מכון כת"ר: עדיף מבחינה הלכתית שהמדינה תממן את מסעי הבחירות

בנייר העמדה ההלכתית שגיבשו במכון לכלכלה על פי התורה, נטען כי "העמדת נבחרי ציבור אמינים היא עקרון ציבורי-הלכתי חשוב, המצדיק מימון ציבורי"

אורי פולק, כיפה 13/12/12 11:19 כט בכסלו התשעג

מכון כת"ר: עדיף מבחינה הלכתית שהמדינה תממן את מסעי הבחירות

מכון כת“ר לכלכלה על פי התורה פוסק כי מימון עלות מסעי הבחירות של המפלגות השונות מקופת המדינה הינה אפשרות העדיפה הלכתית, זאת כדי לשמור על טהרת הבחירות והבחורים.

על פי נייר העמדה, במדינת ישראל, כמו גם במדינות זרות רבות, מעוגן בחוק - מימון ציבורי של מסע הבחירות, ברמה זו או אחרת. נראה לומר כי לפי ההלכה יש לצדד במימון ציבורי מסוים של הבחירות, הן הכלליות והן המקדימות, משולב במימון פרטי מוגבל. זאת בשל ההקפדה היתרה על טוהר הבחירות ועל אי-תלותם של נבחרי הציבור באינטרסים פרטיים של יחידים.

עוד נכתב בנייר העמדה כי "העמדת נבחרי ציבור אמינים היא עקרון ציבורי-הלכתי חשוב, המצדיק מימון ציבורי". אמנם, ממשלת ישראל אינה אחראית אך ורק על טוהר הבחירות, אלא על שורה ארוכה של תחומים, שחלקם הכרחיים וחיוניים להצלת נפשות, כגון בטחון ובטחון פנים.

עם זאת, רבים מחכמי זמננו קבעו כי אין המדינה חייבת להקצות את כל משאביה לפיקוח נפש, ומותר לנבחרי העם לתקצב גם מטרות שאין בהן פיקוח נפש כלל. זאת, מפני שחלוקה מעין זו מהווה בעצמה פיקוח נפש ברמה הציבורית, והן משום שכספי הציבור נחשבים כממון המשותף לכלל אזרחי המדינה. לכן יש להתחשב בדעתם של האזרחים באמצעות נציגיהם הנבחרים, בעת קבלת ההכרעה על חלוקתם למטרות ויעדים ציבוריים שונים.

על-פי ההלכה ראוי כי יינתן סיוע ציבורי למועמדים בבחירות המקדימות במפלגות, והן למפלגות המתמודדות בבחירות הכלליות לכנסת. עם זאת, יש להגביל סיוע זה לרמת הוצאה סבירה, כפי שאכן מתבצע כעת, על-פי חוק מימון מפלגות.

ראש מכון כת"ר, הרב שלמה אישון, הסביר כי "בימים אלו בהם המדינה צועדת במסע לבחירות לכנסת, ראוי לבחון ולהתייחס לנושא מימון המפלגות מהזוית ההלכתית. בטוחני כי בנושאים בהם קיימת השפעה על אזרחי ישראל, ראוי לעשות את כל המאמצים בהתאם למסגרת ההלכתית וזאת כדי למנוע הליכים בלתי כשירים".

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר