40 שנה למלחמת יום כיפור: הלקח - עם לבדד ישכון

הרב אביחי רונצקי, שלחם במלחמת יום הכיפורים, כותב על מסקנותיו האישיות מהמלחמה ההיא, נוכח ההתפתחויות במזרח התיכון של ימינו

הרב אביחי רונצקי 10/09/13 16:50 ו בתשרי התשעד

40 שנה למלחמת יום כיפור: הלקח - עם לבדד ישכון

שמי התכלת והשמש הבוהקת בצהרי יום הכיפורים, התקדרו באחת למערבולת של אש ותימרות עשן. מנוחת הגוף והנפש של שבת ויום הכיפורים הושבתה ותחתיה זינקו לוחמי היחידה שלנו אל תוככי המדבר רחב הידיים, ברדיפה אחר הקומנדו המצרי שנחת בשטחנו. שוב מלחמה. כאילו שלא די לנו באלו שאירעו מאז שחזרנו לארצנו.

וישאל השואל האלמוני - מדוע כה נרדפים בני העם הזה? לאורך מרבית שנות קיומו עלי אדמות נאבקים אנחנו בעמים ותנועות שחרטו על דגלם את הקריאה: "לכו ונכחידם מגוי ולא ייזכר שם ישראל עוד"! (תהילים פ"ג)

ומענה לשון בפינו - מפני שמיוחדים הננו, בני ברית לרעיון רוחני אצילי חובק עולם ומלואו, עם לבדד ישכון. שלובי זרוע בני העם הזה יחד עם שאר גויי ארץ בהתהלכות היסטורית כללית, אך בד בבד נפרדים במאפייני חיים יהודיים שונים בתכלית מהם ומהמונם.

ההיסוס המתמשך בהתנהלות המגומגמת של ארצות הברית יחד עם סירובם של מעצמות אירופה לפגוע בנאציזם המתחדש שתופס מקום בשכנות לנו - מוכיח כאלף עדים שלעד נקבע גורלנו, כעם לבדד ישכון.

אין כלל משמעות לערבויות ובריתות בינלאומיות ובוודאי שאין מקום למוסר עולמי, כשלמעלה ממאה אלף בני אדם ובהם נער וזקן אישה וטף, נהרגים במיתות שונות ומשונות.

מי יתקע לידינו שמחזה האבסורד שמתרחש לנגד עיננו, בדיונים מסורבלים בטרקלינים נוצצים בבירות העולם, בעוד ההרג נמשך ורבי הטבחים ממשיכים להתהלך באין מפריע - לא יקרה כשידינו חלילה לא תהיה על העליונה?

אכן, את זאת לבטח נדע שעם לבדד ישכון אנו.

בשולי הדברים - הבוקר התבשרנו על נכונות לעסקה מפוקפקת עם הרודן הסורי. האריה הגדול הפך כלבלב, קפל את זנבו והסתלק. לדעתי הנגזרת המעשית לגבי מדינת ישראל היא, שאיראן הרחוקה היא כאן, ללא מורא וללא עכבות.

זוכר אני שבדיון צבאי רב משתתפים שהיה לפני מספר שנים והוצגו בו סקירות ביחס לאיראן, קם אחד המשתתפים, קצין ביחידה מיוחדת ואמר: אז לעזאזל למה אנחנו מחכים, וזו גם שאלתנו כעת - ריבון העולמים, למה אנחנו מחכים?

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר