סגור

ספר שו"ת חדש של הרב קאפח זצ"ל: "בעצם מציאותו לימד אותנו לאילו פסגות של תורה אפשר להגיע"

בספר חדש שרואה אור בימים אלו, מתפרסמות 290 שאלות של הרב שמואל טל, ראש ישיבת תורת החיים ובין הרב יוסף קאפח שהיה רב 'על מגזרי' ואולי הבקיא מכולם בתורת הרמב"ם. הרב מתייחס להפגנות, לאברכים שאינם עובדים ולהיתר מכירה

חדשות כיפה
יג בתשרי התשעח
,
03 באוקטובר, 2017 17:56
הרב קאפח

הרב קאפחצילום: מכון מש"ה

שמונה עשרה שנה עברו מאז פטירתו של הרב יוסף קאפח, שנתפס בעיני רבים כאחד מהרבנים ומורי ההלכה של עדת התימנים. אך נראה שככל שעוברות השנים, דמותו הופכת לנערצת יותר בחוגי הציונות הדתית.

הרמב"מיסט שעלה מתימן וקבע את מושבו בישיבת 'מרכז הרב', ולאחר מכן שימש במשך שנים רבות כדיין בבית הדין של הרבנות הראשית, תוך הקפדה להתפרנס מיגיע כפיו ולא מלימוד תורה, נמצא כבר שנים רבות ב'מזרח' של חוגי הציונות הדתית, למרות שהיה רחוק מפעילות מגזרית ומפלגתית, ועמד בקשרים חמים עם גדולי תורה מכל החוגים וגם עם אנשי אקדמיה מגוונים.

בין שומעי לקחו של הרב קאפח היה גם הרב שמואל טל, ראש ישיבת תורת החיים, שהיה פוקד את ביתו של הרב קאפח במשך שנים רבות. בספר חדש בשם 'טל יוסף' מתפרסמות לראשונה 290 תשובות שהשיב הרב קאפח לרב טל, בהוצאת ישיבת תורת החיים ומכון מש"ה.

בין היתר מתייחס הרב קאפח לאברכים שמתפרנסים מלימוד תורה.כשהרב טל שואל אותו "האם אין בעיה לייסד כולל שאברכיו מתפרנסים מלימוד תורה?" עונה לו הרב קאפח זצ"ל: "כיון שהיום זו עת לעשות לה', כי בקושי רב ניתן לגדול בתורה בלי להתפרנס ממנה, שפיר דמי".

כשנשאל האם מותר ללכת להפגנות ובכך לבטל תורה ענה: "אם הדבר היה עוזר היה צריך להורות לנסוע ולהתבטל מתורה. אולם נראה (לכאורה) שהפגנות אלו אינן עוזרות".

נושאים נוספים עליהם עונה הרב: תוקפו של היתר המכירה בשמיטה, הכרזה על השבת אבדה שערכה מועט, היחס ליום העצמאות וליום ירושלים, ישיבה נפרדת או מעורבת באירועים, ועוד.

מדברי הרב טל בהקדמה לספר: "יש שמגדירים את הגדלות בתורה לפי גודל הציבור שהולך אחרי אותו גדול, ויש שמגדירים לפי כמות ה'מופתים'. אך גדלות בתורה, כשמה כן היא – עמל בתורה, ידיעת התורה, וקיום התורה ברמות הגבוהות ביותר. את הגדלות הזו, במלוא הודה והדרה, זכינו לראות אצל מורנו ורבינו זצ"ל. ככל שהכרתי אותו יותר, כך התפעלתי יותר מעוצם גדולתו בתורה. בעצם מציאותו לימד אותנו לאילו פסגות של תורה אפשר להגיע, ולאן צריך לשאוף".

הרב טל בדברי ההקדמה סיפר: "הוא גם היה מצוי היטב בכל הצדדים המעשיים והריאליים של התורה: ניקור, מילה, קבורה, כתיבת סת"ם וכו', ולא נשאר בעולם המחשבה בלבד. לקראת שבת הברית לאחד מבניי, שאלתיו אם מותר שאני אמול ומישהו אחר יפרע. הרב התקשה להבין מה הבעיה, ולמה אני לא יכול לפרוע בעצמי. מבחינתו פריעה הייתה מעשה כל כך פשוט, שבכלל לא היה מה להתלבט לגביו, והייתי צריך להסביר לו שאצלי זה לא כך.

 

03.10.2017

1. קשר מדהים של שימוש ת"ח (אני)

במשך שנים רבות היו משוחחים כל בוקר 20 דק' בטלפון (7-7:20 בבוקר). הרב קאפח נפטר בלילה, ובבוקר התקשרו מביתו לרב טל לעדכן שאין כבר למי להתקשר...
אני זוכר שבשנה שאחרי פטירתו הרב טל היה מזכיר את שמו בתוספת המילים "הריני כפרת משכבו", כמו שאומרים על אב שנפטר

דווח על תגובה לא ראויה
03.10.2017

2. איך דווקא היום "עת לעשות" ולמה זה "בקושי רב ניתן לגדול בתורה בלי להתפרנס ממנה" כאשר ישנם עשרות אלפי אברכים שעסקים היום בתלמוד תורה (יהודה)

וכל אלה האלפים כולם נעשים גדולים בתורה ? ותורה, היכן כוחה שהיה לה בישראל ומי מגדיל ומאדיר לה בשביל המוני בית ישראל – שמא אלה המתפרנסים ממנה ?
ובכלל, לאור חומרת הניסוח של הרמב"ם בהלכות תלמוד-תורה שם, והדבר הרי ידוע לכל יודע ואין צריך לומר שהיה ידוע על בוריו גם לרב זצ"ל, איך אפשר לומר – שרי ?

דווח על תגובה לא ראויה
03.10.2017

3. תגובה ל-2 (יהוידע)

דווקא היום עת לעשות כי דווקא היום יש כל כך הרבה מונעים וקשיים וטומאה בעולם. "המוני בית ישראל" כוללים גם את מאות האלפים שחייהם נעים סביב התורה. יש בדבריך הנחה שהיה אפשר בנקל להאדיר את כבוד התורה גם בעיני "הציבור הישראלי הכללי" וכביכול הדבר מתפספס, אבל המציאות הרבה יותר מורכבת.

דווח על תגובה לא ראויה
03.10.2017

4. משמח מאוד!! (נועם ערוסי)

אשרינו. יישר כוח לרב טל ולתלמידיו על הוצאת התשובות לאור עולם.

דווח על תגובה לא ראויה
06.10.2017

5. הרב קאפח באמת חצה מגזרים. שמעתי שהיה סרט עליו (אדיר הופמן)

בערוץ 20.
מישהו יודע איפה אפשר לצפות שוב?

דווח על תגובה לא ראויה
07.10.2017

6. ברכת "שהחיינו" (קאפח אריה)

נראה שכבוד הרב בהבנת תשובתו של הרב קאפח ערב בין ראייה לאכילה.
מכיוון שהרב קאפח באכילת פרי חדש, תמיד הקדים את ברכת הפרי לברכת "שהחיינו".

דווח על תגובה לא ראויה
08.10.2017

7. השידור החוזר (yaffi)

https://youtu.be/uyr9Cj6tJeA

דווח על תגובה לא ראויה
08.04.2018

8. השידור החוזר ללא רעשי רקע (yaffi)

https://youtu.be/ZCWteW5brII

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר