האביונים הנסתרים

לפעמים האביונים הם אנשים שנראים בדיוק כמוכם, גרים דלת לידכם ועדין הם הזקוקים לעזרה. עמותת "מקימי" מנסה לעזור

ישראל ליבמן 01/03/12 13:46 ז באדר התשעב

האביונים הנסתרים
Alex E. Proimos-cc-by, צילום: Alex E. Proimos-cc-by

יש את האביונים שנראים כלפי חוץ, כולם יודעים עליהם והם מקבלים סיוע במשך כל השנה. וכמובן מצווה גדולה לסייע בעדם, אך יש את האביונים שאנחנו לא יודעים שהם אביונים, ואספר אחד מיני הרבה סיפורים שמגיעים לעמותת "מקימי":

יום אחד אני מקבל שיחה מאשה שמיד שמעתי שהיא מבולבלת ולא יודעת מהיכן להתחיל. "שלום מדברת XXX אני לא יודעת אם הגעתי למקום הנכון רק ראיתי כתבה שלכם והחלטתי שאני מתקשרת.. אני רוצה לציין שבעלי לא יודע שאני מתקשרת ואני מקווה שהדיסקרטיות אצלכם היא דבר ברור.."

לאחר שהשבתי באופן חיובי, היא התחילה לספר: "בעלי ואני נשואים כבר 15 שנה, בעלי רב באחד המקומות המוכרים. לפני שנתיים אחד הילדים היה צריך לעבור טיפול מיוחד שעלה הרבה כסף, ובאותה תקופה אני הייתי בשמירת הריון ארוכה- כך שגם לא עבדתי וגם היו הוצאות גדולות על הטיפולים. המצב הזה הביא אותנו לחובות גדולים שאף פעם לא חלמנו להגיע אליהם. פתאום צ'קים חוזרים והוראות קבע של חשמל, ארנונה, פלאפון וכו' לא מכובדים.. ובעלי התחיל להתרוצץ מבנקים לגמ"חים רחוקים מהבית כדי לשמור על הכבוד.." הקול שלה התחיל להיחנק ובכי חרישי נשמע.

אמרתי לה שבעזרת ה' נוכל לסייע, ואני מבקש שתספר לבעלה שיצרה עם "מקימי" קשר ושמאוד נשמח להיפגש איתם וללמוד את הבעיה מקרוב. היא אמרה שהיא חוששת שהוא ייסרב, אך היא תשכנע אותו.

למחרת היא התקשרה ואמרה שלהפתעתה הוא הסכים היא מרגישה שזה רגע לפני הקריסה שלו והיא מפחדת שיקרה לו משהו.

וכך- קבענו להיפגש בתוך מס' ימים.

לפגישה הם הגיעו כאשר הבעל לא מצליח לדבר ורעד עובר עליו. לאט לאט נרגעו העניינים, והסיפור המלא על השתלשלות העניינים סכום החובות וההחזרים מצב ההכנסות וההוצאות היו פרוסים לפנינו- וכך עד השעות הקטנות של הלילה בנינו תוכנית הבראה.

לצורך השיקום יש צורך לגייס כסף והחשש הוא שהדבר יצא החוצה.

הם סיפרו לי שאף אחד מהשכנים ומבני המשפחה לא יודע על המצב. הכל בחוץ מתנהל כביכול כרגיל, אך בפועל- אין להם יום ואין להם לילה- והם מאוד מפחדים שהסיפור יתפוצץ וכולם יתחילו לדבר. "זה ישבור אותנו" הם אומרים.

החלטנו בהסכמה שרק לאדם אחד הכי קרוב לבעל נספר את הסיפור, ודרכו נגייס את הכסף.

וכך עשינו, אותו אדם הקרוב למשפחה, הפעיל את הקהילה וחבריה הפרוסים ברחבי הארץ- שסומכים עליו שהמשפחה שהוא מכיר באמת זקוקה לסיוע דחוף ומטופלת באופן יסודי בעמותת "מקימי". וב"ה גיסנו את הכסף והמשפחה נמצאת בתהליך שיקום, ולאחר מס' חודשים- הצבע חזר להם לפנים, ובני הזוג אומרים שזה ממש הצלת חיים.

זה סיפור לדוגמא מה זה אביונים שאף אחד לא יכול לדמיין שהם אביונים וזקוקים לצדקה כדי להציל את המשפחה. לכן צדקה לאביונים זה גם לאותם משפחות שקרובות אלינו- שכנים, חברים ובני משפחה שאין אנו יודעים שהם במצוקה כלכלית ומשפחתית.

פורים שמח ושנזכה להיות מן הנותנים ולא מן המקבלים


ישראל ליבמן מנכ"ל ומייסד עמותת מקימי

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר