סגור

מה זאת בכלל אהבה?

סיפורים עצובים על פרידות, אובדן ובדידות תהומית, אחוזי הגירושין הולכים וגדלים. לאן נעלמה האהבה? ומה זו אהבה? יפעת אדלר בטור קולע עם מענה לשאלה.

יפעת אדלר
כח בטבת התשעח
,
15 בינואר, 2018 12:06
אהבה

אהבהצילום: שאטרסטוק

קוראת ושומעת סיפורים עצובים על פרידות ואובדן ובדידות תהומית. אחוזי הגירושין הולכים וגדלים, ואיתם גם הבדידות והייאוש. אומרים שהייתה אהבה, והופ, היא נעלמה ואיננה. אבל מה זאת בכלל אהבה?

כשאנחנו אומרים שאנחנו אוהבים שוקולד – למה בעצם אנחנו מתכוונים? אנחנו בעצם אוהבים את עצמנו כשהשוקולד עושה לנו נעים בפה. דייג אוהב דגים או אוהב את עצמו כשהדלי שלו מלא בדגים?

אהבה שתלויה בדבר היא אהבה שתלויה בדברים שאנחנו מקבלים מאנשים אחרים. כלומר: אנחנו בעצם אוהבים את עצמנו. נעים לנו כשאנחנו מקבלים מאדם אחר חום, בטחון, פרנסה... וכשאנחנו מפסיקים לקבל אותם – בטל דבר בטלה אהבה!

מהי אהבה שאינה תלויה בדבר? מה הפירוש של "ואהבת לרעך כמוך"? מה זאת אהבה בין בני זוג?

מסופר על יעקב אבינו: "ויעבד יעקב ברחל שבע שנים ויהיו בעיניו כימים אחדים באהבתו אותה". מסביר המלבי"ם: "...גם יאמר שאהבתו את רחל לא היה אהבת החשק, שהחושק יום לשנה ייחשב לו... כי אהבת החשק הוא אהבת עצמו, לא אהבת הדבר. אבל אהבת הטוב אוהב את הדבר הטוב, לא את עצמו."

כותב הרב אשלג זצ"ל במאמר השלום: "...אהבת זולתו, אשר מהבחינה המעשית ראוי להגדירה בשם 'השפעה לזולתו', כלומר שחלק המעשה של אהבת זולתו הוא עניין השפעות טובות לזולת, לפיכך ראוי להגדיר אהבת זולתו בשם השפעה לזולתו, המוכשר ביותר לתוכנה המכוון להבטיח לנו שלא לשכוח את הכוונה."

אז מה זאת אהבה לפי הרב אשלג? אהבה היא פעולה של נתינה לזולת!!! ככל שאנחנו נותנים יותר – אנחנו אוהבים יותר ו...גם הפלא ופלא התענוג וההנאה שלנו הולכים וגוברים.

כשאנחנו עושים את ההיפוך המחשבתי הזה, החיים משתנים לגמרי. כל כך הרבה כעסים וריבים ותלונות וברוגזים פשוט נעלמים להם מהעולם. ואני אומרת את זה מניסיון אישי ביותר. רוצים דוגמה? לפני כחצי שנה קבעתי עם האיש להיפגש אחרי העבודה. הגעתי לנקודת המפגש עם הרכב וישבתי וחיכיתי. וחיכיתי וחיכיתי ומי לא הגיע? האיש. צלצלתי אליו לברר מה קורה, ומה התברר? הוא שכח לגמרי שקבענו... תעצרו כאן רגע ותחשבו איך אתם הייתם מגיבים? איך היה נראה המשך הסיפור מבחינתכם? אני לפני ההיפוך הזה הייתי כועסת, נעלבת, נפגעת, בטוחה שלא אכפת לו בכלל ממני וההמשך היה עגום למדי. עכשיו עלתה לי מחשבה אחת בראש: "אין עוד מלבדו". יש סיבה לכל דבר שקורה לנו. ויש לקח שאנחנו צריכים להפיק מכל דבר שקורה לנו. והאנשים שאנחנו פוגשים בדרך הם רק שליחים כדי לסייע לנו להפיק את הלקחים האלה. זה כבר עוזר להישאר רגועים. ואז כשנשארתי רגועה גם יכולתי לברר מה קרה, להקשיב לו בנחת ולשמוע על היום הנורא שעבר עליו ושהוא בקושי זוכר איך קוראים לו. וכך במקום פיצוץ אדיר הייתה הזדמנות לשיתוף ולקרבה.

אז מה זאת אהבה? אהבה זה לתת את המקסימום שלך בכל רגע נתון. אהבה זאת עשייה למען הזולת על מנת להיטיב לו, והיא ממלאת את הלב בשמחה ובתענוג שאין כמותם.

הערה חשובה: "ונשמרתם לנפשותיכם" – אנחנו מחויבים לשמור על עצמנו, ולתת רק מהעודפים שיש לנו. אחרת נקרוס בעצמנו וזה לא יועיל לאף אחד. ולכן גם לא מדובר כאן על קשרים עם אנשים רומסים. על כך ארחיב בפעם אחרת.

נסו את זה בבית... מחכה לדיווחים...

 

 

יפעת אדלר - מנהלת תוכן ויחסי ציבור ב"אור פנימי" - עמותה לצמיחה רוחנית בדרכו של בעל הסולם.  yifat@orpnimi.org.il

16.01.2018

1. שאלה (יהודיה)

אז אם בעלי שואל אותי האם אני אןהבת אותו? זה בעצם כמו לשאול אותי האם אני רוצה לעשות לו טוב?
לא תמיד. לפעמים אני שקועה בעצמי ויש לי ציפיות / כעס וכו'...
לפעמים אין לי כח מרוב עייפות לעשות טוב למישהו אחר...

דווח על תגובה לא ראויה
16.01.2018

2. הדברים כתובים במפורש בספרו של הרב דסלר מכתב מאליהו (שלמה)

חלק א',קונטרס החסד

דווח על תגובה לא ראויה
20.01.2018

3. לא נפרדים ומתגרשים כי הבעל שכח שקבעתם להיפגש (מיכל)

בואי לא נגזים. אבל בואי נראה איך תגיבי אם חלילה תגלי שהאיש שלך רועה בשדות זרים? האם גם אז תוכלי להזיז הצידה את הכעסים? קל להגיד כשמדובר במצבים פשוטים וקטנוניים אבל בואי נתייחס לדברים הגדולים.

דווח על תגובה לא ראויה
25.01.2018

4. תגובה ליהודיה (תגובה 1) (יפעת אדלר)

שלום יהודיה ותודה על השאלה

זאת עצם השאלה על הגדרת אהבה. האם אהבה היא הנאה שמקבלים מדבר (כמו שאנחנו אוהבים ספר מסויים או מוזיקה מסויימת) או האם היא פעולה אקטיבית לטובת הדבר? לאהוב מישהו זה לרצות לעשות לו טוב, לא ליהנות מהטוב שהוא עושה לנו. לכן עדיף להשתמש במילה "השפעה" כי היא מדוייקת על השפע שאנחנו יכולים לתת לזולת. אהבה היא פעולה של השפעה יומיומית ומתמשכת בכל רגע ורגע מחדש.

כשאנחנו שקועים בעצמנו ובצרכים שלנו - אז בזמן הזה אנחנו עסוקים ברצון לקבל שלנו. כשאנחנו כועסים אנחנו עסוקים ברצון לקבל שלנו שלא התמלא. יש לנו גם אפשרויות אחרות להגיב לאירוע ולפרש אותו. ועל כך ארחיב בע"ה בכתבה נפרדת שתוקדש לעניין הזה.

בברכה,
יפעת

דווח על תגובה לא ראויה
25.01.2018

5. תגובה למיכל (תגובה 3) (יפעת אדלר)

שלום מיכל ותודה על השאלה.

במקרה כזה - אין ספק שאני מאוד אתאכזב ואכאב.
האם אני אכעס? אין ספק שבתור תגובה ראשונית - אכעס מאוד.
אבל לאחר מכן אני אתיישב עם עצמי ואנסה להבין מה המשמעות של האירוע כלפי עצמי.
הרי יש בי אמונה שכל מה שקורה לי הוא מהקב"ה. מה האירוע הזה בא להגיד לי? לנו?
אירוע מטלטל ומזעזע בא להעיר אותנו לשינוי. מה השינוי שאנחנו צריכים לעשות בכל מקרה?
כל מקרה לגופו. האם צריך לבצע בירור אישי מעמיק? האם צריך לבצע בירור זוגי מעמיק? האם יש כאן אפשרות לקבוע מחדש את המטרות המשותפות שלנו בחיים? האם צריך להיפרד?

אם נבין את המסר והתיקון שעומד מאחרי כל אירוע - נוכל לגדול ולצמוח ממנו. והרי זאת המטרה שלנו כאן בעולם...

בברכה,
יפעת

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

מתוך התוכנית צילום: צילום מסך

מיכה שיטרית מספר איך כמעט זרק את השיר האהוב לפח

קרא עוד