בית מלפני בריאת העולם, האמנם?

הרב אבינר מתייחס לנושא האבולוציה, לדינוזאורים ולשרידי אדם לפני אדם הראשון ומי ניסה להסתיר את דעותיו של ראש כולל חזון איש בנוגע לאבולוציה?

הרב שלמה אבינר 20/04/16 11:10 יב בניסן התשעו

בית מלפני בריאת העולם, האמנם?
דוברות הרב אבינר, צילום: דוברות הרב אבינר

ש: כיצד להתייחס לטענת החוקרים שגילו בית בירושלים, מלפני 7000 שנה, כלומר מלפני בריאת העולם?!

ת: כבר כתב על זה מרן הרב קוק: "ועל דבר מנין שנות היצירה ביחס להחשבונות הגיאולוגיים בזמנינו. כן היא הלכה רווחת שהיו כבר תקופות רבות קודם למנין תקופתנו הוא מפורסם בכל המקובלים הקדמונים ובמדרש רבה 'שהיה בונה עולמות ומחריבן' (בראשית רבה פרשה ג ופרשה ט), ובזוהר פרשת ויקרא (דף י) שהיו כמה מיני אנשים חוץ מאדם שנאמר בתורה" (אגרות הראיה א עמ' קה).

ש: אם כן, אלו שרידים מאנשים מלפני אדם הראשון? אז הוא לא אדם הראשון?

ת: הוא כן אדם הראשון! אלו לא היו בני אדם במובן שלנו, אלא סוג של פראי אדם. הם לא היו בצלם אלהים. אבל אין כאן שום דבר חדש. כבר מצאו בעולם מאות שרידים של יצורים כאלה מלפני מיליון שנה.

ש: ואולי כל החשבונות האלה מוטעים?

ת: אולי כן אולי לא. תאוריה היא השערה. כבר טבע הפילוסוף של של המדע קרל פופר את עקרון ההפרכה Falsifiability, שאי אפשר להוכיח שתאוריה נכונה, אלא רק שאינה נכונה, או שבינתיים היא נכונה כל זמן שלא הוכח ההיפך. על כל פנים התאוריה שהעולם קיים כבר מיליארדי שנים, ושהאדם, או ליתר דיוק ההומיניד, מיליוני שנים, היא תאוריה סבירה מאוד ואינה סותרת את התורה.

ש: אז היו באמת דינוזאורים?

ת: זו כבר לא תאוריה או השערה אלא עובדה. הרי מצאו עצמות שלהם. אני במו עיניי ראיתי את השלד של הדינוזאור הכי גדול באירופה במוזיאון של אקס אן פרובנס Aix En Provence בדרום צרפת באורך 20 מטר.

ש: אבל יש רבנים שמסרבים לקבל שהעולם הוא יותר מ-5776 שנה?

ת: הם צודקים לגבי עולמנו. אך כאמור אלה שרידים של עולמות שקדמו. וכן תורת האבולוציה לא סותרת את היהדות. מרן הרב קוק מדבר על זה רבות (אגרות הראיה, אגרת צא, אגרת קלד, אגרת קיז. אורות הקודש ב תקלז. ב תריד. ב תקמא-תקמב. ב תקמג. ב תקמז-תקמח. שמונה קבצים א תקצד. לנבוכי הדור ד עמ' 36-35. ה עמ' 44-38).

ש: זו דעתו של מרן הרב קוק?

ת: ושל עוד חכמים כגון רבי עובדיה ספורנו (בראשית א כו), הרב שמשון רפאל הירש (במאמרו "על ערכה הפדגוגי של היהדות"), הנצי"ב (העמ' דבר בראשית ז כג), תפארת ישראל (דרוש אור החיים סוף סדר נזיקין), בעל תורה תמימה (תוספת ברכה בראשית א א), הרב אליהו בן המוזג (אם למקרא-אם למסורת). כל אלה אספתי בספרי הקטן "מרן הרב קוק והאבולוציה". וכן רבי גדליה נדל!

ש: ראש כולל חזון איש?!

ת: כן. אמנם תלמידיו לא רצו שדבריו אלו יתפרסמו וכן נפסק בדין תורה, אך לא אסרו שיימצא באינטרנט ואפשר למצוא בויקיפדיה ערך 'רבי גדליה נדל' קישור להוריד את ספרו, וגם הוא מקבל את תורת האבולוציה (בראשית עמ' צ-צד, עמ' צד-צה, עמ' צט-ק).

ש: אז אדם בא מן הקוף?!

ת: או מאב משותף. אך אין זה מטריד. הבעיה אינה אם אדם בא מן החיה אלא אם כבר הגיע... אם הוא כבר לא חיה אלא בן אדם...

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר