בג"ץ: מדוע לא יתאפשר לנשים לטבול מבלי שישאלו למטרתן?

שופטי בג"ץ הפנו את השאלה למשרד לשירותי דת ולרבנות הראשית לישראל, נוכח המציאות הנוכחית בה למרות הנחייה קודמת, מונעות הבלניות מנשים לטבול במקוואות מנימוקים הלכתיים

אורי פולק, כיפה 03/09/12 14:14 טז באלול התשעב

בג"ץ: מדוע לא יתאפשר לנשים לטבול מבלי שישאלו למטרתן?
תמר הירדני, ויקיפדיה העברית, צילום: תמר הירדני, ויקיפדיה העברית

בג"ץ הוציא היום (ב') צו על תנאי לרבנות הראשית לישראל ולמשרד לשירותי דת, בדרישה כי ינמקו את המציאות הנוכחית בה נשים המבקשות לטבול במקוואות נדרשו להישאל למטרתן לצורך הטבילה.

התשובה ניתנה במסגרת עתירה שהגיש "מרכז צדק לנשים" שדרש לשנות את המדיניות הנוכחית של הרבנות. עד כה, על פי הנחיית המשרד והמועצות הדתיות, הבלניות מנעו מנשים אלו מלטבול במקוואות בישראל, זאת חרף הנחייה קודמת שניתנה בנושא וקבעה כי אין מניעה מהמועצות הדתיות לאפשר לרווקות, אלמנות וגרושות לטבול. בארגוני הנשים טוענים כי הממסד הרבני מוסיף להתנגד למהלך מפני שיש פוסקים הלכתיים הסבורים כי טבילת רווקות נעשית, למעשה, כדי לאפשר להן לקיים יחסי מין ללא נישואין.

שופטי בג"ץ, אליקים רובינשטיין, אסתר חיות ואורי שוהם, הורו כאמור לרבנות ולמשרד לשירותי דת לנמק "מדוע לא יאופשר לנשים המבקשות לטבול במקוואות לעשות כן בלא שיישאלו למטרתן".

העתירה מתייחסת לפנייה שהעבירה בשנת 2010 חיילת בצה"ל בשם פליאה אוריה, שניסתה יותר משלוש שנים לטבול במקווה במקום מגוריה ונדחתה על ידי הבלנית. "אוריה רואה בטבילה במקווה חלק מאמונתה הדתית ועבודתה הרוחנית", נכתב בעתירה, בה נטען כי החיילת "נאלצה להתחפש לאישה נשואה או להרחיק בנסיעה לים או למעיינות כדי לטבול".

ארגוני הנשים טוענים כי הרב הראשי ומועצת הרבנות הראשית "הוציאו תחת ידיהם הנחיה שנועדה לכפות איסור דתי, ומונעים מנשים לקיים מצוות טבילה לפי השקפתן - דבר שמהווה כפייה דתית והפרת חופש הדת והמצפון". לדברי העותרים, "התוצאה של כפיה דתית זו היא אפליה פסולה בין נשים רווקות לנשואות".

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר