co.il/story?id=489

דווח על תגובה לא ראויה
17.12.2006

7. שאלה על התשובה שנתתם למגיב ()

לגבי השאלה האחרונה , התשובה שנתתם ל"יהודי" :
אנחנו לא בודקים את האמת על פי הוכחות מדעיות,
להבדיל גם אם בתורה יש משהו שסותר את המדע, המדע הוא זה שמשתנה ,
אז זה שזה לא מוכח מדעית לא מוכיח כלום, לדעתי ...אני צודקת?
תגובת הרב
את די צודקת, אבל אני לא רוצה להכנס לנושא הרחב של תורה ומדע. בכל אופן, שימוש באמצעיים על טבעיים אינו מוכח ואינו מדעי ולכן לא קשור ליחס התורה למדע.

דווח על תגובה לא ראויה
08.01.2007

8. בקורת בונה כללית (נועם)

בכל השאלות הנוגעות לכוחות על- טבעיים פרוש המדרשים ודומיהם כל העונים באתר מצטטים תדיר את דעתו של הרמב"ם ומתעלמים לחלוטין מדעתם של הרמב"ן הגר"א ועוד הרבה ראשונים ואחרונים מקובלים שטוענים שאולי חלק מהמעשים אסורים אבל בהחלט אמתיים כיצד בהנף יד קובעים הכותבים שהרמב"ם צודק. כתב הרמב"ם לגבי שאלת שדים ביום השבת שאלו דברי הבל והעיר עליו הגר"א שהפילוסופיה הארורה הטתו וכן העיר עליו הערות קשות לגבי הבנת מהות הפרד"ס. חוץ מזה שידוע שראשונים ואחרונים אלו היו אחוזים בתורת הקבלה שהתקבלה מדור לדור. אפשרי לחוות דעה רציונאלית אולם נראה לא פשוט להתעלם משאר הדעות שהינם מרכזיות ואף נראה שיותר נכונות לפי הקבלה שהתקבלה מדור לדור. חוץ מזה שיש הרבה גדולים בדור שסוברים שמעשים מעין אלו אמתיים ואולי חלקם אסורים.
תגובת הרב
אתה בהחלט צודק וכשכתבתי את התשובה, בכונה כתבתי כדעת הרמב"ם מכיון שאפילו החולקים על הרמב"ם לעניות דעתי יודו במקרה של אורי גלר. מכל מקום - יישר כח.

דווח על תגובה לא ראויה
08.01.2007

9. תקון לבקורת הכללית הבונה (נועם)

דווח על תגובה לא ראויה
21.10.2009

10. אצלנו גם היה אמן דתי שמו אסף סלומון (משה)

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

תהלה פרידמן צילום: ללא קרדיט

תהלה פרידמן עוזבת את יש עתיד: "לא מרגישה בנוח להיות מזוהה עם המפלגה"

קרא עוד