67 אחוזים מהציבור חוששים לשלום היהודים בחו"ל

סקר חדש מציג נתונים מדאיגים על האנטישמיות בחו"ל. 65% מהציבור מצניעים סממנים יהודים בביקור בחו"ל

אפרת קרסנר, כיפה 31/01/16 20:11 כא בשבט התשעו

67 אחוזים מהציבור חוששים לשלום היהודים בחו"ל
Kostas Koutsaftikis / Shutterstock.com, צילום: Kostas Koutsaftikis / Shutterstock.com

יעקב חגואל, סגן וממלא מקום יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית, נאם הערב בכנס והציג נתונים על האנטישמיות החדשה בחו"ל. לדבריו גילויי האנטישמיות כלפיי יהודים בתפוצות הולכים ומחריפים מדי שנה בשנה "שנת 2015 הסתיימה בעליית מדרגה של פיגועים אנטישמית באירופה. ילד היום, יכול לחולל אירוע באינטרנט וקשה לנו להלחם בזה. אנחנו לא נגיש את הלחי השנייה, אין לנו ספק שיש פה טשטוש גבולות, בין ביקורת לגטימית נגד ישראל לבין קמפיין מתוזמן בדה לגיטימציה נגד ישראל".

חגואל, התייחס לכיפה שעל ראשו ואמר כי היום, קשה להסתובב איתה באירופה "אצלנו הדתיים, הכיפה יורדת מהראש במקלחת ולפני השינה. לצערנו, באירופה, הכיפה יורדת מהראש כשיוצאים לרחוב. בביקורי האחרון בבלגיה, ראיתי שילוט, פרסומים על מוצרים ישראלים, חשבתי שזה טוב, עד שהבנתי שמדובר בחרמות".

בסקר שנערך והוצג למשתתפים בכנס, הציגו נתונים אודות הפחד מאנטישמיות, בקרב יהודים ישראלים. %67 מהישראלים, חוששים לשלומם של בני הקהילות היהודיות בחו"ל. "לצערנו, אנחנו הישראלים צריכים לקום ולחזק את אחינו בגולה" אמר חגואל.

כ-60 אחוזים מהציבור היהודי חושש לנסוע לחו"ל, הוא נוסע אבל לא בלב שלם. 65 אחוזים מעידים כי הם מצניעים סממנים יהודיים וישראלים בחו"ל, מהפחד שיזהו אותם גורמים עויינים. 21% מהחרדים, בעלי נראות יהודית ברורה, מעידים שספגו באופן אישי הערות על רקע היותם ישראלים או יהודים. 80% מהעונים על הסקר, טוענים כי ממשלות באירופה ובעולם אינן פועלות מספיק להילחם באנטשמיות.

אחד הנתונים המדאיגים ביותר, לדעתו של חגואל הוא ההתעלמות של היהודים ממקרים אנטישמיים, בהם פגעו ביהודים: "84% שנתקלו בפגיעה על רקע אנטישמי, לא דיווחו לרשויות ולמשטרה. מישהו בעט בהם או הרביץ לילד שלהם. הם לא דיווחו לשום גורם".

"לשולחני מגיעים כל יום עשרות מקרי אנטשמיות אלימה מרחבי העולם. שאלת הזהות והגאווה היהודית, עומדת למבחן שוב בדורנו, הפעם בחומרה שלא נראתה שנים רבות. יהודים, הולכים ללא כיפות, יהודים מורידים מזוזות מפתח ביתם, יהודים מחליפים את שמות משפחתם. הרצל שהתמודד בעצמו עם גילויי האנטשמיות, ראה לנגד עיניו את חשיבות המאבק באנטישמיות. אנחנו בהסתדרות הציונית מתחייבים להמשיך בדרכו של הרצל ולהרים את הראש בגאווה יהודית" אמר חגואל.

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר