זו הפנייה שהביאה למכתבם של הרב דרוקמן והרב ליאור נגד הרב טל

תושבים מיד בנימין פנו בימים האחרונים לרבני הציונות הדתית, במכתב בו הם מבקשים מהרבנים להביע את דעתם על פרשת הרב טל בעקבות פסיקת בית הדין, ולהכריע לכאן או לכאן. בעקבות כך יצא המכתב של הרבנים ליאור ודרוקמן נגד הרב טל, והסרטון של הרב ליאור, הקוראים לו לעזוב את הישיבה

גלעד כהן ויהונתן קליין, חדשות כיפה
יב בתמוז התשעט
,
15 ביולי, 2019 18:29
ראש ישיבת תורת החיים, הרב שמואל טל

ראש ישיבת תורת החיים, הרב שמואל טלצילום: ישיבת "תורת החיים"

פרשת הרב טל לא יורדת מהכותרות. בימים האחרונים פנו תושבים ביישוב יד בנימין, בו נמצאת ישיבתו של הרב שמואל טל 'תורת החיים' ומוסדות הישיבה, במכתב לרבנים בציונות הדתית. במכתב מבקשים התושבים מהרבנים להיכנס לעובי הקורה, ולהכריע בסוגייה לאחר פרסום הכרעת הפסק של בית הדין המיוחד, שקבע כי הרב טל לא צריך לעזוב את הישיבה.

(הרב ליאור נגד הרב טל, בעקבות המכתב של אנשי יד בנימין)

במכתב נאמר: "אנו חברים מקהילת תורת החיים אשר לא משתייכים לשום צד ומחנה במחלוקת הקשה אשר פקדה את קהילתנו, בשומענו את השמועות הקשות הידועות, פונים אל כבודכם בבקשת עזרה וסיוע בהשכנת שלום והחזרת השקט והשלווה לקהילתנו, כבסיס ללימוד תורה ולעבודת ה' מתוך שמחה ושפיות".

בהמשך המכתב מפרטים הכותבים את השתלשלות הפרשייה, וקוראים לרבנים להכריע בסוגייה, לכאן או לכאן: "אנו זקוקים לעזרתכם להביא לידי הכרעה בין הגרסאות בשיתוף עם בית הדין, שרק הוא יודע את הנתונים והעדויות משני הצדדים. לא נמצאו אנשים/ רבנים במחוזנו שיכולים לסייע לנו".

עוד הם כותבים על המצב ביישוב ובקהילה בעקבות הפרשה: "ידע כבודכם, שהריקודים בישיבה (לאחר פרסום פסק הדין) אינם משקפים את דעת כל ציבור הקהילה. יש מתוכנו שבורים, מרוסקים ומבוישים. סעיפי פסק הדין אינם מחמיאים לישיבתנו. 
הסיפור לא הסתיים! השטח עדיין מדמם ופצוע! המצב בלתי נסבל עוד! כל צד מאשים את הצד השני. חברים עוזבים את היישוב, ילדים ונוער נפגעים בעקבות הסיפור הזה, חברויות רבות ואף קשרים משפחתיים נהרסו על בסיס המחלוקת בין הגרסאות. אנשים משני הכיוונים פגועים עד עמקי נשמתם. מרגישים שנעשה להם עוול ושהסיפור יישאר פתוח לעולם. לא ניתן לחזור כך לשגרה! הדבר כמובן גם מקשה על מי שמעוניין לבנות אמון מחודש ברב טל".

בעקבות המכתב יצאו הרב דב ליאור והרב חיים דרוקמן במכתב שפורסם מוקדם יותר היום (ב'), ובו הם מכנים את החלטת בית הדין "תמוהה" וקוראים שלא לשלוח למוסדות תורת החיים. הרב ליאור פרסם גם סרטון, בו הוא פוסק כי מה שעשה הרב טל: "זו לא דרכה של תורה", וקורא לצאת ל"תקופת צינון" מהישיבה.

המכתב המלא:


להורדת הקובץ

מנגד: רבנים תומכים ברב טל

לאחר פרסום מכתבם של הרב ליאור והרב דרוקמן, פורסם מכתב נגדי, של רבנים התומכים ברב טל ומגבים את הפסיקה של בית הדין המיוחד. על המכתב חתומים הרב זלמן נחמיה גולדברג, הרב אביגדור נבנצאל והרב מאיר מאזוז.


להורדת הקובץ

15.07.2019

1. תודה על הקול המנחם (מנחם)

תודה על אומץ הלב וממסירות הנפש לכבוד התורה ותושבי יד בנימין. אשריכם שזכיתם למחות בחילול ה'

דווח על תגובה לא ראויה
15.07.2019

2. מנגד רבנים תומכים ברב טל- למה לא קיבל כתבה בנפרד?!?!?!?!?! (הפלא ופלא)

הפלא ופלא!!! הסבר שהביא למכתבם של הרב דרוקמן והרב ליאור נגד הרב טל- מקבל כתבה נפרדת באתר ואילו מכתב רבנים תומכים ברב טל -מסתתרת אי שם בסוף כתבה ואפילו לא מרומזת בכותרת או בכותרת משני שיש מכתב נגדי של רבנים אחרים. (ובפרט שההסבר- המכתב, אינו מאומת, שהרי כל טמבל יכול לכתוב מכתב ולחתום באנונימיות- אז על מה הרעש?! ואין כאן מקום להאריך בשקריות המכתב שכאילו רק מיעוט עם הרב וכל השאר או מתנגדים או לא יודעים מה הם עושים, ההיפך הוא הנכון, אבל זה לא הנידון בתגובה זו)
הפלא ופלא!!! איך יכול להיות?! הרי אתר כיפה וכל אתר חדשות אחר שמחים לכל סקופ שיהיה וכאן מכתב כנגד של רבנים חשובים מסתתר מאחורי איזה כתבה הפוכה?
כנראה שיש מי שעובד קשה לילה ויום ומסית ומשפיע על כלי התקשורת (ועל הרבנים) בפרשה הזאת להוציא עוד כתבה ועוד כתבה באתרי חדשות, מעניין מי זה?!?!?! ומעניין למה?!?!?!?!

דווח על תגובה לא ראויה
15.07.2019

3. די נמאס מהפרשה הזו (חסר על מה לדבר )

נמאס נמאס נמאס מעוד כתבה על הפרשה הזו...

תפסיקו עם זה, זה לא מעניין אותנו תפסיקו לפרסם עוד דברים על הפרשה הזו, שחררו...

חחחחחחחחחללללללללללללאאאאאאאאאאאאאסססססססס!!!!!!!!!!!

דווח על תגובה לא ראויה
15.07.2019

4. 1. אסור להאמין לשמועות כנגד הרב טל 1. למיחש מיהא בעי, ולחינוך הילדים עדיף לשלוח למקום אחר (מה אני מבין)

דווח על תגובה לא ראויה
15.07.2019

5. הרב דרוקמן תמך בעברייני מין שפגעו בגברים/ילדים.. אך שזה תלונה של אישה- הוא מטפל בחומרה רבה מאוד!! (דניאל)

הגם שהרב טל מעולם לא נגע באישה והעבירה שלו היחידה היא שקיים קשר פסול ולחץ עלייה להתחתן מבעלה.

על זה הרב דרוקמן לא ישתוק.. ויתקוף אותו קשות.

זה אותו רב דרוקמן שתמך במורים שתקפו מינית בנים..
כי אצל הרב דרוקמן יש הבדל בין דם של גבר לדם של אישה.

דווח על תגובה לא ראויה
15.07.2019

6. צריך לעשות חשבון (יעקב)

כששלושה גדולי עולם תומכים ברב טל תמיכה בלתי מסוייגת, ומנגד שני רבנים חשובים נגדו, החשבון פשוט, חייבים לשמוע בקול גדולי ישראל ואין מקום לדבריהם של הרב דרוקמן והרב ליאור שעם כל הכבוד גם הם מודים שהם בליגה אחרת מאותם שלושה גדולי העולם

זה הכלל, במקום שגדולי ישראל מכריעים אין שום משמעות לדברי רבנים אחרים

דווח על תגובה לא ראויה
15.07.2019

7. יכרת ה' שפתי חלקות, לשון מדברת גדולות (ש')

