סגור

הרב יוסף על פסק ההלכה שמתיר לאכול במסעדות בחו"ל: "לא צריך להמציא דברים"

הרב הראשי תקף את פסק ההלכה שנכתב בתחומין: "איך אפשר להתיר דברים כאלו? לא מפחדים? לא מתייעצים עם גדולי הדור?" לדבריו, אביו "גם כשהיה גדול היה מתייעץ עם גדולי הדור"

חדשות כיפה
כז בסיון התשעט
,
30 ביוני, 2019 13:22
תוקף את פסק ההלכה. הרב יוסף

תוקף את פסק ההלכה. הרב יוסףצילום: פלאש 90. דוד כהן

הרב הראשי לישראל, הרב יצחק יוסף, תקף אמש (ש') בשיעורו השבועי את פסק ההלכה של הרב הרב פרופ' דרור פיקסלר, שהתיר לנופשים בחו"ל לסעוד במסעדות טבעונית מבלי לחשוש מבישולי גויים.

"הם חושבים שהם ממשיכים את דרכו של מרן", אמר בנו של הרב עובדיה יוסף זצ"ל והוסיף כי "מרן לא הקל ככה מהשרוול". הקלטת דבריו פורסמה על ידי ישי כהן מכיכר השבת.

לדבריו, "לבוא היום ולחדש דברים כאלו שמסעדה טבעונית אין בזה בישול גויים. איך אפשר להתיר דברים כאלו? לא מפחדים? לא מתייעצים עם גדולי הדור? מרן גם כשהיה גדול היה מתייעץ עם גדולי הדור. מה שעשו גדולי הדורות אנחנו עושים כמו גדולי הדורות לא צריך להמציא דברים".

הרב פיקסלר פרסם את דבריו בכרך החדש של כתב העת תחומין, היוצא לאור על ידי מכון צומת, ובו כתב בין היתר כי "במסעדה טבעונית לא מוגש שום דבר שמקורו מן החי, ולפיכך אין בו מאכלות אסורות מהתורה".

במכון התייחסו למאמר השנוי במחלוקת וציינו כי כתב העת שהם מוציאים "הוא במה מרכזית לדיון הלכתי, וגם אם רבנים רבים מתנגדים להיתר של הרב פיקסלר, החלטנו לפרסם את המאמר עם הסתייגויות המערכת לצידו. ראוי לכל מי שמבקש לסמוך על ההלכה לקרוא קודם את המאמר וההסתייגויות במלואם".

30.06.2019

1. בתורת מרן רבנו עובדיה יוסף זיע'א (אין ספקות)

מרן כבר חקר וברר לנו מה מותר ותודה לאל השאיר אחריו את ספריו ובניו שליט'א הי'ו.

דווח על תגובה לא ראויה
30.06.2019

2. גם אביו של המגיב לא היה מגיב למאמר שכלל לא קרא (סתם אחד)

דווח על תגובה לא ראויה
30.06.2019

3. ישר (אמיתי)

ישר כח ושבח לבורא שנתנו האל לשארית הפליטה הוא ניבחר ולא אחר

דווח על תגובה לא ראויה
30.06.2019

4. ל-2: מנין לך שלא קרא? או שאתה משער שהוא לא קרא? וההתקפה היא לא על עצם הפסק אלא על הפרסום שלו בלי גיבוי מאחרים - לא עושים דברים כאלה בכתפיים של יחיד (ואין "דן יחידי אלא אחד"... ותמהני כמה מהאנשים שיסמ)

דווח על תגובה לא ראויה
30.06.2019

5. ממה שזכור לי, הרב דוב ליאור פסק שבנוירוסטה אין בעיה של בליעה, וזה אחרי שזה הוכח מדעית בניסויים מתאימים (אבל אמר שהוא מוכן לפרסם פסק שכזה רק אם עוד שני פוסקים גדולים)

דווח על תגובה לא ראויה
30.06.2019

6. אם כבוד הרב יוסף סבור שהפסיקה שגויה (אריאל)

שיגיב לגופם של דברים וינמק למה הוא סבור שיש לפסוק אחרת. הטענה כי הרב שכתב את המאמר לא התייעץ עם גדולי הדור היא טענה שאם כולם ינהגו לפיה, הרי שהשיח ההלכתי כולו יכבה ויהפוך לבלתי רלוונטי. האמירה כי הרב עובדיה יוסף זצ"ל נהג כך איננה משכנעת, כי מן המפורסמות היא שהוא הרשה לעצמו לחלוק על גדולי הדורות הקודמים כבר בצעירותו, ועצמאותו המחשבתית היא חלק משמעותי ממה שהפך אותו לבעל מעמד הלכתי כה משמעותי.

המחשבה שכל תלמידי החכמים יכפיפו את עצמם לסמכות ההלכתית של ה"גדולים" לא יושמה מעולם, היא איננה מתאימה לדורנו, ובפרט איננה מתאימה לציבור הדתי לאומי, שברובו מעדיף שיח ענייני ולא שיח סמכותני.

דווח על תגובה לא ראויה
30.06.2019

7. 6 - הבעיה שעלתה היא לא עם עצם הפסק אלא הצורה. הוא לא אמר "לא לחלוק" אלא אמר "להתייעץ". ענווה היא חלק מהליך השיח ההלכתי לא פחות מעצ ("עצמאות מחשבתית" ללא התייעצות עם אחרים היא יהירות.)

השאלה עומדת בעינה - האם הוא התייעץ לפני פירסום פומבי של פסק כה מהפכני? אם הייתה התייעצות אמיתית, אז לא משנה מה תוכן הפסק לפחות ההליך היה נכון.
חוצמזה, לא נראה לי שמדובר כאן ב"תגובה של הרב הראשי" אלא בכתבה שהיא מביאה ציטוט מסויים. אם הכתבה היתה של הרב הראשי אז אולי היה מקום לטענתך אבל ברגע שמדובר בכתבה של כתב שמביא ציטוט - מנין לך שלא היה מענה ענייני?

לעומת זאת, הטענה שלך היא פתח לבעיה - לא כל אחד יכול ליטול לעצמו את התירוץ של "עצמאות מחשבתית". אתה מכיר את אלה שעשו זאת והוכיחו עצמם, אבל יש די והותר כאלו שעושים זאת שלא בצדק (גם אם נראה לעין שטענותיהם ענייניות). מנים לי? כי גדולים ממני כו התלוננו על "שועלים קטנים מחבלים כרמים"...

דווח על תגובה לא ראויה
30.06.2019

8. לא מתייעץעם איש ודורש מכולם להתייעץ (הרב יצחק יוסף)

עם "גדולי הדור"- ומתכוין לעצמו .....
אוי לו לדור ששם בראשו....

דווח על תגובה לא ראויה
30.06.2019

9. כח דהיתרא - עדיף! (צביקה)

דווח על תגובה לא ראויה
01.07.2019

10. מי אמר שלא התייעץ? (בר אעלן)

ברור שהראשל"צ לא קרא את המאמר. במאמר כתוב בפירוש שהדברים קיבלו הסכמה של רבנים גדולים.
הרב של הכותב, הרה"ג נ"א רבינוביץ והרה"ג שבתי רפפורט (נכבדו של הגרי"מ פישנטיין) הסכימו עם הפרסום.

דווח על תגובה לא ראויה
14.07.2019

11. בלי קשר: מלא תולעים חלזונות ורמשים (דין טבעוני)

תוספת חלבון מן החי אז איך זה טבעוני?
מזל שיש כשרות...
אאאאה אין

דווח על תגובה לא ראויה
14.07.2019

12. ל8 אתה רשע! מקומך ב????????????????רותחת (תנור 7)

מבזה את הרב ראשי לישראל. ככה חופשי ... עוד מעט ראש השנה דביל
האוי יהיה מה שתצעק

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

דונלד טראמפ  צילום: אמיר לוי פלאש 90

טוויטר נגד טראמפ: "קבלו את העובדות"

קרא עוד