בחיים לא ראיתי כזו שפת חלקות. ממש נחשים. צדיקים אתם, הא? רוצים אמת, רוצים שלום, לא נמצאים בשום צד... אתם יודעים טוב ממני שאתם לא מוסיפים אמת וממש ממש לא מוסיפים שלום. עכשיו רק העמקתם את המחלוקת, שברתם יותר לרסיסים, קרעתם את הקהילה פי 10. כל טיפש מבין זאת. רוצים אמת? אל תתבכיינו, תקימו בית דין שיבדוק עוד פעם את כל הטענות, ותנסו שוב ללחוץ ולעקם עליהם (כך טוענים בצד של הרב, שמשום מה אני מאמין להם). עאלק מפחדים שיפגעו בכם. באמת התלמידים של הרב טל יודעים לפגוע בזבוב... אם בכל זאת יש לכם דימיון מפותח, אף אחד לא ביקש ממכם להישאר בקהילה. לא מקובל עליכם הדין? תעזבו בשקט, תגמרו את זה בכבוד, כמו בני אדם, לא כמו דואג האדומי. כולם יודעים שזה הדרך הנכונה לפתור מחלוקות. במקום לעזוב בשקט וכבוד מה עשיתם?! ממש "איחיתם את הקרעים", כששכנעתם שני גדולי תורה לצאת נגד הרב ונגד הבית דין, ושוב שלושה גדולי תורה הגיבו חזרה, אני בטוח שעכשיו הקהילה ממש שקטה. החברויות התאחו, המשפחות חזרו לחיות בנעימים... פשוט הזויים, אני בכנות לא מצליח להבין, באמת, למה?! למה עשיתם את זה? האם אני יוכל למצוא בכם אדם הוגן, שיצליח להסביר לי את ההיגיון שיש במהלך כזה?! אני מצטער שדיברתי קשה עליכם, אבל יש כאן כבוד תורה. על דברים אחרים הייתי באמת מלמד זכות ונמנע מלכתוב.

דווח על תגובה לא ראויה
15.07.2019

8. יכרת ה' שפתי חלקות (ש')

אגב אני לא מהקהילה

דווח על תגובה לא ראויה
15.07.2019

9. שמואל טל -רד מהעץ (חילול ה הכי גדול)

ראו הוזהרתם-חילול ה- שמואל טל - תעשה חסד עם עצמך- ועשה למען ביתך- עזוב את הישיבה - ושוב בתשובה בינך לבין קונך - ואולי גם כלפי מי שפגעת....
כך היא דרכה של תורה - ויראת שמים שקודמת לחכמה!!!!!!

דווח על תגובה לא ראויה
15.07.2019

10. שיעזוב אותנו, ישיבת תורת החיים כבר מזמן לא שייכת לציונות הדתית - שיבוסם להם ושיצליחו בדרכם (אנוניממי)

כבר מזמן הקהילה הזאת לא מאמינה בדרכנו, ראו את מי הם מביאים כראיה, רבנים חשובים ותלמידי חכמים גדולים אבל השקפת עולמם היא חרדית, הרב שמואל טל כבר מזמן הוא מתלמידי הרב שמואל אוירבך זצ"ל - אז שילך וימשיך את מורשתו, ויעזוב אותנו, למה אתם מתעסקים איתם ? כל הטקבקיסטים שלהם מחרפים כל רב שלא מתאים להם והעונש החמור ביותר הוא להסיר את התואר "רב" משמו - מנהג חרדי ידוע.
הלל ביום העצמאות לא אומרים שם - כך פסק המשיח.
בספר על התשובה - מוזכרים כל מיני אדמו"רים חשובים ומוכרים יותר או פחות - דבר כשר לחלוטין חוץ מאורות התשובה - שם לא נמצא אפילו דבר קטן ללמוד ממנו ..... וזאת היות והרב טל חושב שהרב קוק טעה. גם חסידות סאטמר חושבת כך, ותמיד היו דעות שונות ביהדות, אז בכל הרצינות - עזבו אותם לנפשם - תודיעו בשער בת רבים כי זו דרכם.

דווח על תגובה לא ראויה
15.07.2019

11. תמחקו (יוסי)

ביקשו לא לפרסם בתקשורת ואתר כיפה (האם אתם אוהבים לשון הרע?)
מפרסם את המכתב בתקשורת!
חאלס להתסיס

דווח על תגובה לא ראויה
15.07.2019

12. כואב הלב.חבל שמדברים בלי לדעת מספיק מהנושא (פלוני)

דווח על תגובה לא ראויה
16.07.2019

13. הכל אנונימי (אנונימי)

יושבים קומץ קטן וכותבים מכתב אינונימי
זה הגיוני???????
תתעוררו!

דווח על תגובה לא ראויה
16.07.2019

14. הרב ליאור אומר (בכאב גדול)

"לפי מה שנמסר לי... מבלי להכנס לעומק הטענות".. אז הוא חורץ גורלות???? מי אמר ש"קשר פסול" זה.מה שמצטייר כ"קשר פסול"???

דווח על תגובה לא ראויה
16.07.2019

15. משה (למגיב 7 - לא הגזמת? אתה רציני?)

דווח על תגובה לא ראויה
17.07.2019

16. ביקשו בכל לשון של בקשה שלא לפרסם את המכתב הנ"ל באמצעי התקשורת (אורי)

אז למה לא עמדתם בבקשה, מערכת כיפה? אתם בוחרים ביודעין להמשיך את שפיכת הדם ההסטרית הזאת, לא די לקהילה המדממת כל העולם כולו צריך להיות מעורב בעניין?

דווח על תגובה לא ראויה
17.07.2019

17. אתם מציגים כאילו רוב יד בנימין איתם. ההפך הוא הנכון רוב יד בנימין והישיבה והבוגרים איתו. (דניאל)

דווח על תגובה לא ראויה
17.07.2019

18. אתר כיפה מאכזב (אילן)

העדפתם רייטינג על פני כבודם של כותבי המכתב ורצונם להשכין שלום. בושה וחרפה.

דווח על תגובה לא ראויה
17.07.2019

19. מסר לקהילה: (אוהבת ישראל)

מתוך הכרות עם הקהילה אני יודעת כמה אתם אנשים טובים ורגישים עם אהבה ורצון טוב. ואני יודעת גם למה אתם הולכים אחרי האיש הנל גם כשברור לכולם שהוא מקולקל/התקלקל מאוד. אתם עדיין שבורים מהאסון שנפל עליכם בגוש קטיף. לפעמים אסון גורם לנו ממש לאבד אחיזה במציאות. הייתם במשבר רציני והוא עודד אתכם ונתן לכם תקווה ואפילו בית. ואז נתפס אצלכם כאילו הוא סוג של מושיע. וכעת גם אם הוא ישרוף אנשים על המוקד אתם תסלחו לו. וזה לא רצון ה׳. זה לא חיים. חברים אהובים. אנחנו צריכים אנשים רגישים וטובים כמוכם בעמ״י, אבל אנחנו מפספסים אתכם כשאתם כבולים בנפש ורוח לאדם שאולי עשה הרבה טוב בצעירותו אך ברור שכעת השתבשה דעתו לגמרי. תראו את אנשי מבוא מודיעים- ה׳ הצדיק גילגל שהם באו להתארח אצלכם ונתן לכם הזדמנות לעבור תיקון וריפוי על הכאב שלכם מגוש קטיף. קחו את זה ואת כל הסערה התקשורתית כגלגל ההצלה שה׳ שולח לכם. מתפללת להצלתכם.. אתם חשובים.

דווח על תגובה לא ראויה
17.07.2019

20. לתגובה 19- "אוהבת ישראל" (יהושוע)

חבל שאת נותנת לכל התקשורת לבלבל לך את הראש.

כל מה שכתבת זה די שטויות.
אם היית מכירה מבפנים היית מבינה שההיפך הוא הנכון

בהצלחה

דווח על תגובה לא ראויה
21.07.2019

21. לתגובה 5 (אנונימית)

כולנו יודעים שהרב דרוקמן חזר בו מתמיכתו מעברייני מין אלה, אז דיי לבזות תלמידי חכמים. לא טוב לך עם מה שהרבנים האלה אומרים, אתה יכול לחלוק ואתה יכול להתנגד, אבל אל תוציא עליהם שם רע שהם כאלה וכאלה.

דווח על תגובה לא ראויה
22.07.2019

22. איזה הזויים אלה שגרים בישובים האלה (לילי)

כל החיים שלהם תלויים במה יגידו הרבנים..קצת קומון סנס.. מזל שאני דתייה שגרה בתל אביב. אצלנו אין שטויות כאלה. אם משהוא יטריד אותי אני ישר מתלוננת למשטרה איזה דבר דבילי זה קהילה. זה בשביל אנשים תלותיים שלא פלא שמגיעים למצבים כאלה ...

דווח על תגובה לא ראויה
24.07.2019

23. קץ שם לחשך (פתרון הוגן)

אק הרב אמנון יצחק יכול להכריע כאן מה שהוא יגיד זה דעת תורה צרופה בלי אינטרסים מי שחכם שילך איליו וישאל באחת מהרצאותיו הוא לא נושא פנים לאיש לא לחרדים ולא לציונות הדתית
ומה שיגיד לכם לכו בטח....
...גם אם יאמר מה שיאמר ...(בדוק ממקרה אישי דומה שנבדק עמו ...ואמר דברים ברורים בלי לעשות רעש וצילצולים)

דווח על תגובה לא ראויה
25.07.2019

24. רבנים עלק (יוסי)

למה המכתב של רבנים אלו יותר נכון מפסק בית הדין? רק עוד מחלוקת. באמת מישהו חודב שהרב טל צריך להתייס אליהם? למה?

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

יו"ר מרצ, ניצן הורוביץ ויו"ר העבודה, עמיר פרץ בימים יפים יותר צילום: הותר לשימוש

הורוביץ לפרץ: ״אם העבודה תזחל לממשלת הנאשם, מרצ תקים סיעה עצמאית״

קרא עוד